Skip to main content

AccessTr.neT

SMS Göndermek Hakkında (Access 2007-2010)

SMS Göndermek Hakkında (Access 2007-2010)

Merhaba,
Ekteki, Access 2010'da hazırladığım basit uygulama ile 3G modem üzerinden (bendeki, üzerinde artes yazan Huawei E1752 modem) SMS gönderebiliyorum.

1-Bilgisayarımda Windows 7 64 Bit Kurulu
2-Kodlar alıntıdır. İnternette bulduğum bir Visual Basic 6.0 projesinden kopyaladım (o proje de sadece sms gönderimi yapıyordu. Ben sadece Access 2010'a çevirdim yani.).

Şimdi, yaptıklarım adım adım şöyle:

1- Sayın Seruz'un https://accesstr.net/konu-activex-ekleye...tml?page=2 sayfasındaki konuda vermiş olduğu son sürüm MSComm32.ocx dosyasını indirdim (Çok teşekkür ediyorum Sayın Seruz, bu dosya olmasaydı uygulama çalışmıyordu).
2- MSComm32.ocx dosyasını "C:\Windows\SysWOW64" dizinine kopyaladım (eskisi vardıysa üzerine yazdım, hatırlamıyorum).
3- "C:\Windows\SysWOW64" dizinindeki "cmd.exe"ye sağ tıklayıp "yönetici olarak çalıştır"a tıkladım.
4- Komut satırına "regsvr32 MSComm32.ocx" yazıp ve entere bastım ve kayıt defterine başarıyla eklendiği mesajını aldım.
5- Access 2010 projeme Vba penceresinde "Tools-->References"te Browse'ye tıklayarak "C:\Windows\SysWOW64" dizininde "Microsoft Comm Control 6.0 (SP6)" buldum ve dahil ettim.
Buraya kadar olanları problemsiz uygulandıysa ekteki Access dosyasını açarak inceleyebilirsiniz sanırım.
6- Bundan sonra tasarım penceresinde ActiveX denetimlerinden "Microsoft Communications Control, version 6.0 (SP6)"yı ekleyerek 3G modemin bağlı olduğu COM portla (bende COM6) İletişim kurdum.

Bunları uyguladıktan sonra problemsiz olarak SMS gönderebiliyorum (telefon numarasını 0 ile birlikte girmek gerekiyor).

Buraya kadarki işlemleri yapabilmek için internette elimden geldiğince araştırma yaptım. Elimden geldiğince diyorum çünkü ingilizcem yok maalesef.

Ve SMS meselesinin tamamen AT Komut Seti üzerine kurulduğunu öğrendim.

Fakat basit uygulamamda 160 karakterden fazla SMS gönderilmiyor (160 bile olmuyor aslında nedense). Ayrıca Türkçe karakter yazarsam hata vermediği halde mesaj gitmiyor.

Bunların da tamamen AT Komutları ile ilgili olduğunu öğrendim ama gerekli komutların hangileri olduğunu ve yazılışlarını bir türlü çözemediğimden dolayı artık yardım istemenin zamanının geldiğine karar verdim.

Bu konuda bilgisi olan arkadaşlar varsa; öncelikle 160 karakterden uzun mesajları nasıl gönderebileceğim konusunda, sonra mümkünse Türkçe karakterli mesajları nasıl gönderebileceğim konusunda yardım edebilirlerse minnettar kalırım.

Saygılarımla...

NOT 1: Mobile Partner adlı program ile hem 160 karakterden uzun mesajları, hem de Türkçe karakterli mesajları gönderebildiğimden dolayı elimdeki 3G modemin bunlara destek verdiğini biliyorum.

NOT 2: Sayın Seruz'un siteye eklediği MSComm32.ocx dosyası da ekte mevcuttur.
.rar WiniFred-SMSUygulama-Access 2010.rar (Dosya Boyutu: 72,01 KB | İndirme Sayısı: 81)

Bir hesap oluşturun veya yorum yapmak için giriş yapın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

ya da

Bu Konudaki Yorumlar
SMS Göndermek Hakkında (Access 2007-2010) - Yazar: WiniFred - 09/09/2014, 18:33