Skip to main content

AccessTr.neT

txtBoxa veri çektirme

emir ustaoğlu
emir ustaoğlu
10
3495

txtBoxa veri çektirme

Sayın ustaoglu,

Alıntı:...uygulama üzerinde yapmış olduğunuz düzenlemeyi anlıyamadım...

ifadenizde bahsettiğiniz bilgi talebinize yönelik olarak aşağıdaki açıklamaların yapılması uygun görülmüştür.

YAPILAN İŞLEMLER VE DÜZENLEMELER

1) Bir önceki mesajda da dikkat çekilmek sureti ile yazıldığı üzere,lütfen bu veya bundan sonraki uygulamalarınızda ilk 5 maddede yazılı tavsiyeleri sadece tablo ve alanlarda değil form üzerindeki denetimlerinizde de uygulamaya özen ve gayret gösteriniz.çünkü;ilk yapılma durumunda kalınan düzenlemelerden biri de daha doğrusu ilki de bu oldu.gerekli birkaç denetim bu vesile ile düzenlenmiştir.

2) stok_takibi adlı formun üzerindeki faturada_kalan_koli adlı denetim,bu formun kayıt kaynağı olan urun_giris adlı tablodaki faturada_kalan_koli adlı alan ile ilişkilendirilmeksizin “ilişkisiz” olarak bırakılmış ve Denetim Kaynağı satırına =[Alış Miktarı (Koli)]-[Ürün Çıkışı alt formu1].[Form]![mtn_tplcikismikkoli] şeklinde bir formül yazılmış.doğal olarak da burada yer alan veri de ilgili tabloya kaydedilmediği için tabloda bu alan “boş” çıkmaktadır.

Bu nedenle;önce stok_takibi adlı formdaki faturada_kalan_koli adlı denetimin Denetim Kaynağı satırına faturada_kalan_koli alan adı dahil edilmiştir ve akabinde de bu formun Geçerli Olduğunda olay yordamına

Kod:
Private Sub Form_Current()
'ATOZ:
'AŞAĞIDAKİ KOD İFADESİ EKLENMİŞTİR.
Me.faturada_kalan_koli = [Alış Miktarı (Koli)] - Forms![stok_takibi]![Ürün Çıkışı alt formu1].Form![mtn_tplcikismikkoli]
End Sub

kod satırları yazılmıştır.ayrıca,yazmış olduğunuz alt formdaki denetim adı için kullandığınız kod ifadesi de yukarıdaki olay yordamındaki hali ile değiştirilmiştir.

3) fatura_takib adlı formun üzerindeki Stokta kalan ürün koli değerini göstermek için kullanmayı istediğiniz Metin40 adlı denetimi kutusunu da bu formun Denetim Kaynağını oluşturan urun_giris adlı tablo olmasına ve bu denetimde de faturada_kalan_koli adlı alan ile ilişkilendirilmesi gerekirken yine “ilişkisiz” bıraktığınızdan ve aynı zamanda yine bu satırda =[Formlar]![stok_takibi]![faturada_kalan_koli] şekilden bir formül kullandığınızdan dolayı,yine ilgili tabloya bir değer aktarımının yapılmaması durumuna neden olunmuştur.

İlgili denetim faturada_kalan_koli alanı ile Denetim Kaynağı satırında ilişkilendirilmiştir.akabinde,bu formun Geçerli Olduğunda olay yordamına

Kod:
Private Sub Form_Current()
'DoCmd.Requery "fatura_takib"
Me.Requery

Me.Metin40 = DLookup("[faturada_kalan_koli]", "urun_giris", "[sira_numarasi]=" & Me.sira_numarasi)
End Sub

kod satırları yazılmıştır.ayrıca,yeri gelmişken belirtmekte fayda var.eğer mevcut olan üzerinde işlem yapılmakta olan formun GÜNCELLENMESİ yapılacaksa,bunu gerçekleştirmek için
Kod:
'DoCmd.Requery "fatura_takib"
ifadesi yerine,sadece
Kod:
Me.Requery
yazmanız yeterli,hataya maruz kalmamak için.Yukarıda yazılı anlatımların faydalı olması temennisi ile.bilginize…iyi çalışmalar,saygılar. 
Herkes, kendisinin AR-GE'cisidir...

Konulara eklenen Uygulama içeriğine yönelik Tavsiyeler
Alt Form Denetim Değerlerine ulaşma ve Alt Form Güncelleme
Kapatırken Düzenle (Compact On Close) Seçeneğinin İşaretlenmesi Hakkında

Bir hesap oluşturun veya yorum yapmak için giriş yapın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

ya da

Bu Konudaki Yorumlar
txtBoxa veri çektirme - Yazar: emir ustaoğlu - 17/10/2015, 18:01
Cvp: txtBoxa veri çektirme - Yazar: atoz112 - 17/10/2015, 20:47
Cvp: txtBoxa veri çektirme - Yazar: emir ustaoğlu - 17/10/2015, 21:08
Cvp: txtBoxa veri çektirme - Yazar: atoz112 - 17/10/2015, 21:58