Skip to main content

AccessTr.neT

Form üzerinde hesaplanan alanların toplanması

Form üzerinde hesaplanan alanların toplanması

Çözüldü #1
Merhabalar,

Aslında, az sonra soracağım sorunun exceldeki gibi [A]=[B]+[C] şeklinde olduğunu biliyorum. Daha öncede bir çok kez yapmıştım. Ancak, ekte göreceğiniz veritabanında bu işlemi ne kadar uygulamaya çalışsam da yapamadım.

"FRM_ANA" isimli formu açtığınızda 4 adet alt formu olduğunu görebilirsiniz.
"Tasarım Görünümü" ne geçip "Satışlar" sekmesindeki alt forma bakıp Form alt bilgisinde iki adet textbox göreceksiniz. Adı [SAT] olan textbox tablodaki tutarların toplamını alıyor. [SAT1] olan textbox ta ise değer yoksa "0", varsa "toplamları getir" şeklinde bir deyim kullandım.

Bu aynı özellik diğer 3 alt formda da aynıdır. Bunu yapmamım sebebi ise, farklı 4 alt formda bulunan 4 farklı textbox taki değerlerin toplamını alabilmektir. Biri "null" değer içerince toplama işlemi yapmıyordu çünkü. (Daha kolay yolu varsa önerinizi beklerim).

Gelim bunu neden anlattığıma;
Ana form üzerinde sağ tarafta "GİDER TOPLAMI", KALAN "NAKİT" ve "KASA FARKI" alanları bulunmaktadır. Az önce bahsettiğim alanların toplamları; Alt formdaki textboxlardan (toplamlardan) gelmelidir. Textbox ın denetim kaynağına baktığınızda formülü ve basitliğini göreceksiniz. Ancak, ne yazık ki ben de sonuç gelmemekte... #Ad? ya da #Tür? şeklinde bir sonuç gelmektedir. Backcolor ı kırmızı olan alanların sonuç getirmesi için sizlerden yardım istiyorum.

Teşekkürler. Ve tekrar Günaydın...
.rar Form - Kopya.rar (Dosya Boyutu: 40,68 KB | İndirme Sayısı: 6)
Teşekkürler,
Saygılarımla,

Power BI İş Analitiği Danışmanı

Ali Yüzen

Bir hesap oluşturun veya yorum yapmak için giriş yapın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

ya da

Bu Konudaki Yorumlar
Form üzerinde hesaplanan alanların toplanması - Yazar: aliyuzen - 27/10/2015, 10:06
Task