Skip to main content

AccessTr.neT

yeni girilen verinin mevcut kayıtlar içinde kontrolü

yeni girilen verinin mevcut kayıtlar içinde kontrolü

Mantık farklı biraz. Benim yaptığım Ozan'ın yıllarca önce yaptığı listede yoksa eklensin olayını sizin isteğinize göre güncellemekti. Bu arada çok da kolay yapmadım çünkü Sql konusunda ben de çok çok eksiğim. Dikkat ederseniz olay yordamını "listede yokken" olayına yazdım. Sizin örneğinizde daha farklı. Onda güncelleme sonrasında alana girilen veri kontrol edilip tabloda yoksa eklenmesi isteniyor. O biraz daha zor ve Access  nimetlerini kullanmadan daha çok vb mantığıyla hazırlanmış. Benim zorlandığım yer ise, aynı anda tabloya birden çok alanın eklenmesiydi. Biz daha önce tek bir kayıt olan bir tabloya (mesela diyelim bir adres olayında mahalle adı) listede yoksa veri ekliyorduk. Bunun için insert into komutunu kullanarak Sql ile tabloya veri ekliyoruz. Normalde Ozan'ın eklediği örnekte bunun için tek satır eklendiğinden işimiz eksik kalıyor ve ilişkili olduğu kons_kaliteno verisi de aynı anda eklenemediğinden iş tamamlanmıyor. Bu nedenle sql'de insert into komutunun kullanımıyla ilgili şu adresi inceledim ve çözüme çok yardımı oldu. 
SQL insert into açıklaması

Bu arada it_kalite alanındaki ilişkili değerin de sayısal bir değer olarak tablodaki kons_kaliteno alanına eklenmesi gerekiyordu. Bunun için bir alt formdaki açılan kutunun 2. kolonundan gelen veriyi bir değişkene atadım. Değişkenimin adı memo. (Mehmet'iz ya Img-grin) ) Memo değişkenine şu satırla o anda it.kalite açılan kutusundan şu kodlarla veri gönderdim:

Kod:
memo = Forms!f_ithalust![f_ithalalt].[Form].it_kalite.Column(1)
Böylece strsql = "Insert Into t_konst (kons_analiz,kons_kaliteno) values ('" & NewData & "'," & memo & ")" koduyla da memoyu mevcut kodun içine yerleştirdim. Tek değer için 

strsql = "Insert Into t_konst (kons_analiz) values ('" & NewData & "')"
olan kodumuz ilavelerle 2 değeri tabloya yazmış oldu. Tablodaki kons_no alanı zaten otomatik sayı olduğundan ona bir şey yapmak gerekmiyordu. Umarım açıklayıcı olmuştur.
İnadına, ille de Accesstr.net...

Bir hesap oluşturun veya yorum yapmak için giriş yapın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

ya da

Bu Konudaki Yorumlar
Cvp: yeni girilen verinin mevcut kayıtlar içinde kontrolü - Yazar: mehmetdemiral - 19/06/2016, 23:38