Skip to main content

AccessTr.neT

Form üzerinden alt veri tablosuna ekleme silme işlemi

Form üzerinden alt veri tablosuna ekleme silme işlemi

Sayın hocalarım verdiğiniz cevaplar için teşekkür ederim. Yazdıklarınızı tek tek inceledim. Anladığım kadarı ile ve geldiğim nokta itibari ile tablolar arası ilişkilerin fazlalığı ve tekrarlı olması bana ileride sıkıntı yaratacak. Biraz daha derine inip araştırma yapınca ilerde bu tip ilişkilendirmelerin veri kayıplarına ve bir takım sıkıntılara yol açacağı kanaatine vardım.

İzlemem gereken yolda bir değişiklik yapmam gerektiği düşüncesine kapıldım. Sanırım sorgular hazırlayarak yoluma devam etmem gerekmekte. Tüm ilişkileri silip sorgu yöntemi ile devam edeceğim.

Mantık olarak yapmaya çalıştığım şudur:

Bir Çorba Reçetesi oluşturacağız.
Bunun girdileri : miktar birim fiyatı tutar
Su ; 1 lt ; 1 TL ; 1 TL
Tarhana ; 0,5 kg ; 2 TL ; 1 TL
Tuz ; 0,01 kg ; 1 TL ; 0,01 TL

Bu çorbanın maliyeti = 1x1 + 0,5x2 + 0,01x1 = 2,01 TL

Şeklindedir.

Bu şekilde maliyetleri hesaplatıp bir takım analizler yapmaya çalışacağım. Müşteri satış fiyatları girip karlılık analizi yapacağım. Üretimde kullanılan toplam miktarları alıp stok girdisi çıktısı oluşturacağım. vs vs.

Sanırım bu dediklerim tablolara çok güvenip sürekli ilişkiler kurduğum sürece satır arttıracak ve bir yerde kitlenecek gibi geliyor.

Biraz sorgularla yapmaya çalışayım diyorum. Olumlu olumsuz fikrinizi belirtirseniz sevinirim. İyi çalışmalar.
Alıntı:Her şey bir fikirle başlar.

Bir hesap oluşturun veya yorum yapmak için giriş yapın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

ya da

Bu Konudaki Yorumlar
Cvp: Form üzerinden alt veri tablosuna ekleme silme işlemi - Yazar: nightashes - 08/12/2016, 19:27