Skip to main content

AccessTr.neT

Excel Tablosunda Tekrarlayan Kayıtları Access'e Taşıma

Excel Tablosunda Tekrarlayan Kayıtları Access'e Taşıma

Merhaba, elimde hasta bilgilerini içeren bir Excel tablom var.
Bu tabloda hasta adı / soyadı / tc kimlik no / ameliyat tarihi / ameliyat giriş çıkış saati, vs. 10 adet sütun / ameliyat kodu / ameliyat adı bilgileri var.

Elimdeki tabloya göre;
1- Bir defa ameliyat olmuş, tek bir ameliyat kodu bulunanlar,
2- Bir defa ameliyat olmuş, birden fazla ameliyat kodu bulunanlar,
3- En az 2 farklı tarihte iki defa ameliyat olmuş, tek bir ameliyat kodu bulunanlar,
4- En az 2 farklı tarihte iki defa ameliyat olmuş, birden fazla ameliyat kodu bulunanlar
şeklinde hasta verileri bulunmaktadır.

Yukarıda bahsettiğim nedenlerle her ameliyat kodu için ayrı bi satırda tekrarlayan bilgiler mevcut. Örneğin bir hasta 2 farklı tarihte 2 ameliyat oldu. Birinci tarihte 1 ameliyat kodu içeren bir ameliyat oldu, ikinci tarihte 3 ameliyat kodu içeren bir ameliyat oldu. Bu hastaya ait 4 adet satır var Excel tablosunda.

Access'te
HastaBilgi tablosunda ID (primary key), Adi, Soyadi, TCKimlik, DogumTarih, Adres var
AmeliyatTarihi tablosunda ID (primary key), HastaBilgiID, AmeliyatTarihi, AmeliyatGiris, AmeliyatCikis, vs... var
AmeliyatKodu tablosunda ID (primary key), AmeliyatTarihiID, AmeliyatKodu, AmeliyatAdi var

Bunlardan HastaBilgi tablosunun ID'si ile AmeliyatTarihi tablosundaki HastaBilgiID ve AmeliyatTarihi tablosundaki ID ile AmeliyatKodu tablosundaki AmeliyatTarihiID verilerini ilişkili yaptım.

Önce excel'den yukarıda tanımladığım veri yapısında access'e almaya çalıştım ancak başaramadım.
Bu aktarımı yapabilir miyim? (TC Kimlik No aslında benzersiz, primary key olarak kullanamama sebebim Suriye ve diğer ülke vatandaşlarının kimlik numarasının olmaması)

Yardımcı olursanız sevinirim. Teşekkür ederim.
Son Düzenleme: 12/02/2017, 21:36, Düzenleyen: dralioner.

Bir hesap oluşturun veya yorum yapmak için giriş yapın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

ya da

Bu Konudaki Yorumlar
Excel Tablosunda Tekrarlayan Kayıtları Access'e Taşıma - Yazar: dralioner - 12/02/2017, 21:27
Task