Skip to main content

AccessTr.neT

Excel Tablosunda Tekrarlayan Kayıtları Access'e Taşıma

Excel Tablosunda Tekrarlayan Kayıtları Access'e Taşıma

(16/02/2017, 22:04)ozanakkaya yazdı:
(16/02/2017, 01:58)dralioner yazdı: satırları için Ameliyattarihi tablosunda sadece 16.02.2017'den 1 kayıt ve 17.02.2017'den bir kayıt açması (aynı hasta için tekrarlayan ameliyat tarihi kayıtlarının açılmaması) gerekirken 16.02.2017'den 2 kayıt, 17.02.2017'den 3 kayıt oluşturmakta.

Merhaba, örnek uygulamanıza göre, her birinden 1 kayıt açılabilmesi için ameliyat tarihlerinin yanında ameliyat saatide önemli, tabloya ameliyat saatide aktarılacağından saati de hesaba katıyor. Örnek uygulamanızdaki verilerde hangi satırda bu sorun var?

(16/02/2017, 01:58)dralioner yazdı: Diğer taraftan AmeliyatKodu tablosunda ise
alioner'in 16.02.2017'deki ameliyat tarihi ile ilişkili 2 kayıt, 17.02.2017'deki ameliyat tarihi ile ilişkili 3 kayıt oluşturması beklenirken 16.02.2017 ameliyat tarihinde ameliyat olmuş tüm hastaların ameliyat kodları her bir eklenmekte.

Bu hatanın düzeltilmesi için 3srg_ameliyatkodu isimli sorgunun Sql kodunu aşağıdaki ile değiştirerek deneyiniz.

INffSERT INTO AmeliyatKodu ( AmeliyatKodu, AmeliyatAdi, AmeliyatTarihID )
SELECT HamVeri.AmeliyatKodu, HamVeri.AmeliyatAdi, AmeliyatTarih.AmeliyatTarihID
FROM (HamVeri INNER JOIN HastaBilgi ON HamVeri.TCKimlik = HastaBilgi.TCKimlik) INNER JOIN AmeliyatTarih ON (HamVeri.AmeliyatTarihi = AmeliyatTarih.AmeliyatTarihi) AND (HastaBilgi.ID = AmeliyatTarih.HastaBilgiID);

Kod:
INSERT INTO AmeliyatKodu ( AmeliyatTarihID, AmeliyatKodu, AmeliyatAdi, AmeliyatGrubu, Cerrah )
SELECT AmeliyatTarih.AmeliyatTarihID, HamVeri.AmeliyatKodu, HamVeri.AmeliyatAdi, HamVeri.AmeliyatGrubu, HamVeri.Cerrah
FROM HastaBilgi INNER JOIN (HamVeri INNER JOIN AmeliyatTarih ON HamVeri.AmeliyatTarihi = AmeliyatTarih.AmeliyatTarihi) ON (HastaBilgi.ID = AmeliyatTarih.HastaBilgiID) AND (HastaBilgi.TCKimlik = HamVeri.TCKimlik)
GROUP BY AmeliyatTarih.AmeliyatTarihID, HamVeri.AmeliyatKodu, HamVeri.AmeliyatAdi, HamVeri.AmeliyatGrubu, HamVeri.Cerrah;

Bu şekilde kodu yazdım, sanırım böyle oldu. Sizce bu kodda bir sıkıntılı durum var mı?

Anlamadığım bir şekilde AmeliyatTarihi tablosunda sorun düzeldi sanırım. (Excel'den veri aktarımını tekrar düzenledim, ben kendim yeni baştan veritabanı oluşturmak yerine sizin bana ilk gönderdiğiniz tabloda teker teker veri sütunlarını ekleyip, sorun olup olmadığını kontrol ederek ilerledim, düzeldi. Sonuçta yazılı olan aynı kod ama sorun yok. Bir yerde ben yanlış yapıyordum sanırım ama çözemedim bir türlü.)

Not: Sizin yazdığınız kod ile de deneyeceğim. İlginiz için çok teşekkür ederim. Saygılarımla.
Son Düzenleme: 17/02/2017, 01:01, Düzenleyen: dralioner. (Sebep: Kod yazım yerini kullanmak)

Bir hesap oluşturun veya yorum yapmak için giriş yapın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

ya da

Bu Konudaki Yorumlar
Cvp: Excel Tablosunda Tekrarlayan Kayıtları Access'e Taşıma - Yazar: dralioner - 17/02/2017, 00:55