Skip to main content

AccessTr.neT

Webcamden Barcode Okutma

Webcamden Barcode Okutma

Piyasada bu işi ücreti ile yapan bileşenler mutlaka vardır tek tek incelemek lazım. Ücretsiz bir çözüm var ancak biraz daha elini kirletmek gerekir. Ben kaba taslak anlatayım detayını araştırırsınız.

1- Amcap.exe ile webcam resmi kaydedilebiliyor. Kısayol tuşu versiyonuna göre değişmekle beraber bendeki Ctrl+I tuşları ile çalışıyordu.
2- Access Vba da Amcap programını çalıştırıp ardından resim çekme kısayol tuşlarına basan kod şu şekilde:

Shell (CurrentProject.Path & "\amcap.exe"), vbNormalFocus
SendKeys "^{I}", True

3- Barkod resimlerini analiz edip içindeki rakamları okuyan Zbar isimli uygulamayı çalıştırabilirsiniz. Zbar command prompt esasşı çalışır yani komut satırından kullanmanız lazım. Kullanımı çok basit:

Kod:
zbarimg --raw c:\barkod.jpg

4- Zbar çıktıyı -benim bildiğim kadarıyla- sadece komut penceresinde çalıştırıyor. Bu değeri elde etmek için C# ile küçük bir uygulama yazıp barkod değerini almak ve bir dosyaya kaydetmek gerek.

5- Access ile kaydedilen barkod numarası dosyadan okunup programda ilgili işlem yapılmalı.

Her ne kadar 5 adımda anlatsamda algoritmaya dikkat etmek lazım. Mesela Amcap.exe resimi hangi klasöre kaydedecek, hangi isimle kaydedecek bunlara dikkat etmek gerek. Sonrasında Zbar çalıştırılırken bu resim dosyasının yolu ve ismi tam olarak verilmeli. Zbar resim dosyasını analiz ettikten sonra sonucu C# ile geliştirilen uygulama ile alacağınız için bunun yine Access'e aktarılmasına da dikkat etmek lazım.

İşin özü eğer bu tarz birşeye ihtiyaç varsa ya bir emek harcamak lazım ya da ücreti ile edinmek kullanmak gerek.
AccessTr.Net teknik konular içeren bir sitedir. Bu tip sitelerde en iyi şekilde yardım alabilmeniz için Site Kurallarını mutlaka okumanız ve buna göre hareket etmeniz lazım.

Bir hesap oluşturun veya yorum yapmak için giriş yapın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

ya da

Bu Konudaki Yorumlar
Webcamden Barcode Okutma - Yazar: tufanbal - 10/05/2017, 13:41
Cvp: Webcamden Barcode Okutma - Yazar: biberli33 - 11/05/2017, 10:11
Cvp: Webcamden Barcode Okutma - Yazar: tufanbal - 15/05/2017, 17:34
Cvp: Webcamden Barcode Okutma - Yazar: alpeki99 - 16/05/2017, 01:08
Cvp: Webcamden Barcode Okutma - Yazar: biberli33 - 18/05/2017, 08:48
Cvp: Webcamden Barcode Okutma - Yazar: tufanbal - 31/05/2017, 10:43
Task