Skip to main content

AccessTr.neT

Stok Giriş-Çıkış Sorunu

Muzaffer Emre
Muzaffer Emre
4
845

Stok Giriş-Çıkış Sorunu

(10/11/2020, 15:00)atoykan yazdı: Sayın Emre

Ne kadar güzel. Bilgi işlem departmanında çalışıyor olmanız ne demek istediğimi çok daha dolaysız anlamınıza vesile olmuş sevindim. Öncelikle yapmak istediğiniz veritabanı için benim kurgum yetkili personel, ürün ve ürün stok hareketleri ana başlıkları şeklinde olur. Buradan hareket ile yetkili personel başlığı için personel bilgi tablosu, belirli bir yetki hiyerarşisi kurgulanacak ise buna ilişkin erişim yetki tablosu ve kullanıcı giriş kontrollerini içeren bir login formu şeklinde olacaktır. Ürünler ile ilgili olarak veritabanıma kaydı yapılacak ürünler ve özellikleri ile ilgili bir tablo, stok hareketlerini içeren konkordans (borç-alacak-bakiye mantığı) esaslı bir cari tablo düşünürüm. Bundan sonra yapılacak olan her işlem tablo ilişkilerinin kurulması, formların tasarımı ve kodlanması ve sorguların oluşturulması, raporların tasarımı sırası ile ilerleyecek, en son aşamada ise test edilip canlıya geçilmesi sözkonusu olacaktır.

Access'e yeni başlamış olmanız nedeniyle bu akış süreci mantık olarak temel bilgiye sahip olduğunuzdan sizin için akıcı bir şekilde yapabilirim intibağı uyandırıyor olsa da dediğim gibi öncelikle veritabanı yapısının temelini oluşturan tablo ve ilişkilerin tasarlanması sürecini iyice kavramanız gerekmekte. Ancak ne yazıkki youtube gibi kanallar üzerinden edineceğiniz Türkçe içerikler bu konuda temel bile diyemeyeceğimiz düzeyde. İlk mesajımdaki tavsiyemi yineliyorum öncelikle sitemizin dersler bölümünü inceleyin. Tablolar arasında ilişki mantığını, form işlemleri ve denetimlerinin mantığını, sorgu ve işleyişlerini anlayın. Akabinde kodlamaya ilişkin bilgiler kendiliğinden temel bulup yerleşmeye başlayacaktır.

Mevcut bilgi seviyeniz ile bu işe başlamanız demek kodlamayı bizlerin yapmamız, sizin de test userlığı yapmanızdan öteye geçmeyeceği ve sitemiz kuralları hilafında olacağı aşikardır. Programlamayı yaptırmak için iletişimden irtibat kurmanız, kendiniz yapmak istiyorsanız öncelikle tavsiyeler doğrultusunda çalışmaya başlamanız ve programınızın ilerleyişi içinde takıldığınız noktalarda destek istemeniz gerekmektedir. Mevcut örneğinizde tablolarınız birkaç formunuz mevcut ve makrolar ile birkaç kodlama yapmışsınız harika. Çalışmaya devam, ancak mevcut hali ile veritabanındaki tablo mantığını yanlış anladığınız görülmekte. Onun için öncelikle dersleri inceleyin lütfen.
Tamamdır, İlginiz için tekrardan teşekkür ederim Sayın Atoykan, tavsiyelerinize uyacağım.

Bir hesap oluşturun veya yorum yapmak için giriş yapın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

ya da

Bu Konudaki Yorumlar
Stok Giriş-Çıkış Sorunu - Yazar: Muzaffer Emre - 10/11/2020, 11:18
RE: "malzeme Stok Takip Uygulaması" Yapmak İstiyorum Da Yardımcı Olabilir Misiniz? - Yazar: Muzaffer Emre - 10/11/2020, 15:18
Task