Skip to main content

AccessTr.neT

Access de Kayıt butonuna bağlı otomatik sayı atama

Access de Kayıt butonuna bağlı otomatik sayı atama

Çözüldü #4
(07/08/2013, 22:59)yolunsonu yazdı: ...personelin adını girer girmez
otomatik ID kısmı haliyle otomatik olarak oraya sayı atıyor ve kararımı değiştirdiğimde ben daha kayıt butonuna basmadan o sayı oraya kayıtlanıyor. ama ben bunu anlamsız buluyorum ben bunu tüm formu doldurup kayıt etmeye karar verdiğimde ve bu amaçla kayıt etmek için kayıt butonuna bastığımda örneğin o personel ilgili veriye ilişkin otomatik
sayının atanmasını istiyorum bunu nasıl yapabilirim
...

Bildiğiniz üzere Access'te kayıt girişi genelde formlar Metin Kutusu, Açılan Kutu ve benzer nesneler üzerinden yapılır(doğrudan tablolara da giriş yapılabilir).
İşte bu nesneler ilişkili ve ya ilişkisiz olabilir. İlişkili demek formdaki nesnelere girdiğiniz verilerin anında ilişkili olduğu tabloya yansıması demek,sizin örneğinizdeki gibi.
İlişkisiz olduğu zaman bu nesnelere ne kadar giriş yaparsanız yapın kaydet komutu verene kadar(ki bu genellikle ADO ve ya DAO yoluyla olur) tablolara henüz veri girişi yapılmamış olur.
Anlattıklarım size pek açıklayıcı gelmemiş olabilir, ama Access'i öğrenmek istiyorsanız başlangıç kitabı almalısınız ve ya forumları inclemelisiniz.
Mesajlarımızı Türkçe yazım kurallarına uygun yazalım.
Emeğe saygı gösterelim, bir teşekkürü çok görmeyelim.

Bir hesap oluşturun veya yorum yapmak için giriş yapın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

ya da

Bu Konudaki Yorumlar
Cvp: Access de Kayıt butonuna bağlı otomatik sayı atama - Yazar: maytas - 08/08/2013, 00:43