Skip to main content

AccessTr.neT

Pasif veriyi diğer tabloya aktarmak, form üzerinden tablo seçmek

Pasif veriyi diğer tabloya aktarmak, form üzerinden tablo seçmek

tam olarak istediğinizi belirtirseniz daha iyi olacaktır. örneğin: şu tablo şunlar şurada olacak tarzında. formunuza baktığımda umuyorum ki bu örnek form olduğu için böyledir, bir çok yanlışlar ve ilerleyen zamanda problemler çıkartabilecek durumlar mevcut. ben ilişkili alanlar kullanmıyorum. tablolarda ilişkiyi hiç kullanmıyorum. kullanılmasınıda uygun görmüyorum açıkçası. ilişkilendirmeleri formlarda ve sorgularda yapıyorum. işiniz sadece bu proje ile ilgili ise güzel derleyip kullanmanız mantıklı. fakat kod sistemine dökülmesi daha mantıklı olacaktır. tam isteklerinizi yazıp aktarır iseniz daha faydalı bir bilgi alabilirsiniz.
misalan: bir tablodan başka bir tabloya kayıt ve ilk tablodan kayıt silme kodları aşağıdadır.

dim rs as new adodb.rekordset ' asıl tablomuza bağlantı yöntemini seçiyoruz
dim rs1 as new adodb.rekordset ' diğer tablomuza bağlantı yöntemini seçiyoruz

rs.open "asıltablo", currentproject.connection, adOpenKeyset, adLockOptimistic ' asıl tablomuza bağlanıyoruz
rs1.open "diğertablo", currentproject.connection, adOpenKeyset, adLockOptimistic 'diğer tablomuza bağlanıyoruz

rs1.addnew ' diğer tablomuza kayıt ekleyeceğimizi bildiriyoruz.
rs1.fields("asıl tablo ıd no")= me.form ıd no
rs1.fields("diğertabloalanadi")= me.metin kutusu adı 'formdan tabloya yazdıracağımızı bildiriyoruz. bu durum tüm metin kutuları ve alanlar için yapılacak
rs1.update ' diğer tabloya verileri yazdırıyoruz
rs1.close ' diğer tablo bağlantısını kesiyoruz.

rs.find "[asıl tablo id no]=" & me.formdaki metinkutusu '(ID olan) diğer tabloya aktarılan ID yi buluyoruz.
rs.delete 'bulduğumuz ID yi siliyoruz
rs.close

yukarıda yazdığım kodlar metin tablosunda ilişki yok ise çok daha iyi çalışacaktır. metin kutularında ve tablolu ilişkilerden fazla anlamıyorum. kod ile işlem yapmak daha kolay geliyor bana istediğim gibi yönlendiriyorum. önemli olan sadece mantığı anlamak ve onun üzerine işlem yaptırmak. bakıldığında zor gibi duruyor fakat kod sistemi daha kolay ve tamamen herşey kodlayanın elinde. unutulmaması gereken olay şu programlamada nesne ve olaylar vardır. nesne kullanılan ( metin kutusu, açılır kutu, liste kutusu vb.) olaylar ise nu nesnelere neler yaptırılacağı (kaydet, sil, güncelle, bul, getir, götür vb.) zaten kayıt etme, silme ve güncelleme işlemini yapabilen birisi çok daha rahat bir şekilde işe yarayacak program yapabilir.
POWER 'un Çekirgesi :=)
ozguryasin, 23-09-2009 tarihinden beri AccessTr.neT AİLESİ üyesidir.
Access'i Profesyonel Şekilde Öğrenmek İçin https://www.accesstr.net Ailesi Yeter. alkis

Site Kurallarını sorularınızın hızlı cevaplanması için kesinlikle okuyunuz.

Bir hesap oluşturun veya yorum yapmak için giriş yapın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

ya da

Bu Konudaki Yorumlar
Cvp: Pasif veriyi diğer tabloya aktarmak, form üzerinden tablo seçmek - Yazar: ozguryasin - 08/08/2014, 10:40
Task