Skip to main content

AccessTr.neT

2 excel dosyası arasında kritere göre bağ yapıştırma

mehmetdemiral
mehmetdemiral
19
9122

2 excel dosyası arasında kritere göre bağ yapıştırma

Bu arada bu çalışmayı ya da formülü kullanmak isteyen arkadaşlar için gözden kaçan küçük bir uyarı yapayım. Düşeyara ile başka bir Excel tablosundan veri getirirken dikkat ettiyseniz alanın başına $ işareti koyuluyor. Otomatik olarak "bağ yapıştır" ile bu bağlantı kurulduğunda -ki genelde elle yazmayıp bağ yapıştırma yoluyla özel yapıştırma işlemi kullanılıyor- veri alınacak dosyadaki hücre için

$A$3

olarak yazıyor formülü. Dikkat ettim, böyle olunca bir hücreye veriyi yazıp diğer hücrelere sağ alt köşedeki küçük kareden formülü kopyalayınca tüm hücrelerde de $A$3 ibaresi oluşuyor. Halbuki tıpkı ilk baştaki C3'ü bir arttırdığı gibi A3'ü de A4-A5...gibi arttırması gerekir. Aksi taktirde elle tek tek binlerce satırı düzeltmek gerekir ki bu mümkün değildir. Atoz usta belki dikkat etmemiş olabilir çünkü örnek 2 satırlıktı. Yazdığı formülü tüm dosyaya uygulayınca gördüm ki ilk satır "Ödendi", diğer tüm satırlar "Ödenmedi" oluyor. Bu durumda ben gözden kaçmış olabileceğini düşünerek bu $A$3 yazımını $A3 olarak denedim ve sorunun düzeldiğini gördüm. Artık köşeden aşağı çekildiğinde tüm formüller ilişkili satıra göre uyarlandı. Dediğim gibi exceli hiç kullanmadım ama deneme yanılma ile bu kadar oldu. Sevgili Atoz'un hoşgörüsüne sığınarak bu uyarıyı yapayım dedim Img-grin
İnadına, ille de Accesstr.net...

Bir hesap oluşturun veya yorum yapmak için giriş yapın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

ya da

Bu Konudaki Yorumlar
Cvp: 2 excel dosyası arasında kritere göre bağ yapıştırma - Yazar: mehmetdemiral - 14/07/2015, 02:59
Task