Skip to main content

AccessTr.neT

İs Null Hatası Ve Arka Planda Sorgu Tablosunun Açılması

İs Null Hatası Ve Arka Planda Sorgu Tablosunun Açılması

Sayın @SeferŞANLI örneğinizi inceledim sanırım kafanızı karıştıran arka planda açılan sorgu. Seçme sorgusu arka planda açılır yanlış biliyorsam hocalarımız benide aydınlatabilir. Ayrıca Seçme sorgusu şu işlere yarar belirli bir tablodan belirli bir kriter vs. gibi durumlara yönelik verilerin filtrelenmesi veya doğrudan seçtiğiniz sütunların gözükmesini sağlar. Anlayacağınız bir seçme sorgusu veya herhangi bir sorgu türünde verilerin bir işleme göre sabit kalması mümkün değildir. Bu şu demek örneğin "A" tablosundan öğrenci adlarının ve doğum tarihlerinin filtrelenmesini isteyelim, daha sonra bu doğum tarihlerinin filtrelenmesini bir form üzerinde ki metin kutusunun değerini kıstas almasını sağlayalım eğer siz metin kutusunda ki tarihi değiştirirseniz sorgunuzda ki veriler de doğrudan değişecektir. Bunun önüne geçmek için en akıllı çözüm (bence) tablo yap sorgusu veya ekleme sorgusu olacaktır bu sayede verileriniz değişmeden görüntüleyebilirsiniz.

Diğer konunuzda ki sizinle paylaştığım örnekte bu anlattıklarım doğrultusundadır. Lütfen onu inceleyiniz. Harf bazında sorgulamada ki en büyük hatanız (benim nezdimde mantıklı olmayan) harfe tıkladığınızda yeni bir sorgu çalıştırıp bu sorguyu formunuzda ki liste kutusuna aktarmasını istemeniz. Bu çok fazla sorumluluk ister eğer asıl sorgunuzda bir değişiklik yaparsanız harf bazındaki diğer sorgularda da aynı değişikliği yapmanız gerekmekte olur. Bu değişiklikleri unutmanız durumunda filtreleme esnasında hatalar ile karşılaşmanız muhtemeldir.

İyi çalışmalar.
Son Düzenleme: 09/11/2021, 23:19, Düzenleyen: lemoncher2.

Bir hesap oluşturun veya yorum yapmak için giriş yapın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

ya da

Bu Konudaki Yorumlar
RE: İs Null Hatası Ve Arka Planda Sorgu Tablosunun Açılması - Yazar: lemoncher2 - 09/11/2021, 20:44
Çalışmamı düzzenledim - Yazar: SeferŞANLI - 11/11/2021, 14:25