Skip to main content

AccessTr.neT

Excelden Koşullu Ve Formatlı Aktarma

MURTAZAAF
MURTAZAAF
6
556

Excelden Koşullu Ve Formatlı Aktarma

Merhaba,

2 excelinizi de inceledim, gereksinimlerinizi de okudum. Konu ile ilgili nacizane görüşüm, access'e aktarmadan önce excelde bu 2 formattaki veriyi macro yardımı ile düzeltip istenilen formata yani access'e aktarıma hazır hale getirmek. Kullandığım bilgisayarda Access yüklü olmadığı için biraz farazi bir örnek vererek çözümümü anlatmaya çalışayım.

Yine nacizane fikrime göre firma 2 deki verinin formatı işlenmeye daha müsait. Bu tablodaki boşlukları makro ile otomatik sildirmeniz veya manuel olarak silmeniz mümkün. Ek olarak G H I J K sütün başlıklarını da düzenleyip access'e aktarmada bir sorun yaşamamanız gerekiyor. Bunun dışında aktarımda eğer bir sorun çıkarsa ne yaparken hangi hatayı aldığınızı iletmenizi rica ederim. Diyelim ki aktarımı Access de firma2 tablosuna yaptınız. Daha sonra bir sorgu ile kişiler bazında grup yapıp giriş çıkışları hesaplandığı bir sütun ile toplam mesai veya ihtiyacınız olan hesaplamalar yapılabilir.

Firma 1 deki fikrimi açıklamadan önce gözüme çarpan birşeye deyinmek isterim: Firma1 excelindeki 4A hücresinde "nbsp" bilgisinden bu verinin bir web tarayıcı üzerinden alındığnı anlıyorum. Eğer direk bu web sayfasından kopyala yapıştır yapıyor iseniz burada anlattığınız bazı sorunlara neden oluyor olabilir. "Html table to Excel table" başlığı ile google da arama yapmanız belki bir sonuç getirebilir. Varsayım üzerine konuştuğum için daha fazla detaya giremeyeceğim ancak yukarıda bahsettiğim kısa bir google araması bazı şeyleri çözebilir.

Firma 1i Excel marifeti ile düzetlmeye gelecek olursak, makro ile veya manuel olarak tüm hücreler "merge" bitişik hücreleri ayrılmalı, B sütununda isme göre sıralamalı ** -- .. satırlarını kaldırmalı, sonrasında yukarıda @berduş arkadaşın pivot önerisi yerine ben her satırın tek tek transpose sinin alınmasının daha düzgün bir tablo getireceğini sanıyorum. Örnek olarak: yukarıdaki gerekli temizlikler yapıldıktan sonra ali veli satırı komple kopyalanıp farklı bir sayfaya transpose yapıştırılır. Yanına da 4. satırdaki tarih bilgisi transpose yapıştırılır. Daha sonra hasan hüseyin transpose yapıştırılır yanına da tarih satırı yapıştırılır vs. Daha sonra boş başlıklar doldurulmalı ve accessde firma 1 tablosuna aktarılmalı. Buradan da istediğiniz sonuç için Access üzerinde farklı bir sorgu yazabilirsiniz ancak sonuç olarak Firma 1 sizi firma 2 den daha çok zorlayacak gibi gözüküyor.

Not: Mükemmel bir dünyada yaşıyor olsaydık, bu 2 firmanın kullandığı yazılımın veritabanına bağlanıp veya geliştiricisi ile görüşüp bu verileri almanız en uygunu olurdu ama bunu yapamadığınızı tahmin ediyorum

Konu ile alakasız not: Accesstr.net'e tahminimce 2010 yılında bir sorunum için üye olup soru sormuştum. Geçen hafta d.günü(gerçek d.günüm değil) mesajı gönderdiler Img-grin ben de o zamanları hatırlayıp 12 yıl sonra mesajıma bakmak isterken sizinkini gördüm ve cevap yazayım dedim Img-grin umarım sorununuzu çözebilirsiniz.
Kolay gelsin

Bir hesap oluşturun veya yorum yapmak için giriş yapın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

ya da

Bu Konudaki Yorumlar
RE: Excelden Koşullu Ve Formatlı Aktarma - Yazar: asdfmuhtasar - 18/11/2022, 00:38
Task