Skip to main content

AccessTr.neT

Access 50 Bin Civarındaki Veriyi kaldırabilir mi?

Access 50 Bin Civarındaki Veriyi kaldırabilir mi?

Çözüldü #12
Benim hazırladığım bir programda illerin elektrik abonelerinin verileri güncellenmekte. En son Sakarya ilinin elektrik aboneleri yüklendi ve toplam sayı 96.000 civarında. Bu abonelerin yaklaşık olarak 50 kalem verisi var. Yani tabloda bir aboneye ait 50 tür giriş yapılıyor. Program biraz kasılıyor tabii ki. Ayrıca belli aralıklarla dataların bulunduğu mdb'nin sıkıştırılması ve bakımdan geçirilmesi gerekiyor. dosya boyutu 56 mb civarında... Verilerin tamamı yüklendiğinde sanırım 100 mb civarında olacak.

Ben access'in limitini bu kadar hiç zorlamamıştım. Gördüm ki, büyük boyutlu verilerde Access iyi bir tercih değil. 5-10 binin üzerine çıkıldığında bazı sorunlar ortaya çıkıyor. Göçmüyor ama yavaşlıyor. Program içinden (Program ve data ayrı olduğu için) verilerin optimizasyonunu da yapmak mümkün olmuyor. (En azından öyle birşey yapmadım) Bir çalışmamda harici bir exe dosyasını Access içinden çalıştırıp mdb bakımı yaptırmıştım ama sonuçta bu işlem de sık sık yapıldığı için can sıkan bir işlemdir. Farklı çözümler de bilmekle beraber Sql vs gibi database çözümlerini gözardı etmemin sebebi sanırım uyum zorluklarından kaynaklanıyor. Mdb ile çalışmanın kolaylığı bizi tembelliğe itiyor. Bunu da unutmamk lazım.
İnadına, ille de Accesstr.net...

Bir hesap oluşturun veya yorum yapmak için giriş yapın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

ya da

Bu Konudaki Yorumlar
Cvp: Access 50 Bin Civarındaki Veriyi kaldırabilir mi? - Yazar: mehmetdemiral - 08/12/2010, 13:58
Task