Skip to main content

AccessTr.neT


Acces Formda Yeni Kayıt Eklerken Garanti Sorgulasın

Acces Formda Yeni Kayıt Eklerken Garanti Sorgulasın

Çözüldü #1
Benim istediğim kayıt eklerken daha önce gelen kaydı formun içindeki garanti formunda buluyor ve formdaki garantisi ve garanti bitiş tarihi metin kutularına yazıyor;
- Bulunan kayıt "GARANTİSİ DEVAM EDİYOR" ise formda "Garanti" metin kutusuna ve E7 metin kutusuna yazsın. 
- Garantisi bitti ise veya o kayıt bulunamadı ise     "Garanti" metin kutusuna ve E7 metin kutusuna yazmasın.

Kaydet butonuna  E7: Açıklama sutunu
Me.E7 = IIf([Garanti] = "GARANTİSİ DEVAM EDİYOR", "GARANTİSİ DEVAM EDİYOR", Null) yazdım. 

Garantiyi bulduğu zaman yazıyor ama yeni kayıt yaparken garanti bulunmadığında hata veriyor. Garanti metin kutusu " #Hata" Oluyor. Garanti yoksa veya daha önceki kaydı yoksa  Garanti metin kutusu boş olsun.
Bu konuda yardımcı olabilirmisiniz: Herkese hayırlı akşamlar.
.rar Garanti Kontrolü.rar (Dosya Boyutu: 48,57 KB | İndirme Sayısı: 4)
Cevapla
#2
Me.E7 = IIf(IsNull(Me.Garanti) Or Me.Garanti <> "GARANTİSİ DEVAM EDİYOR", Null, "GARANTİSİ DEVAM EDİYOR")
Cevapla
#3
(03/05/2024, 20:20)C*e*l*o*y*c*e yazdı: Me.E7 = IIf(IsNull(Me.Garanti) Or Me.Garanti <> "GARANTİSİ DEVAM EDİYOR", Null, "GARANTİSİ DEVAM EDİYOR")

Hocam aynı kayıttan yok ise hata vermiyor ama Garanti yakaladığı zaman E7 ye GARANTİSİ DEVAM EDİYOR yazmıyor.
Cevapla
#4
Me.E7 = IIf(Nz(Me.Garanti, "") = "GARANTİSİ DEVAM EDİYOR", "GARANTİSİ DEVAM EDİYOR", "")
denemeşer yapin
Cevapla
#5
Kusura bakmayın ancak bu kadar kötü tasarlanmış bir form, bu kadar kötü bir kurgu uzun zamandır görmemiştim. Çalakalem şeklinde çalışmayın. Öncelikle formların amacı işinizi kolaylaştırmak, bu manada daha kullanıcı dostu ve sade yapılar dizayn etmelisiniz. Garanti textboxını neden bir denetime atıyorsunuz, ilişkisiz yapın ve kayıt eklerken girdiğiniz sıraya göre garanti sorgulamasından önce tarihlere göre atamasını yapın. Bakayım dedim ama bu kadar basit işi bile o kadar karışık hale getirmişsiniz ki ucundan kıyısında bulaşmak içimden gelmedi.
Cevapla
#6
(03/05/2024, 22:39)C*e*l*o*y*c*e yazdı: Me.E7 = IIf(Nz(Me.Garanti, "") = "GARANTİSİ DEVAM EDİYOR", "GARANTİSİ DEVAM EDİYOR", "")
denemeşer yapin

Sorun çözülmüştür hocam. Çok sağolun.

(03/05/2024, 22:43)atoykan yazdı: Kusura bakmayın ancak bu kadar kötü tasarlanmış bir form, bu kadar kötü bir kurgu uzun zamandır görmemiştim. Çalakalem şeklinde çalışmayın. Öncelikle formların amacı işinizi kolaylaştırmak, bu manada daha kullanıcı dostu ve sade yapılar dizayn etmelisiniz. Garanti textboxını neden bir denetime atıyorsunuz, ilişkisiz yapın ve kayıt eklerken girdiğiniz sıraya göre garanti sorgulamasından önce tarihlere göre atamasını yapın. Bakayım dedim ama bu kadar basit işi bile o kadar karışık hale getirmişsiniz ki ucundan kıyısında bulaşmak içimden gelmedi.

Hocam iş bilgisayarı dışarı veri akışına kapalı ben de evde aceleye derdimi anlatmak için böyle bir şey yaptım. Buradakiler tamamen hayal ürünüdür.

Amaç garanti yakaladığında açıklamaya garanti devam ediyor desin. Garantisi yok yeni kayıt ise açıklama boş kalsın. Yine de teşekkür ederim. Senin yorumların benim için değerlidir. Hayırlı akşamlar.
Son Düzenleme: 03/05/2024, 23:13, Düzenleyen: Acemi54.
Cevapla

Bir hesap oluşturun veya yorum yapmak için giriş yapın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

ya da
Task