Skip to main content

AccessTr.neT


Access 2010 Front End, 2000 Back End

Access 2010 Front End, 2000 Back End

Çözüldü #1
Şu anda back end ve front end olarak Access 2000 kullanıyoruz. Back end Access Linux serverda. Bazı bilgiasayarlarda front end olarak Access 2010 versiyonuna dönmeyi planlıyoruz. Bu durumda, 2010 ile ulaşılan 2000 back end dosyalarında bir sorun oluşur mu? Örneğin 5 Bilgisayarda fornt end 2000, 3 bilgisayarda front end 2010.

İlginize şimdiden teşekkür ederim.
Cevapla
Çözüldü #2
Back End aynı ise teknik olarak birşey olmaması lazım ancak dikkat etmeniz gereken şey Front End tarafında Access versiyonunuz olacaktır. Access 2010 ile birlikte yapılan bazı işlemlerde o dosya önceki versiyonlar ile direkt açılamıyor. Öncelikli olarak yedek dosyalar üzerinde test etmenizi öneririm.
AccessTr.Net teknik konular içeren bir sitedir. Bu tip sitelerde en iyi şekilde yardım alabilmeniz için Site Kurallarını mutlaka okumanız ve buna göre hareket etmeniz lazım.
Cevapla
Çözüldü #3
"Access 2010 ile birlikte yapılan bazı işlemlerde o dosya önceki versiyonlar ile direkt açılamıyor" Cümlesindeki "BAZI İŞLEMLER" neyi işaret ediyor?

Backend olarak yaklaşık 30 veritabanı var ve denemek mantıklı değil. Çünkü, front end'den yapılan işlemlerin bazıları belki yılda bir kere yapılıyor. Sistemim oldukça geniş ve karmaşık olduğu için denemek söz konusu değil.

Bilgiye dayalı bir yorum olursa çok sevinirim.
Teşekkürler
Cevapla
Çözüldü #4
Az önceki açıklamama bir ek yapıyorum;

Back end veritabanı, hiçbir zaman 2010 sürümü ile direkt açılmayacak. 2010 Sürümü yalnız front end olarak ve bağlı tablolar şeklinde çalışacak.
Cevapla
Çözüldü #5
Alıntı:If Access 2007 goes ahead and open a Database created/modified in 2010, it will ignore these new features and might even cause data loss or corrupt business logic.

Access 2007 cannot open a database built or modified in Access 2010 if it uses:

new sort orders,
Access 2010 new encryption, or
your application has been published to SharePoint.

ile Microsoft tarafından ifade ediliyor.

Yeni sıralama düzenleri, şifreleme işlemleri, Sharepoint'te yayınlama gibi işlemlerin sonrasında tekrar önceki versiyon ile açmak istediğinizde Access dosyanızın bozuk veya hatalı olduğunu dahi söylenebiliyor.

Tam olarak ne olunca dosyanızı açabiliyorsunuz veya açamıyorsunuz, hangiz bazı şeyleri görüntülemekte sıkıntı yaşarsınız, tekrar dosyanızı açmak için neler yapmalısınız vb. durumlarla ilgili lütfen aşağıdaki adresi ziyaret ediniz.

http://msdn.microsoft.com/en-us/office/cc907897.aspx

NOT : 2003 ve öncesi versiyonlara ait MDB uzantılı dosyalarda zaten 2010 a ait özellikleri eklemek istediğinizde zaten izin vermeyecektir.
AccessTr.Net teknik konular içeren bir sitedir. Bu tip sitelerde en iyi şekilde yardım alabilmeniz için Site Kurallarını mutlaka okumanız ve buna göre hareket etmeniz lazım.
Cevapla
Çözüldü #6
Durumu biraz daha açayım.

Örnek:

Backend AdresVerileri.mdb (access 2000 ile önceden yaratılmış) İçinde tblKişiler adında bir tablo var. Bu mdb, server'da duruyor ve 2010 versiyon access, hiçbir zaman bunu direkt olarak açmıyor.

Front End: İster 2000 ister 2010 olsun, yalnızca AdresVerileri.mdb dosyasındaki tblKişiler tablosunu bağlı tablo olarak kullanıyor. Bazı formlar aracalığıyla (recordsource=tblKişiler) verilerde değişiklik yapıyor. tblKişiler tablosu her 2 frontend versiyonda da bağlı tablo.

Bu durumda 2010 Frontend ile server'da bulunan tblKişiler tablosunda form kanalıyla ve bağlı tablo olarak değişklik yapınca, daha sonra backend'deki AdresVerileri.mdb veritabanını, mesela yeni bir saha eklemek üzere, 2000 sürümüyle açabilir miyim?

İlginize şimdiden teşekkür ederim.
Cevapla

Bir hesap oluşturun veya yorum yapmak için giriş yapın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

ya da