Skip to main content

AccessTr.neT


Access Bilgisine Giriş

Access Bilgisine Giriş

#1
Merhaba,
Foruma üye olalı yaklaşık 5 dk oldu, bu nedenle konuyu yanlış yere açtıysam veya sürçi lisan ettiysem/edersem affola. Excel konusunda çok amatör olsam da basit anlamda işlerimi görecek kadar bilgim var ancak şu sıralar bir "Görüşme Takip" çizelgesine ihtiyacım var ve Excel bu konuda yeterli değil dedi Excel konusunda bilgili hocalarım. İhtiyacım olanın Access veri tabanı olduğunu belirttiler. Ben de yaptığım kısa bir araştırma sonucu bu foruma denk geldim. Ricam Access'e sıfırdan başlayan ben'in nasıl bir rota izleyeceği konusunda siz değerli ve bilgili arkadaşların fikirlerini paylaşması. Access konusunda önereceğiniz kitap, PDF, Word vb. ne olursa önerirseniz sevinirim. Teşekkür ederim, saygılarımla.
Cevapla
#2
Merhaba sayın soyga0123 ,aramıza hoş geldiniz.
Aradığınız örnek ve bilgileri sitemizde bulablirsin,Arama motorunu kullanarak arama yapamakla başlayabilirsiniz.
Cevapla
#3
Sayın soyga0123,

Alıntı:...Access'e sıfırdan başlayan ben'in nasıl bir rota izleyeceği konusunda siz değerli ve bilgili arkadaşların fikirlerini paylaşması...

ifadenize yönelik olarak;
Aşağıdaki açıklamaların yapılması uygun görülmüştür.

SQL’i kodlara hakim olabilmek için öğrenmenizde fayda var.çünkü,hemen hemen çoğu geliştireceğiniz uygulamalarınızda muhatap olacaksınız ve Access ile ayrılmaz bir bütün olacak sizin için.dolayısı ile de,bilmeniz,sizin için olumlu olacaktır.bu nedenle,ikisi birlikte de öğrenilebilir.

ACCESS’i de,veritabanı uygulaması geliştirmek üzere öğrenmenizde fayda var.çünkü;hemen hemen çoğu ev ve işyerinde ofis uygulamaları kullanılmakta.dolayısı ile de,böyle bir uygulama geliştirme durumlarında uygun olacaktır.elbette uygulama geliştirme için çok daha farklı programlama dilleri mevcut.en çok kullanılanlar olarak da,C#,C++,Vb.Net,v.s…gibi.

Günümüzde öğrenilmeyecek bir durum yok desek yeridir.öyle ki,artık beş yaşındaki bir çocuktan tutun da ileri yaşlardaki kişiler dahi zor gelen,öğrenilmesi güçlük denilebilecek durumları ya da hususları kolaylıkla gerçekleştirebilmekte.

Ayrıca,site içerisindeki üyeler arasında,kendilerinin ifadesine göre SIFIR bilgi düzeyinde olduklarını beyan edip sonrasında gelişim kaydederek kendilerini geliştiren,ilerleten üyeler de mevcut.bunu da unutmayınız.Bana göre,”öğrenebilir miyim?”,”yapabilir miyim?” sorularındansa,kendinize şu soruyu sormalısınız:”ben Access’i öğrenmeyi GERÇEKTEN istiyor muyum?”

Eğer cevabınız,EVET ise,o zaman;

a) öncesinde bunun için kendinize zaman ayırmalısınız.bunun için elbette ki imkanlar dahilinde,en az iki saatinizi ayırmalısınız,ister akşam öncesi isterseniz de akşamları çalışın fark etmez.kendi zaman çizelgenizi kendinize göre oluşturmalısınız.

b) Sabırlı,planlı ve dirayetli olmalısınız.kararlılık ile bu amacınızı uygulamaya gayret etmelisiniz.en ufak ya da basit bir sorunda veya başarısız olma durumunda hemen vazgeçme eğilimi göstermemelisiniz…kendinize inanınız ve güveniniz.

Eğer bir sorun olduğunda ister basit ister biraz daha zorlu olsun fark etmez,sorunun çözümünü göremiyor veya bulamıyorsanız,bilin ki;sorunun tam içinden bakmaya devam ediyorsunuz demektir.

Bu nedenle,dışarıdan biri gibi bakmalı ve değerlendirmelisiniz.örneğin;elinizi göz hizasında kaldırınız ve avuç içiniz size baksın.sadece,avuç içinizi görürsünüz.elinizin arkasını göremezsiniz,ancak karşıdan bakarsanız onu görürsünüz.burada önemli olan kendinize yönelik olan kısmı değil,360 derece bütünü yani elinizin tamamını görmelisiniz.elbette,bu zaman alan ve hayli tecrübe gerektiren kazanımdır.fakat,mümkündür.unutmayınız.

c) İster başarılı ister başarısız durumlarda mutlaka notlar alın.not almak iyidir.ancak,öyle her durumu kelimesi kelimesine değil,sadece size bu durumu hatırlatacak olan başlıkları veya alt başlıkları yazın.bir parça da gerekli açıklamaları yeterlidir.

d) En önemli hususlardan biri de,sürekli araştırmacı olun.naçizane kendi imzam olarak kullandığım “HERKES,KENDİSİNİN AR-GECİSİDİR.” Sözü örnek olabilir mesela sizin için.

Access üzerine,hemen hemen her türlü yazılı ve görsel materyali inceleme ya da tedarik etme imkanı edinmeye gayret edin.buradan şu yanlış anlaşılmasın;kitaplar,görsel anlatım cdleri,…değil kast ettiğim.aksine,internet ortamında,Access öğrenme üzerine bilgiler haliyle mevcut.fakat,öncesinde DOĞRU bilgileri edinmeye bakının.bunun için de,ilk yapılması gereken,eğer bu konuda FORUM web siteleri varsa bunlara üye olun.sonrasında da,siteyi inceleyiniz.

e) Bir üstte bahsi geçen sitelerde,ilk bakmanız gereken kategoriler;DERSLER,KONU ANLATIMLARI v.s.gibi kısımlar varsa bunları inceleyiniz.varsa,ÖRNEK UYGULAMALARI inceleyiniz.

Access konusunda öğrenme isteğinize zemin hazırlayacak hayli konular mevcut.henüz başlangıç aşamasında olmanızdan dolayı en uygun öneri olarak;hem Temel Access bilgileri edinerek programlama ve uygulama geliştirme konusuna giriş yapmak üzere ilk adımı atmanızın yerinde olacağını belirtmek ve hem de site içerisinde bulunan

Access Dersleri

Access Videoları 

sayfalarında yer alan konuları incelemek ile bir ilgi artırımı sağlatabilirsiniz kendinize.aynı zamanda,gerek

Access Soruları ve Cevapları

Access Cevaplanmış Soruları 

ve gerekse de

Access Örnekleri ve Uygulamaları

kategorilerinde yer alan konulardaki soruları incelemekle de;
hangi sorunlarda veya taleplerde nasıl çözümlerin söz konusu olduğu görmek ve anlamak adına paylaşılan bilgileri ve örnekleri incelemekle de,
bir diğer öğrenme zeminlerini de hazırlamış olursunuz.

bununla birlikte,Access üzerine mesela bir uygulama incelediniz.bu uygulamadan notlar alın kendinize.mesela;denetimleri (formlar üzerindeki Textboxları,Açılan Kutuları,Listboxları nasıl yapmışlar ya da bunlar nasıl eklenmiş…gibi benzeri sorularınız varsa ya da merak ettikleriniz varsa bunları not alın.ardından,eğer araştırdıysanız bunları inceleyiniz.

f) Gerekirse,üye olduğunuz forumlarda,isterseniz basit diye düşünseniz dahi açacağınız konularda yeni başladığınızı ve öğrenmeye çalıştığınızı açıkça ifade ederek sorular sorunuz.sorular sormaktan çekinmeyiniz,utanmayınız.sorularınızı ayrıntılı tam açıklamak sureti ile sorunuz.sorunuzu içeren örneklerinizi de hazırlayıp konularınıza dahil ediniz.konulara örnekler nasıl dahil ediliyor öğreniniz.bunun için de,KURALLAR kısmını okuyunuz.

g) Bir diğer önemli husus da.her bir öğrendiğinizi basitten ileriye doğru olsa da fark etmez,DENEYİNİZ…DENEYİNİZ…DENEYİNİZ.

Çünkü;araştırmalarınızı,edindiğiniz notlarınızı sular seller gibi ezberleseniz de,biliyor olsanız da,beyninizde yük olarak taşımak yerine,bu bilgilerinizi ve öğrendiklerinizi MUTLAKA denemelerde bulunarak tatbik ediniz.uygulamalar hazırlayınız…uygulamalar hazırlayıp olumlu sonuçlar aldığınızı gördükçe,öyle inanıyorum ki,kendinize daha bir güven gelecek,kendinize daha bir inanacaksınız.ve hatta,bu işlere daha da ilgi duyup daha fazla zaman ayırmak isteyeceksiniz.

bu nedenle,araştırmalara ve bunların akabinde de öğrendiklerinizi denemeye gayret gösteriniz.her bir konuyu da aynı çuvala yerleştirmek yerine,bir öneri olması adına;sindire sindire ve bir konuyu öğrendikten sonra ancak bir diğerine geçiniz.hepsini öğrenmeyi isterseniz,kafanız karışabilir,bocalayabilirsiniz.

Kendinizi olduğunuz ilk başlangıç konumunda da bırakabilirsiniz ya da kendinizi daha ileri seviyelere de taşıyabilirsiniz.her şey sizin elinizde,her şey sizin kendinize inanmanız da.ne ben ne de bir başkaları ne derse desin önemli değildir.önemli olan siz kendiniz için GERÇEKTEN ne istiyorsunuz,buna karar vermelisiniz…başarısızlıklar sizi karartmasın.unutmayın ki her başarısızlık taze bir başarının başlangıcıdır.

bilginize...iyi çalışmalar,saygılar.
Herkes,kendisinin AR-GE'cisidir...


Konulara eklenen Uygulama içeriğine yönelik Tavsiyeler
Alt Form Denetim Değerlerine ulaşma ve Alt Form Güncelleme
Kapatırken Düzenle (Compact On Close) Seçeneğinin İşaretlenmesi Hakkında
Cevapla
#4
sayın soyga0123,

konu takibiniz açısından,hatırlatma anlamında;
konunuz ile ilgili son gelişme ne durumdadır.

şüphesiz,işlemleriniz tamamlanmış ve sorununuzu çözmüş de olabilirsiniz.site içi aramalarınız neticesinde sitede yer alan konuları ve örnekleri incelemelerinizin sonucu ile bazı gelişimler elde etmiş de olabilirsiniz...bilgilendirmek ister misiniz lütfen.teşekkürler.

bilginize...iyi çalışmalar,saygılar.
Herkes,kendisinin AR-GE'cisidir...


Konulara eklenen Uygulama içeriğine yönelik Tavsiyeler
Alt Form Denetim Değerlerine ulaşma ve Alt Form Güncelleme
Kapatırken Düzenle (Compact On Close) Seçeneğinin İşaretlenmesi Hakkında
Cevapla
Sad #5
s.a arkadaşlar ben Access de  yeniyim kendi çapımda işyerinde girdi çıktı sayfası oluşturmakdayım bi konuda  yardımınıza ihtiyacım var.
veri turunde evet hayır şıklarının tık seçeneklerinin hesaplanmasıda yardımcı olabilirmisiniz.
teşekkür ederim şimdiden
Cevapla
#6
sayın aamtysr,


bahsettiğiniz talep ile bu konuda yer alan husus birbirinden farklı durumdadır.

dolayısı ile;
Access Soruları ve Cevapları Kategorisi içerisinde YENİ KONU açmak sureti ile ve bu yeni konuda hem ayrıntılı açıklamalar nezdinde talebinizi beyan ediniz hem de içeriğinde farazi gerçek dışı uydurma bilgiler olacak şekilde ve sonuçları görebilmek adına da birkaç kayıt barındıracak halde örnek uygulamanızı dahil ediniz.

bilginize...iyi çalışmalar,saygılar.
Herkes,kendisinin AR-GE'cisidir...


Konulara eklenen Uygulama içeriğine yönelik Tavsiyeler
Alt Form Denetim Değerlerine ulaşma ve Alt Form Güncelleme
Kapatırken Düzenle (Compact On Close) Seçeneğinin İşaretlenmesi Hakkında
Cevapla

Bir hesap oluşturun veya yorum yapmak için giriş yapın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

ya da
Task