Skip to main content

AccessTr.neT


ACCESS'DE VERİ TABANI HAZIRLAMA

ACCESS'DE VERİ TABANI HAZIRLAMA

Question #1
Merhaba arkadaşlar ; herkese kolay gelsin öncelikle vaktinizi alıyorum hakkınızı helal edin ..
Benim access'de otel yönetim sistemi ile ilgili bir veritabanına ihtiyacım var ; lakin bu veritabanında hangi tablolar oluşur , hangileri birinci anahtar oluşur bilemiyorum ..
Veri tabanını hazırlarken dikkat etmem gereken hususlar ;

- TABLO :
- SORGU :
- FORM :
- RAPOR :  

Bu başlıklar ne anlama gelir nasıl yapılır pek fazla bilgim de yok , bunun yanı sıra bir veritabanında tabloyu anladım , sorgularıda anladım , rapor ve form kısmı nedir ne işe yara hiçbir bilgim yok ..
Gerçekten şuanda fazlasıyla yardıma muhtaç durumdayım , yardımcı olabilecek birileri varmı ?
Cevapla
#2
Sayın rrawness34
Bu tür konular ile çok sayıda örneklermiz var sitemizde onları inceleyerek başlayabilirsin,amaç sanırım ögrenmek,bunun içinde örneklerden başlamalısın,bizim kalkıp burda baştan hepsini anlatmamızı istemiyorsun değilmi Img-grin yada tam olarak ne istediğinini anlat kolay gelsin
Cevapla
#3
Merhaba Celosoft;
Öncelikle sitedeki bir çok veri tabanını inceledim zaten nasıl yapıldığını biliyorum hemen hemen anlatmak istediğim otel yönetim ile ilgili bir veri tabanına ihtiyacım var örnek olarak ;
http://s6.dosya.tc/server6/z93063/tel___...Z.rar.html bu veritabanı tam olarak anlatmak istediklerimi dökmüş fakat fazla gereksiz bir çok tablo mevcut ve birçok hata veriyor .. Img-cray yardımcı olabılırmısınız ?
.rar tel___Isletme_Yonetim-32__2__-_Kopya-ATOZ.rar (Dosya Boyutu: 680,85 KB | İndirme Sayısı: 6)
Cevapla
#4
(06/03/2016 00:13)rrawness34 Adlı Kullanıcıdan Alıntı: anlatmak istediğim otel yönetim ile ilgili bir veri tabanına ihtiyacım var

Sn. fascioğlu'nun konu ve örneklerini incelemenizde fayda olacağını mülahaza ediyorum.
otel yonetim 1 ve otel yonetim 2

Gerek otel gerekse diğer konularda güzel tasarım ve örnekleri mevcuttur.
Toprağa her türlü kötü şey atılmasına rağmen
Topraktan hep güzel şeyler biter . (Akşemseddin)
Cevapla
#5
sayın rrawness34,

konunuzun 3.mesajında

Alıntı:...fazla gereksiz bir çok tablo mevcut ve birçok hata veriyor...

yer alan ifadenize yönelik olarak;

1) gereksiz ve fazla bulduğunuz tablolar,oluşturulmak istenen uygulamaya göre geliştiricisi tarafından eklenmek istenen gerekli olacağı düşünülen tabloları barındırmaktadır.

elbette ki,her ihtiyaç duyabilecek uygulama gereksinimine göre bu eklemeler değişiklikler duyabilir.önemli olan,nasıl bir uygulama içeriğine ihtiyaç duyulduğunun belirlenmesi ve sonrasında bu belirlemelere ilave etmeyi gerektirebilecek hususların olup olmayacağının da düşünülmesi gerekmektedir.

kısacası,öncesinde nasıl bir uygulama istendiği ve sonrasında da bu istenilen uygulama için nelerin gerektiğinin belirlenmesi sağlanmalı.

2) hatların oluşmasının nedenlerinin başında;32 bit / 64 bit ya da ofis sürüm farklılıklarına dair kodlarda gerekli düzenlemelerin yapılmasının gerekmesinden kaynaklı olmaktadır,istisnai kod yazım hatalarının dışında,eğer kullanıma yönelik hatalar mevcutsa.

bu hususlara dair açıklayıcı bilgilendirmelerde bulunmanız neticesinde daha fazla bilgilendirmeler veya yönlendirmeler edinmeniz muhtemeldir.

bilginize...iyi çalışmalar,saygılar.
Herkes,kendisinin AR-GE'cisidir...


Konulara eklenen Uygulama içeriğine yönelik Tavsiyeler
Alt Form Denetim Değerlerine ulaşma ve Alt Form Güncelleme
Kapatırken Düzenle (Compact On Close) Seçeneğinin İşaretlenmesi Hakkında
Cevapla
#6
Öncelikle hepinize çok çok teşekkürlerimi sunmak istiyorum arkadaşlar , konumla ilgilenerek vakit ayırdığınız için ..
- Sitedeki otel ile ilgili bütün dosyaları inceledim fakat hala anlatmak istediğim gibi bir dosya bulamadım ..
- İhtiyacım olan dosya ; Otel yönetim sistemi , (( Oteldeki rezarvasyonlar , çalışanlar , yemek sistemi , masaj sistemi , hizmet sistemi , oda türü , oda hizmeti , oda servisi , vs vs )) bu konuların hepsini ve fazlasını barındıran ;
- Bu menü alanlarını barındıran ve içinde , Form , Rapor , Sorgu , Tablo'ları barındıran bir Access dosyası .. Tüm istediğim esasında bu yani bilgim iyi olmadığı için bi kaç gün araştırma yaptım ve siz gerçekten yardıma ihtiyacı olanlara yardımcı oluyorsunuz ; bunu gözlemleyerek böyle bir konu başlatmak istedim ..
- Tekrar sonsuz teşekkürlerimi sunmak istiyorum ilgilendiğiniz için ..
- Fascıoğlu isimli kardeşim anlatmak istedim olaya neredeyse çok yaklaşmış ..
- Atoz kullanıcı isimli kardeşimin de çalışmalarını inceledim neredeyse anlatmak istediklerimi anlamış diyebilirim hatta hatta onun dosyasına baktığım zaman neredeyse evet işte buydu aradığım dosya demiştim fakat birçok hata verdiği için ve bir sürü tablolar mevcut olduğu için kafam çok karıştı , kendisine hak veriyorum bence de sürüm farklılıklarından dolayı hata olabilir ..
- Hepinize tekrar teşekkür ediyorum , yardımlarınızı bekliyorum ..
Son Düzenleme: 06/03/2016, 23:36, Düzenleyen: rrawness34. (Sebep: Eksik bilgi ;)
Cevapla

Bir hesap oluşturun veya yorum yapmak için giriş yapın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

ya da