Skip to main content

AccessTr.neT


Access Makro-Güvenliği Düşürme / Ayarlama ?

Access Makro-Güvenliği Düşürme / Ayarlama ?

Çözüldü #1
Merhaba değerli forum üyeleri..

Konu hakkında bilgi sahibi abilerimden bilgi-öneri-yardım bekliyorum..Yapmayı düşündüğüm uygulama öncesinde,
Elimde bulunan birkaç uygulama üzerinden lisanslama-kopyalama koruma olaylarını entegre etmeye çalışıyorum..
Şu konumdaki https://accesstr.net/konu-islemci-harddi...rnegi.html 3.mesajda ekteki örnek ile lisanslama-kopya önleme olayını hallettim.(Herkesin ki gibi bu %100 çözüm değil bunu biliyorum.)

Bilgisayarda oluşan bir sebepten dolayı format atmak zorunda kaldım.Format öncesi lisansladığım 2-3 örnek normal çalışırken yani makro güvenliği vs uyarısı vermezken-

Format sonrası bi-ton uyarı veriyor..Bunu nasıl aşabilirim??Benzer uyarıyı müşteride de verecektir bunu aşmamız lazım ama nasıl??

Saatlerdir bu konuda bilgi arıyorum ama elle tutulur bir örneğe rastlamadımImg-cray((

2010 Office Kullanıcısıyım..2013 de var ama kurulu değil..bu bilgiler gerekli olabilir diye yazdım..

Saygılar..

[Resim: do.php?img=4838]


[Resim: do.php?img=4839]
Son Düzenleme: 29/04/2015, 18:14, Düzenleyen: mehami.
Cevapla
#2
Mrb değerli forum üyeleri;

Yaşamış olduğum sıkıntıyı farklı bir platformda bulmuş olduğum vbs uygulaması ile çözdüm..Uygulamayı ekte yolluyorum,benzer sıkıntıyı yaşayanlar vbs uygulamasını düzenle dedikten sonra açıp kendi veritabanı ve açılan ilk form isimlerini ilgili yerlere yazarak sorunu çözebilirler..


Benim sorunumu  uyguluma dışında bu vbs yi çalıştırarak çözdüm lakin tam olarak istediğim şey;

1) Müşteri önce bu uygulamayı (vbs'yi çalıştırsın) vbs makro güvenliğini düşürdükten sonra arkasından otomatik olarak exe içine gömeceğim benim programı kurmaya başlasın..

yada
2)Bu vbs de uygulamamı yapmış olduğum exe dosyasının içinde olsun..Müşteri uygulamayı exe ile kurmaya başlayınca önce makro güvenliğini bu vbs düşürsün - hemen arkasından uygulamamı kursun..

Bu iki seçenekten hangisi olursa olsun işim görülecektir.Bu konuda öneri  ya da yardımlarınızı bekliyorum...


Saygılar..

NOT:
Bu ekteki vbs sanırım tüm Office sürümlerinde Access makro güvenliğini düşürüyor..2010 da denenmiştir..
.rar vbs.rar (Dosya Boyutu: 343 Bayt | İndirme Sayısı: 28)
Cevapla
#3
Mrb değerli forum üyeleri;

Sorunumla ilgili 1.seçeneğin çözümünü sizinle paylaşıyorum;

Bir önceki mesajımda bulunan vbs uygulaması üzerinde kodlarda oynama yapıldı..Bu sayede Access'in (tüm Office sürümlerinde çalışıyor) makro güvenliğini düşürüyoruz, 
hemen arkasından (1 sn sonra) kendi uygulamamız exe olarak kuruluma geçiyor..Herşey otomatik yani...


Yapmamız gereken-programı müşterimize verirken kendi uygulamamız (exe li) ve bu vbs uygulamasını birlikte veriyoruz..

Müşteri ilk önce bu vbs uygulamasına(ismini kur koyabilirsiniz) tıklıyor..otomatik olarak arkasından exe dosyamız açılıyor ve kurulum exe dosyamızın tıklanmasıyla devam ediyor..Hepsi bu kadar..

Vbs uygulaması içinde gerekli düzenlemeleri siz kendinize  yaparsınız artık.. ve vbs dosyasınızın ismini de örn:KUR dersiniz müşteri oradan kurulacak zanneder-kur için basar..ve kurulum devam ederImg-grin))

Sorun Çözülmüştür..Konu taşınabilir..

Not: Soruna yönelik 2.seçeneğin çözümü için konu bir süre daha açık kalabilir ya da siz bilirsiniz..

Saygılar..
.rar KUR EXE.rar (Dosya Boyutu: 428 Bayt | İndirme Sayısı: 33)
Son Düzenleme: 30/04/2015, 16:21, Düzenleyen: mehami.
Cevapla
#4
sayın mehami,

konunuzun 2.mesajında yer alan 2.sorunuza yanıt olması adına şu yöntemi uygulayabilirsiniz.

uygulamanızda birkaç saniye kalıcı görünecek şekilde bir açılış formu oluşturup (ya da,isterseniz;uygulamanızdaki ilk kullanılacak form varsa onun Yüklendiğinde olay yordamı içerisine de olabilir),bu formun yüklendiğinde olay yordamı içerisine

Kod:
Dim app, ws
  Set app = CreateObject("access.application")
  Set ws = CreateObject("wscript.shell")

  ws.RegWrite _
  "HKCU\Software\Microsoft\Office\" & app.Version & _
  "\Access\Security\VBAWarnings", "1", "REG_DWORD"

kod ifadesini yazmanız yeterlidir.böylece,tüm makroların etkinleştirilmesi de sağlanmış olacaktır.

deneme için;makro ayarlarında farklı bir seçeneği işaretli bıraktıktan sonra,bahsi geçen bu formu çalıştırınız.
makro ayarlarında 4.seçeneğin (Tüm makroları etkinleştir) geçerli olduğu fark edilecektir.böylece,kurulum öncesinde başka bir dosyanın çalıştırılmasına ya da kullanılmasına da gerek kalmayacaktır.

fakat her şeye rağmen şu hususu da belirtmekte fayda var kanısındayım.makro konusu biraz hassas bir durum ihtiva etmektedir.makroların etkin bırakılması pek de sağlıklı değil,her hangi bir zararlı duruma neden olabilme ihtimaline açık olması adına.

bu nedenle,bence,bu makro etkinleştirme işlemleri konusunda,kodlar içerisinde bu etkinleştirmeyi yapacağınıza dair kullanıcıları bilgilendirmede bulunmanız belki bir bakıma daha etik ve doğru olacaktır.herkesin bunu kabul edebileceği geçerli olmayabilir.ancak şu yapılabilir:bu işlem öncesi uygulamanın sorunsuz çalışması için makro etkinleştirmesinin yapılmasını belirten bir yazı veya mesaj görüntülenebilir.ya da,uyarı mesajındaki seçime göre gibi de olabilir.

burada kast edilen husus şu;bu işlem eğer bazı kullanıcılar için sakınca teşkil ediyor görünürse ve kendi tercihlerine
veya onaylarına bırakılmasının daha doğru olacağı düşüncesini vurgulamak.bu bahsi geçen açıklama sizin için de geçerlilik ifade ediyorsa,kodlamayı tercihinize ve kararınıza göre bu yönde tekrar düzenlemek faydalı olacaktır.

bu açıklamada yer alan ifadeler için belki gereksiz bir hassaslık olduğu da düşünülebilir,fakat ben yine de paylaşmak için yazmaktayım.

son olarak,aslında mümkün mertebe uygulama hazırlarken;makro kullanmak yerine,olay yordamları üzerinden kodlamalarda bulunmayı denemek belki bir bakıma daha geçerli ve doğru olabilir.elbette,takdir ve tercih uygulama hazırlayanlarındır.bilginize.

iyi çalışmalar,saygılar.
Herkes, kendisinin AR-GE'cisidir...


Konulara eklenen Uygulama içeriğine yönelik Tavsiyeler
Alt Form Denetim Değerlerine ulaşma ve Alt Form Güncelleme
Kapatırken Düzenle (Compact On Close) Seçeneğinin İşaretlenmesi Hakkında
Cevapla
#5
Img-grin)) Yazdıklarınızı okumadım. Maalesef şu an zaman yok. Akşama inşallah. Ama o resmi görünce benim yıllar önce yazdığım "kapadisk" makrosu hala ömür çürütmeye devam ediyor da ona güldüm. Sayın mehami, dün bununla ilgili bir çalışma gönderdim Access dersleri bölümüne. Sizin sorunuz üzerine hazırladım. Onu incelediniz mi?
İnadına, ille de Accesstr.net...
Cevapla
#6
İyi Akşamlar...
Değerli Atoz ve Mehmet Demiral hocalarım cevaplarınız için tşk ediyorum...
Bu bilgimle bu kadar yapabildim ancak..Siz değerli hocalarım,bu işin pirleri siz öneri de bulundunuzda ben mi yapmadım?Img-grin)

Değerli Atoz hocam;önerilerini dikkate alıcam ve deneme şansım olduğu an deneyeceğim..Aslında denediğim uygulamada (sizlerin yardımları ile yapmış olduğum eğitim planı hazırlama programımda) makrolar kullanmadım-olanları sizden edindiğim yardımlar kodlara dönüştürmüştüm..Bu hataya sebep olan makrolar lisanslama uygulamasını kendi örneğime çekince oradan geldi..onları da koda dönüştürmem bu bilgi seviyemle mümkün değilImg-cray((

Değerli Mehmet hocam; yıllar önceki yazmış olduğunuz bir kodu başıma sardınızImg-grin) şaka bir yana bu hata lisanslama örneğini kendime uyarladığımda oluştu..Günlerdir bu sorunu çözmek için uğraştım tam çözdüm derken sizlerin yorumları moralimi  dibe vurdu..

Yeni konunuzdan bahsetmişsiniz bu konu mu?https://accesstr.net/konu-access-2013-ma...rlama.html  bu Office 2013 olduğu için bakmamıştım bile..şimdi ona bir bakacağım..

İlgi ve yorumlarınız için tşk ediyor-lisanslama işlemleri için başka uygulama örneği önerilerinizi bekliyor beni bu makrolardan temizlemenizi rica ediyorumImg-grin)

Saygılar..
Son Düzenleme: 30/04/2015, 21:54, Düzenleyen: mehami.
Cevapla

Bir hesap oluşturun veya yorum yapmak için giriş yapın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

ya da
Task