Skip to main content

AccessTr.neT


Access makro uyarısını otomatik kapatan uygulama (Access ile)

Access makro uyarısını otomatik kapatan uygulama (Access ile)

#1
Arkadaşlar
Bu çalışma tamamen kendi fikrim olup, accessi ilk açtığımızda gelen güvenlik uyarısını ve dosyayı açmak için onay alan Makro güvenlik uyarısını registere yaptığı müdahale ile kapatıyor. Böylece sadece ilk açarken güvenlik seviyeniz uygun değilse gelen metin kutularının her ikisini de elle 1 olarak değiştiriyor ve kaydediyoruz. Sonraki açılışta artık değerler karşımıza gelmiyor.

Çalışma taslak biçimindedir. Geliştirebilirsiniz.

Yardımları için Sayın tdsHarun'a teşekkürler..
.rar Guvenlik_Ayarlari_Kontrolu.rar (Dosya Boyutu: 20,83 KB | İndirme Sayısı: 874)
İnadına, ille de Accesstr.net...
Cevapla
#2
Ellerine sağlık hocam. Aslında Rep'lik bir çalışma ama senin Rep almış başını gidiyor... Img-grin

Teşekkür ediyorum ama Rep vermiyorum... Img-grin
NZ Fonksiyonunun (İşlevinin) Ayrıntılı Anlatımı İçin Tıklayın...
DSum ve Sum Fonksiyonunun (İşlevinin) Ayrıntılı Anlatımı İçin Tıklayın...
DLookup Fonksiyonunun (İşlevinin) Ayrıntılı Anlatımı İçin Tıklayın...
Cevapla
#3
Arkadaşlar elinize sağlık ancak ben yanlış birşey
mi yapıyorum ? dün bir arkadaşımza bunu Access le
yaparsak bu formu hangi Access le açacağız diye
sormuştum.

Örneği indirdim
Access Macro seviyesini önce en yükseğe aldım
ve örneği çalıştırdım
Doğal olarak hata ekranı ile karşılaştım.

Bu kodları nasıl kullanacağız ?
Ben neyi yanlış yapıyorum

Selamlar
okileturc, 18-03-2009 tarihinden beri AccessTr.neT üyesidir.
Cevapla
#4
daha önce buna benzer bir konuya cevaben ben böyle bir şeyi gündeme getirmiştim. Okileturc hocam, bu kodları çalıştıracak formun güvenlik denetimini aşamayacağı için Access dışından yapılması gerektiği anlamına gelen şeyler söylemişti. Galiba haklı. Ben güvenlik seviyesini en üst seviyeye çıkardım ve mehmetdemiral hocamın gönderdiği bu programcığı çalıştırdım ama güvenlik denetimini geçemediği için bir işe yaramadı ya da ben beceremedim. Mehmet hocam biraz daha ayrıntılı anlatırsa kullanım şeklini sanırım çalışma daha yararlı olacaktır. saygılar.
Cevapla
#5
Sayın okileturc ve Sayın mesudi...

Sorunuza ben cevap vermeye çalışayım:

İkiniz de haklısınız. Access açılırken zaten bu uyarılarla karşılaştığımız için bunun işe yaramayacağı fikri doğrudur.

Ancak bu çalışma, regedit'ten kayıt okuma ve regedit'e kayıt yazma ile ilgili çok güzel bir örnektir ve bir defaya mahsus o uyarılara evet diyerek geçecek olursanız açıldıktan sonra 1 yaparak regedit'e otomatik kayıt yapar.

Uyarıları değiştirmenin birkaç yöntemi var. Zaten Mehmet Demiral hocam da daha önce bunun için regedit dosyası da vermişti. Ayrıca ben de gerekli linkleri vermiştim başka bir konuda. Bunun için .bat dosyası hazırlanabilir, vbs dosyası ile yapılabilir, .reg dosyası olur, exe olur vb...

Bu örnek ile Mehmet Hocam Access ile regedit'e nasıl müdahale edebileceğimizi ve bu ayarları Access ile nasıl değiştirebileceğimizi göstermeye çalıştı. Ve bence gayet başarılı bir çalışma. Geliştirilmeye de açık.

Ancak Access ile ilgili bir özelliği Access ile değiştirmek mümkün değil. Neticede Access'in içindeki kodların çalışması için önce Access'in açılması lazım. Güvenlik uyarıları olunca bu defa da uygulama açılmıyor. Doğal olarak bu da beraberinde bunun imkansızlığını getiriyor...

Umarım yeterince açıklayıcı olmuştur...

Saygılar...
NZ Fonksiyonunun (İşlevinin) Ayrıntılı Anlatımı İçin Tıklayın...
DSum ve Sum Fonksiyonunun (İşlevinin) Ayrıntılı Anlatımı İçin Tıklayın...
DLookup Fonksiyonunun (İşlevinin) Ayrıntılı Anlatımı İçin Tıklayın...
Cevapla
#6
Elbette öyle. Ama dediğim gibi, müşteriye programı verdiğinizde sadece açılışta değil, program içinde de açılan kutularda bile makro uyarıları gelebiliyor. İlk açılışta makro seviyesi 3 ise zaten o Access hiç çalışmayacaktır. Böyle bir durum zaten sözkonusu olamaz. Normal olarak müşteriye program verdiğinizde, bir şekilde ilk ekrandaki uyarıya EVET veya HAYIR demek gerkiyor. HAYIR derseniz Makro uyarı ekranı geliyor ve AÇ'a tıklamanız isteniyor. İlk ekranda EVET demişseniz yeni ayarlarla Accessi tekrar başlatmanız istenmekte. İşte bir şekilde accessi çalıştırıp uygulamanızı açtığınızda, bu uygulamadaki kodları işleterek kullanıcının bir sonraki açılışında Access'te telefonla anlatıığınız bir sürü ayrıntıya girmemiş olacaksınız.(Tüm işlemler otomatik olabilir, ben eğitim amacıyla metin kutuları koydum. Yani siz sadece seviyeyi 1'e getiren kodları kullanacaksınız)

Kötü mü yaptık yani?
İnadına, ille de Accesstr.net...
Cevapla

Bir hesap oluşturun veya yorum yapmak için giriş yapın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

ya da
Task