Skip to main content

AccessTr.neT


Access Mimarisi

Access Mimarisi

Çözüldü #1
Arkadaşlar benim şöyle bir sorum olacak;

Tasarımcıyım ve Tasarım işlerinin veritabanını tutmak için bir program yapma gayreti içindeyim.

Yapmaya çalıştığım programda tutmak istediğim 3 ayrı veritabanı var. Biri ambalaj tasarımları ile ilgili, biri web tasarımları ile ilgili biri de baskılı işler tasarımı (kartvizit, katalog, broşür gibi). Bunların her 3'ünde de veriler farklı. Bu 3'ünün bağlı olduğu bir işler tablosu var. Bu 3 tablo işler tablosuna iş kodu alanından 1>1 ilişkili. Şimdi sorunlarım şöyle:

1. Ben işler formunu açtığımda bana işlerin listesini getirsin.

2. Bu listeden bir işe tıkladığımda ilgili işin ayrıntısını (ambalaj, web yada baskılıdan ilgili kaydı) açsın. (ana tablo, ayrıntı tablo bağlantısı)

3. Diğer tablolarıda bağlayan İş kodu alanında otomatik bir kod oluştursun ama bu kod iş türü alanına bağlı olarak, iş ambalaj ise AMB00001, web ise WEB00001, baskılı ise BAS00001 şeklinde son 5 karakteri sıralı olarak artan bir kod olsun.

konunun ismini Access Mimarisi koydum. Çünkü doğru yapılandırdığıma emin değilim. Fikirlerinizi bekliyorum. Hepinize şimdiden teşekkür ederim.
.rar Proje.rar (Dosya Boyutu: 61,35 KB | İndirme Sayısı: 29)
Son Düzenleme: 21/04/2009, 15:39, Düzenleyen: hezarfen70.
Cevapla
Çözüldü #2
Hezarfen70,
1-2-3 nolu istegine form yapacaksin (2-3 subform) 1 ana form olacak, bu sekilde baglantilari yaptigin zaman zaten bahsettigin siraya gore gerekli bilgileri ve detaylarini da gorebileceksiniz.
Cevapla
Çözüldü #3
Ekli dosyayı incelerseniz ilgili formlar hazır zaten. ama nasıl bağlantı kracağımı bilmiyorum. yani anaformda bir iş seçince ilgili detay kaydına nasıl gideceğim. form açma butonu yapıyorum. bana 1. kaydı açıyor.
Cevapla
Çözüldü #4
Kod:
Dim acilacak_form As String
    Dim kriter As String
    
    acilacak_form = "Ambalaj"
    kriter = "[Is_Kodu]=" & Me![Is_Kodu]
    
    If kriter = "[Is_Kodu]=" Then
    
MsgBox ("Lütfen açmak istediğiniz kriteri seçin")

Else
    DoCmd.OpenForm acilacak_form, , , kriter
    
    DoCmd.Close acForm, "Isler"
End If

1- Bunu size göre uyarladım ve sorunsuz bir şekilde çalışıyor bende. Isler formunuza bir buton ekleyin ve bu butonun olayına bunları kapıştırın. Is_Kodu alanına göre istediğiniz formu açar ve Isler formunu kapatır. Bunu diğer formlar için uyarlarsınız artık.

2- 3. maddeyi yapmak doğru olmayacaktır. Çünkü bu defa bi kriteriniz olmayacak. kayıtları birbirine Is_Kodu alanı ile ilişkilendirmişsiniz. Bu defa da alanlar arasında uyuşmazlık olur. Yapmaya çalıştığınız şeyin mantığını da anlatın ki başka bir çözüm üretmeye çalışalım...

Kolay gelsin...
NZ Fonksiyonunun (İşlevinin) Ayrıntılı Anlatımı İçin Tıklayın...
DSum ve Sum Fonksiyonunun (İşlevinin) Ayrıntılı Anlatımı İçin Tıklayın...
DLookup Fonksiyonunun (İşlevinin) Ayrıntılı Anlatımı İçin Tıklayın...
Cevapla
Çözüldü #5
table relationships olarak degerlendirdim ben ve veri uzerinden gidilerek otomatik olarak geelcekti alt bilgiler boyle anladim ve onerim bu yonde oldu. Kod la yapilacaksa table iliskilerin cok da onemi olmaz.
Son Düzenleme: 21/04/2009, 17:30, Düzenleyen: Nika.
Cevapla
Çözüldü #6
Harun kardeşim çözümün için öncelikle teşekkür ederim.

3. madde ile ilgili sorunumu sanırım yanlış aktardım. Mesela


İş Kodu İş Adı
WEB00001 Bumas Bulgur Web Tasarımı
AMB00002 Keleş Jenom Tasarımı
AMB00003 Aysan Gofret Tasarımı
BAS00004 Pazsar Katalog
AMB00005 Ülren Petibör Tasarımı
BAS00006 Mis Gofret Katalog
WEB00007 Saray Web Tasarımı

gibi olacak. Yani son 5 rakam benzersiz olacağından herhangi bir uyuşmazlık olmayacak.

Ayrıca göndermiş olduğun kod için teşekkür ederim. Ama bu buton için bir aşama ileri gidersek. senin koduna göre her 3 ayrıntı tablosu için 3 ayrı buton olacak. Ambalaj detay formuna git butonu, web detay formuna git butonu ve baskılı detay formuna git butonu. Ben ise tek buton koyuyum. Ayrıntı göster butonu. İş ile ilgili anaverileri girerken iş türü alanında web, ambalaj ve baskılıdan birini seçtiğim için buton benim hangi ayrıntıya gitmek istediğimi anlasın istiyorum. Img-grin)) bilmem anlatabildim mi?

O kadar biliyorsan kendin yap dediğini duyar gibiyim. Kusuruma bakma sakın. yani böyle bir çözüm varsa diye yazıyorum. Yoksa tabi ki senin yazdığın kodları birçok yerde kullanacağım.
Cevapla

Bir hesap oluşturun veya yorum yapmak için giriş yapın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

ya da
Task