Skip to main content

#EvdeKal


Access runtime sql buluşması büyük problemi

aliyorga
aliyorga
1
1518

Access runtime sql buluşması büyük problemi

#1
Uzun uğraşlarla Access dosyamın tablolarını Sql tabloları yaptım, yani Access dosyamı Sql tablolarına bağladım. Access dosyamı da Access run time ile çalıştırdım ve olay biraz fiyasko gibi oldu. Çünkü (sorgulardan liste oluşturan) formlarımın ve raporlarımın açılması için 3-10 dakika zaman geçiyor. Değer fazlalaştıkça ve sorgu sayısı arttıkça sistem olabildiğince yavaşlıyor. Server a yakın bilgisayarlarda bu durum biraz daha az oluyor. Evet sistem çalışıyor ama dakikalarca bekleyerek. (Bu durumu Access tabloları ile bu denli abartılı yaşamıyordum) Burada Access - Sql buluşturmasından vazmıgeçmeliyim? Bu durumu hızlandırmanın bir yolu varmıdır? İlginize şimdiden teşekkür ederim.
Cevapla
#2
Bu gün yaptığım denemelerde şöyle bir durumla karşılaştım. Server olarak seçtiğim bilgisayarda (İşletim sistemi windows 2007) öncesinde bahsi geçen problemlerden dolayı, Sql server ile değilde Access tabloları olarak bağlanmaya çalıştım ve bu durumda Sql
server bağlantımdan hiç de farklı olmadı. Öyle kasılıyor ki bilgisayar, burada da bir formun açılması dakikalar aldığını tespit ettim. Bunun yerine işletim sistemi Windows XP olan bir bilgisayara aynı tabloları kopyalayarak, yani bu bilgisayarı ana bilgisayara kabul ederek, çalışmayı denedim ve sistem müthiş bir şekilde hızlıca çalıştı. Ben de bu işe akıl sır erdiremedim. Olayı server olarak Xp olan bilgisayara henüz kurmadım, yarın onu deneyeceğim burada da böyle bir durum çıkarsa bu durumda merkez bilgisayarı Xp işletim sistemi seçmek gerektiği ortaya çıkıyor gibi. Yani benim çalışmamın çok yavaş olması ağdan kaynakladığı buna da Windows 2007 nin sebep olduğunu tahmin etmekteyim. Bunları paylaşıyorum ki okuyanlar da Amerikayı tekrar keşfetmesinler. Sualime gelince Windows XP işletim sistemi olan bilgisayardaki ağ hızına Windows 2007 neden ulaşamamakta yada ulaşıyorsa bunun hangi ayarlarını onarmak gerekir?
Cevapla

Bir hesap oluşturun veya yorum yapmak için giriş yapın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

ya da
Task