Skip to main content

AccessTr.neT


Access Ve Appsheet

Access Ve Appsheet

Çözüldü #1
Merhaba,
Appsheet ile Access bağlantısı konusunda bilgiye ihtiyacım var. Aslında soruyu şu şekilde de sorabilirim, appsheet veritabanı olarak google sheets kullanıyor. Google sheet belgesindeki verileri kodla veya bağlı tablo ile access'teki tabloya nasıl bağlarım?
Cevapla
#2
Online mi bağlanılacak yoksa yerel dosya olarak mı? Dosya uzantısı ne
Cevapla
#3
Burada belirtmeniz gereken hususlar var. @berduş üstadın belirttiği gibi yerel mi online mı kullanacaksınız, verileri güncelleyecek ve düzenleyecek misiniz gibi. Google sheets iki yönlü çalışmadığından özel bir ODBC driver kullanmanız gerekir mesela bütün bunları bilmemiz gerek. Sorunuzu bu detaylar çerçevesinde ve amaçlarınızı hedeflerinizi belirterek yenilerseniz sizin için cevap bulmaya çalışan üstadlara da kendinize de kolaylık sağlamış olursunuz.
Cevapla
#4
Kusura bakmayın hemen yanıt veremedim. ODBC serverlarına para ödemek istemiyorum, tabi para ödemek ile de bitmiyor, ordaki işleyişi öğrenmek zaman isteyen bir iş, rutin iş yoğunluğumuzun içinde nacizhane Access bilgimle bişeyler yapmaya çalışıyorum.
Appsheet üzerinden basit bir uygulama ile firma dışındaki arkadaşların veri girişini yapmalarını sağlamayı planlıyorum. Appsheet veritabanı olarak google sheets kullanıyor. Basit google sheetsteki verileri her sabah geldiğimde access'te bir tuş yaparak bir tabloya aktarabilsem işimi görecek aslında.
Cevapla
#5
Bunun için uygulayabileceğiniz en pratik çözüm web query içeren bir Excel tablosu ile google tablolarındaki veriyi çekmek ve bu Excel tablosunu veritabanıza linklemek olabilir.

Boş bir Excel tablosu açın ve dış veri sekmesinden webden al diyerek google sheets adresine bağlanın. Yükleme bittikten sonra Excel tablonuzda verileri göreceksiniz. Bu tabloyu Access veri tabanınıza dış veri / bağlı tablo olarak ekleyebilirsiniz. Ancak bu tablo yükleme yapmadığınız sürece güncelleme yapmaz veya bu tablo üzerinden googleda düzenleme yapamazsınız.

ayrıca şunu da belirtmeliyim googledan aldığınız verilerde boş hücrelere Excel "п»ї" değerini atar. Bunları ya silmelisiniz ya da veritabanınızda işlem yaparken bu hususu gözden kaçırmamalısınız.
Cevapla
#6
Merhaba,
Google oturum açma bilgileri soruyor. malesef bu yöntem olmuyor.
Cevapla

Bir hesap oluşturun veya yorum yapmak için giriş yapın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

ya da