Skip to main content

AccessTr.neT


Accesste Tablo Hazırlamak

Accesste Tablo Hazırlamak

Çözüldü #1
Merhaba Excelde hazırladığım bi tabloyu accesste de hazırlamak istedim ama sorgu bilmediğim için bi türlü başarılı olamıyorum bu konuda bana yol gösterecek biri varmı?
Ekte Dosyayı gönderiyorum incelerseniz sevinirim iyi günler
.rar KASA.rar (Dosya Boyutu: 55,34 KB | İndirme Sayısı: 39)
Cevapla
Çözüldü #2
Sanırım bir çeşit kasa programı ihtiyacın var. forum içinde bir arama yapmanı ve karşına çıkacak uygulama örneklerini incelemeni tavsiye ederim. ayrıca dosyan bana fazlaca karmaşık geldi. sana tavsiyem Access ile bir başlangıç yapman ve sabırla takıldığın konularda yardım istemen. iyi çalışmalar.
Cevapla
Çözüldü #3
Dediğiniz doğru aslında ama tablolardan öteye geçemiyorum Img-grin

Benim Yapmak istediğim Şunlar.

* Günlük Giren Çıkan Parayı İşlemek
* Atıyorum Pense Almışım..
* Nakit Almışsam Nakit Paradan Düşşün
* Banka Havalesi İle Almışsam Bankadaki para düşsün.
* Kredi Kartıyla Almışsam Kredi Kartına Borç olarak İşlesin.
Sitedeki proğramlara baktım bana uygun olmadığı için bi işime yaramıyor.
Bana Yardımcı Olursanız Çokk Sevinirim.
Bana program yapın Demiyorum Yol Gösterin..(03/02/2009, 00:53)mesudi yazdı: Sanırım bir çeşit kasa programı ihtiyacın var. forum içinde bir arama yapmanı ve karşına çıkacak uygulama örneklerini incelemeni tavsiye ederim. ayrıca dosyan bana fazlaca karmaşık geldi. sana tavsiyem Access ile bir başlangıç yapman ve sabırla takıldığın konularda yardım istemen. iyi çalışmalar.
Cevapla
Çözüldü #4
Sayın hyavuz, isterseniz şu aşamaları tek tek yapalım:

1- Örnekleri incelediğinizi ve hiçbirinin size uygun olmadığını söylüyorsunuz. Öncelikle, bu örneklerin tamamını inceleyin ve tablo yapılarından form yapılarından size uygun olan bölümleri alın. Aynısını almanıza gerek yok. Feyz alın. Tablolarınızı ona göre yapılandırın.

2- Kasa programlarında Gelir için Gelir tablosu Gider için Gider tablosu kullanılır. Buna göre Gelir ve Gider tablosunun alanlarını ayarlayın.

3- Çekler ve Senetler için de iki ayrı tablo oluşturun. Çek ve senet bilgilerinin alanlarını da yine bu bilgilere göre ayarlayın.

4- Kart bilgileri için ayrı bir tablo oluşturun.

5- Firmalarla ilgili ayrı bir tablo oluşturun.

Velhasılı, o Excel sayfasındaki sayfaları gruplandırın. Hangisi ile hangisi ilgili, hangileri ortak, hangileri farklı... Bilmem anlatabildim mi?

Hatta bunun için elinize bir kağıt kalem alın, tek tek gruplandırın. Sonuçta tablo tasarlayabileceğiniz bilgiye sahip olacaksınız.

Sonrasını da adım adım yaparız.

Tüm bunlardan sonra sizden bir ricam var:

Mümkünse Forum Kurallarını okuyun. Çünkü o kurallar sadece belli bir hiyerarşiyi içermesinin yanısıra sizlere daha iyi yardımcı olabilmemiz için açıklamalar da içerir... Şu ana kadar 2 kuralı çiğnediniz bile...

Siz bize yardımcı olun ki biz de size yardımcı olabilelim...

Saygılar...
NZ Fonksiyonunun (İşlevinin) Ayrıntılı Anlatımı İçin Tıklayın...
DSum ve Sum Fonksiyonunun (İşlevinin) Ayrıntılı Anlatımı İçin Tıklayın...
DLookup Fonksiyonunun (İşlevinin) Ayrıntılı Anlatımı İçin Tıklayın...
Cevapla
Çözüldü #5
Tamam söylediğiniz konulara dikkat ederim adım adım söylediklerinizi yapacağım.
Cevapla
Çözüldü #6
"Accesste böyle bişi yapamıyorum" isimli konu başlığı benzeri sorusu olanların rahatça bulabilmesi için "Accesste Tablo Hazırlamak" olarak değiştirilmiştir.

Tablo tasarlarken;
*Alan adlarında kesinlikle türkçe karakter kullanmayın ve kelimeleri birleşik yazın. "Ödenmemiş Çekler" yerine "odenmemiscekler" veya "odenkemis_cekler"
* Alan ne ile ilgili ise "Veri Türü"nü ona göre ayarlayın. Sayı yazılacaksa sayı, metin yazılacaksa metin. Ayrıca Alana ad soyad gibi veriler yazılacaksa Metin olarak düzenlediğiniz veri türünün alan boyutunu en fazla 50 olarak belirleyin.
* Tabloya "sirano","kisino" gibi Otomatik Sayı alanı ekleyin ve bu alanı ilişkilendirmede kullanmak üzere "Birincil Anahtar" yapın.
* Alana kaydedilecek verinin karakter sayısı çok fazla ise veri türünü Not olarak belirleyin.
* Kişilere ait çek bilgilerini kaydedeceğiniz bir tabloya veri türü otomatik sayı olan "cekno" isimli alan eklediyseniz yanına veri türü sayı olan "kisino" alanı ekleyin.


Ayrıca Access derslerinde bulunan

Tablolarınızı Planlama
Tablo Oluşturma
Alan Belirleme
İlişki Tanımlama

gibi tablo ile ilgili konuları inceleyin.
Cevapla

Bir hesap oluşturun veya yorum yapmak için giriş yapın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

ya da