Skip to main content

#EvdeKal


Açılan Kutudan veri seçince otomatik kaydetmesi

Açılan Kutudan veri seçince otomatik kaydetmesi

Çözüldü #1
iYİ Akşamlar;

Başlık biraz uzun oldu sanırım, ama ben konuyla ilgili arama yaparken bu kelimeleri kullandım ve bulamadımImg-grin

Sorunum şu; FGIDENEVRAK formunu açıp, Sayı alanına bir değer yazıp, birimler alt formu açılan kutusundan polis merkezi seçtiğim anda, Formda bulunan toplamlar +1 artıyor...Birim kutusunu temizleyıp, sayısı alanını temizleyıp çıkış yapıyorum..Şiftle açınca bakıyorum tabloya 1 boş kayıt elemiş...Aynını KURUM alt formu açılan kutusunda seçim yapıncada yapıyor..Tum alanları veya istenilen alanları doldurup, kaydet demeden kaydetmesin..

kurum alt formu gizli,yanıt onay kutusu tıklanınca.


TŞK.
.rar siteye9Aralık.rar (Dosya Boyutu: 99,47 KB | İndirme Sayısı: 20)
"Her tercih, bir vazgeçiştir"

Cevapla
Çözüldü #2
1- YENİKAYIT tuşuna basılmadığında kayıt eklenmesin. Bunun için kayıtlar kaydedildiğinde kilitlensin. Yani metin kutuları pasif olsunlar.

2- Kayıt düzenlemek için metin kutularını çözmek gereksin. Bunun için bir DÜZENLE butonu ekle.

3- Yenikayda girilip veriler metin kutularına girildikten sonra eğer kaydet butonuna basılmadan kayıt terkedilirse tıpkı SİL butonuna basılmış gibi kaydı temizlesin. Otomatik sayı bir artacaktır ama tabloda boş kayıt olmayacaktır. BU arada veriler girilip kayıt yapılmadan kaydın terkedilmesi durumunda direk olarak kayıt imha edilmeden önce "Kayıt yapacak mısınız" diye sorulmalı. Evet denilirse KAYDET tuşu kodları, HAYIR denildiğinde de SİL kodları çalışmalı.

Tüm bunlar nasıl olacak dersen, IIF kullanarak bazı metin kutularının veya açılan kutuların dolu-boş olmalarına göre göre her kutunun doluluğuna bir değer verilerek belli bir sayıya ulaşılması amaçlanabilir. Mesela bir kaydın olmazsa olmazı 6-7 kutu seçilir. Bu kutuların dolu olmasına bakılarak kayıt işlemi otomatik yapılabilir veya silinebilir.
İnadına, ille de Accesstr.net...
Cevapla
Çözüldü #3
Sn.Mehmetdemiral,yorumunuz için teşekkürler.

Belki 10 a yakın; kaydet ve ekle komutu kullandım, ama sorunun alt form açılan kutusundan kaynaklandığını düşünüyorum.

Alt formda değilse, kesin dış güçlerle ilgisi olduğunu düşünmeye başladım.
"Her tercih, bir vazgeçiştir"

Cevapla
Çözüldü #4
Hangi tabloya yapılan kayıttan şikayetçisin?
İnadına, ille de Accesstr.net...
Cevapla
Çözüldü #5
GIDENEVRAK Tablosuna boş kayıt atılması.

Bir iki tane metin girip, sağ altta bulunan Birimalt formunda, BIRIM Açılan kutusuna tıklayınca TOPLAMLAR 1 artıyor.
"Her tercih, bir vazgeçiştir"

Cevapla
Çözüldü #6
Dediğim gibi, eğer bu yapıyla -yani accessin forma bağlanmış tabloya direkt kayıt açması mantığıyla- çalışırsan, otomatik sayıdan oluşturduğun sıra no'su mutlaka artacaktır. Kaydı temizlersen, sadece sıra no 1 artacaktır. Bildiğim bir çaresi yok. Ama bunu engellemenin onlarca yolu var. Her şeyden önce kafaya takmamak lazım. Otomatik sayı artsa ne olur? Dersen ki sıra no'su saçma sapan oluyor, sıralı olmuyor; o zaman da "neden otomatik sayıyı sıra no yaptın" diye sorarlar adama? Img-grin) Sitede bununla ilgili yüzlerce defa tartıştık. Otomatik sayı yerine neler yapılabilir, anlattık.
Bir de farklı yollar var demiştim. Bunların başında geleni de anlatayım: Metin kutularını ilişkisiz yapıyorsun, ADO ile veya Sql ile kaydetme kodları içeren KAYDET butonuna basıyorsun. Emin değilsen kaydet'e basmıyorsun. Bunu da kullanabilirsin. Bunun da alternatifi olarak şimdi aklıma geldi, -bunu denemem lazım ama- formun denetim kaynağını değiştiren kodlarla da kaydetme işlemini butonla yapabilirsin. Sadece kaydet'e bastığında formun denetim kaynağı değişerek kayıt yapılır. Bunu altformda yapıyoruz ama acaba ana formda olur mu denemem lazım.
İnadına, ille de Accesstr.net...
Cevapla

Bir hesap oluşturun veya yorum yapmak için giriş yapın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

ya da