Skip to main content

AccessTr.neT


Activex Denetimleri

Activex Denetimleri

Çözüldü #1
Herkese sağlıklı günler diliyorum.

Saygıdeğer Hocalarım hatırlayacağınız üzere Access'e ilgim nedeni ile kursa katılmıştım. İlk kısmını tamamlamak nasip oldu sonrasında bir yurtdışı çalışması için bir süre ara vermek zorunda kaldım. Kurstaki Hocalarımız sizlerden iyi olmasınlar ellerinden geldiğince öğretmeye çalıştılar ancak çok ciddi eksiklerim ve devam etmem gereken bir eğitim sürecim olduğunun farkındayım. Aldığım kursta Access içinde kullanılan ActiveX denetimleri ile ilgili net bir eğitim almadık çok çok yüzeysel tanımlama yapar gibi geçildi. Site içerisinde de doğru arama yapmayı başaramamış olabilirim lakin doyurucu bir bilgiye rastlayamadım. Sormak istediğim şu bu ActiveX denetimlerinin kullanılan form denetimlerinden farkı nedir? Bunun ile ilgili ayrıca bir eğitim almak gerekir mi? Tavsiye edebileceğiniz kitap, internet sitesi, video, görsel eğitim, kurs benzeri kaynaklar var mıdır?

Kıymetli vaktinizi ayırdığınız ve değerli görüş ve yönlendirmeleriniz için şimdiden teşekkür ederim.

En derin saygılarımla

Murtaza AF
Cevapla
#2
Merhaba.
Heralde acceste activex ler pek kullanılmıyor diğerleri daha kullanışlı.Mesela activex deki listbox ve normal listboxu test edebilirsiniz.Normalde tasarımda kaynağa mesela tablo1 olursa kendi bağlayıp sqli yazıyor.Activex de ise bir sürü kod.
Birde normalde ilişkili oluyor diğerinde maliesef.Bunun gibi örnekler verebilirim anladığım kadarıyla.Tabii acces uzmanları daha iyi anlatırlar.
Cevapla
#3
Merhabalar Sayın @MURTAZAAF
Tekrar hoşgeldiniz aramıza. ActiveX Microsoft'un 1996'da geliştirdiği uygulamaların hangi programlama dilinde yazıldıklarına bakılmaksızın web tarayıcıları aracılığıyla birbirleriyle işlevsellik ve veri paylaşmasına olanak tanıyan bir frameworktür. Web tarayıcılarına ve Microsoft ürünlerine daha fazla işlevsellik sağlayan küçük programlar veya eklentiler geliştirmek için bir platformdur, daha sade ifade ile Internet Explorer eklentilerine (plug-in) benzeyen önceden kodlanmış programcıklardır.
Form kontrollerinin kullanımı kıyasla daha basit olmakla beraber, ActiveX denetimlerinin kullanımı biraz daha karmaşık ancak çok daha esnektir, görünümü ve özellikleri özelleştirilebilme esnekliği sağlar. Ancak ActiveX denetimlerinin bilgisayar güvenliği anlamında risk teşkil edebileceği durumlar olduğu da unutulmamalıdır, önceden programlanmış bu denetimler bilgisayarlara spyware, virüs, malware yükleyebilir ya da zarar verebilirler bu sebeple güvenilmeyen kaynaklardan ActiveX denetimleri yüklenmemelidir.
ActiveX ile ilgili olarak doğrudan tavsiye edebileceğim eğitim kurs yok açıkçası Türkçe kaynak da bilmiyorum ancak araştırırsanız aşağıda ismini verdiğim kitapların Türkçesi varsa bulabilirsiniz veya İngilizce'niz yeterli ise kendilerini temin edebilirsiniz. Bu kitaplar bu alanda temin edebileceğiniz en iyi arşivi teşkil eder. Arada unuttuğum bir iki kitap daha olabilir  kitaplığıma bakıp kontrol edeceğim varsa onları da eklerim.
  • David Chappell'in Understanding ActiveX and OLE: A Guide for Developers and Managers adlı kitabı
  • Gerardus Blokdyk'ın ActiveX Data Objects The Ultimate Step-By-Step Guide adlı kitabı
  • Thomas Lewis'in VB Com adlı kitabı
  • Richard Masnfield'ın Mastering Vba for Microsoft Office 2016 adlı kitabı
  • John Swanke'nin COM Programming by Example Using MFC, ActiveX, ATL, ADO, and COM+ adlı kitabı
  • Wayne S. Freeze'nin Leveraging Visual Basic With Activex Controls Leveraging Visual Basic With Activex Controls adlı kitabı
  • Jason T. Roff'un ADO: ActiveX Data Objects: Creating Data-Driven Solutions adlı kitabı
Cevapla
#4
@atoykan Hocam çok teşekkür ederim. Malesef yabancı dilim Rusça, İngilizcem çok temel seviyede olduğundan kitapların Türkçesi'ni araştıracağım. İnşallah bulurum. @feraz Hocam size de ilgi alakanız için teşekkür ederim.

Saygılarımla

Murtaza AF
Cevapla
#5
Rica ederiz abey.Kısaca accesste pek kullanılmıyor bu activexler ama excelde çok işe yarıyor.
Cevapla
#6
@feraz hocam form denetimleri açısından değerlendiriyorsanız kısmen haklısınız kullanıcılar genelde form denetimlerinin pratikliği yüzünden ActiveX denetimlerine mesafeli dururlar. Ancak ActiveX baz alarak değerlendirme yapıyorsanız yanılıyorsunuz, çokça kullanılan ADO bir ActiveX'tir mesela.

@MURTAZAAF Bey size de kitaplığımı kontrol edeceğim varsa eklerim demiştim.
Thuan Tahi'nin Learning DCOM adlı kitabı ve
Lambert Surhone / Miriam T. Timpledon / Susan F. Marseken üçlüsünün ActiveX Data Objects isimli kitabı da bu listeye eklenebilir.
Cevapla

Bir hesap oluşturun veya yorum yapmak için giriş yapın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

ya da
Task