Skip to main content

AccessTr.neT


Ağda paylaşım ile ortak kullanılan access uygulaması hakkında.

Ağda paylaşım ile ortak kullanılan access uygulaması hakkında.

Çözüldü #1
Merhaba arkadaşlar;
Çalıştığım kurumda kullanıcıların ortak olarak gördüğü bir klasörde bulunan Access uygulamam var. Tüm kullanıcılar (yaklaşık 20 kişi) bu ortak yerdeki uygulamayı açarak çalışmaktaydı. Son günlerde çok yavaşlama olduğunu ilettiler. Bende sitemizden yaptığım araştırma ile tabloları ana uygulamadan ayırıp sadece form, sorguların ve raporların olduğu uygulamayı kullanıcıların kendi masa üstünde oluşturacakları boş bir klasör içine kopyala yapıştır şeklinde alarak çalışmalarını sağladım. Bir çok kullanıcıda hız sorunu düzeldi.
Fakat aklıma takılan bir soru var. Normalde bir Access uygulaması açıldığında hemen ".laccdb" uzantılı bir log bilgileri tutan Access oluşur ve bu Access uygulamasının o an için kullanıcılardan bir yada bir kaç kişi tarafından kullanıldığını gösterir. 
Benim uygulamamda kullanıcılara ana dizinde bulunan yerdeki accessi kopyala yapıştır olarak masa üstünüze alıp çalışını dediğime göre ana dizinde bulunan asıl uygulmada ".laccdb" uzantılı yeni bir Access log uygulamasının olmaması gerekmez mi?
Kullanıcılar masa üstünden çalışmasına rağmen benim ana dizindeki uygulamada yine bu ".laccdb" oluşuyor. Acaba ben mi yanlış biliyorum. Yoksa kullanıcılar mı bir hata yapıyor. 
Bilgilerinizi rica ederim. 
Saygılar.
Cevapla
#2
Verilerin olduğu yerde de programın olduğu yerde de uygulama ve dataların adlarını taşıyan .laccdb dosyası oluşması normaldir. Ağ üzerinden kullanıldığı durumda hem lokal makinede form-sorgu vs'nin olduğu Access dosyasının hem de ağ üzerinde dataların olduğu yerde birer tane .laccdb dosyası oluşur. Bir şeye dikkat çekeyim, birden çok kullanıcının kullandığı, ağ üzerinden sunulan database dosyası tarafında oluşan .laccdb dosyasını çalışırken not defteri gibi bir metin editörü ile açarsanız içinde bağlı olan tüm kullanıcıların adlarının yer aldığını göreceksiniz. Böylece bu dosya size kimlerin dataya bağlı olduğunu gösterir.

Umarım sorunuza cevap olmuştur. Kolay gelsin.
İnadına, ille de Accesstr.net...
Cevapla
#3
Hocam bilgi için teşekkürler.
Peki ana yerde de bir .laacdb oluşması ile uygulamanın kullanılmasında bir yavaşlamaya neden olmaz mı? Yani benim bu tabloları bölerken ki amacım ana yerdeki uygulama hiç açılmasın kullanıcılar kendi masa üstüne aldığı yerdeki uygulamadan çalışmasını yapsın. Ve bende test yaptığımda kendi masa üstümdeki kopya olan uygulamayı açtığımda ana dizinde bulunan yerde .laacdb oluşmuyor. Bazı belli kullanıcılar açınca bu .laacdb oluşuyor. Tam bildiğimden değil tabi tahmin ediyorum ki ana yerdeki uygulama açık olduğu zaman ve kullanıcı sayısıda birden fazla ise uygylama yavaşlıyor diye düşünüyorum. Doğru mu düşünüyorum acaba?
Cevapla
#4
Bu arada sorunuzu tekrar okuduğumda, server rolündeki bilgisayardan kopyala-yapıştır ile alınan uygulamanın çalıştığında hala server üzerinde .laccdb oluşturduğunu yazmışsınız. Eğer server tarafındaki uygulama açık değilse ve datalar da ayrılmış bir accdb dosyasına bağlıysa bu normal değil. Ama eğer sizin kendi kullandığınız ve içinde hem datalar hem de form-sorgu-rapor-modül olan tek bir dosyadaki tablolara bağlanıyorlarsa durum normal. Haliyse onların uygulamalarının verilerini sizdeki tek bir accdb sunuyor. Zaten hızların normale dönmüş olması da doğru yaptığınızı gösteriyor.
Bu konuyla ilgili bir tecrübemi aktarayım. Aynı şekilde ağ üzerinden paylaştığım bir programda lisans problemleri nedeniyle bazı clientlerde Access runtime kuruluydu. Normalde Access kurulu makinelerde program açıldığında yaklaşık 2 dakikada ana sayfa gelmezken, runtime olan makinelerde bu süre 15 saniyeye düşüyordu. Bu nedenle bunu da denemeni öneririm. Ağdan veriyle ilk açılışta yüklenen mesela bir listbox nedeniyle açış işlemi uzun sürebilir. Ama runtime nasıl oluyorsa bu yüklemeyi oldukça hızlı yapıyor. Kullanıcılarda Access olması gerekmiyorsa bunu da deneyebilirsin. Hızın daha da arttığını göreceksin. Ayrıca normal access'in kısayoluna yazılan bir parametre ile runtime olarak çalıştırılması da mümkün. Şu an hatırlamıyorum ama bu da denenebilir.
İnadına, ille de Accesstr.net...
Cevapla
#5
Hocam, ben uygulamayı böldüm ve bana "UygulamaAdı.accdb" ve "UygulamaAdı_Be.accdb" isminde iki Access oluşturdu. Ben bunlardan form ve sorguların olduğu "UygulamaAdı.accdb" olanını kopyala yapıştır ile masa üstünüze alın diye kullanıcılara ilettim. İşte bu kopyala yapıştır ile alınan "UygulamaAdı.accdb" Access dosyası için ".laccdb" diye bir log accessi oluşturuyor. "UygulamaAdı_Be.accdb" de zaten ana tablolar olduğu için belirttiğiniz gibi ".laacdb" zaten oluşması gerekli ve oluşuyorda. Anladığım kadarı ile "UygulamaAdı.accdb" accesinde sadece form ve sorgular var iken kullanıcıda bunu kopyala yapıştır ile masa üstünde çalışıyor iken ana yede ".laacdb" nin oluşması size göre de normal değil.
Tüm makinelerde de Access 2010 veya 2013 yüklü. Bazılarında Türkçe bazılarında İngilizce. Bunlardan kaynaklı olabilir mi? Runtime nedir nasıl kullanılır konusunda çok bilgim yok. Ama tavsiyeniz üzerine araştıracağım.Desteğiniz için teşekkür ederim.
Cevapla
#6
Bu arada bu dosyayı masaüstünde çalıştırıyorlarsa masaüstünde gizli simgeler gösterilmediği için .laccdb dosyasını göremiyor olabilirsiniz. Demişsiniz ya "bende .laccdb oluşmuyor" diye... Kullanıcıların aldıkları dosyayı kısayol olarak eklemediklerini de kontrol edin bu arada. Bazıları kopyala deyip "kısayol yapıştır" yapmış olabilirler.
İnadına, ille de Accesstr.net...
Cevapla

Bir hesap oluşturun veya yorum yapmak için giriş yapın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

ya da