Skip to main content

AccessTr.neT


Akaryakıt Mevcut, Tüketim Takip, Akaryakıt Mevcut Muhasebesi, Devri Çark

yücel üzülmez
yücel üzülmez
1
543

Akaryakıt Mevcut, Tüketim Takip, Akaryakıt Mevcut Muhasebesi, Devri Çark

Çözüldü #1
Arkadaşlar herkese iyi günler yakıt ve görev takibi aynı zamanda yakıt muhasebesi programı yapmak için uğraşıyorum. Çalışmamı ekledim,

Çalışmanın amacı :

1.      Bir deniz aracı tarafından seyirde çeşitli görev durumlarında tüketilen motorin, yağ ve benzin gibi akaryakıtların girişini yapmak. Seyir süresini ve makine çalışma saatlerinin kaydını tutmak ve bunların raporlarını almak.
2.       Aynı deniz aracının limanda görev harici kontrol ve arıza onarımı gibi durumlarda harcamış olduğu akaryakıt miktarını, makine çalışma saatlerini tutmak ve bunların raporlarını almak.
3.       Yukarıda belirtilen her iki durumun toplamında ay içinde alınan, sarf edilen akaryakıtın muhasebesini tutmak.
 
Programın değişik bir versiyonunu daha önce ilk denemem olarak yine bu sitedeki uzman arkadaşların yardımı ile yaptım fakat hem ilk denemem olması, hem de kullanımı karışık olması sebebiyle tekrar ihtiyacıma göre düzenlemek istedim. Yapmakta zorlandığım ve takıldığım yerleri özetleyecek olursak:

1.       Görev giriş ekranında liman görevleri olan tornaçark, makine tecrübe ve onarım gibi görevler seçilerek kayıt oluşturulduğunda seyir süresinin artmaması için  şarta bağlı (örn. İf cbx_gorevkatagori “11” or “12” or “13” then txt_seyirsuresi =0 gibi) bir değeri yazdıramadım.
2.       İkinci yapamadığım şeyi ise işin muhasebe kısmı, kafamda bir türlü oturtamadım, şöyle ki deniz aracında akaryakıt mevcutları şöyle arttırılır, a. Alınır, b. Ölçüm yapılır ve fazla tespit edilerek irat kaydedilir,  eksiltme ise a. Verilir, b. Fire oluşur, c. Sarf edilir.
3.       Yapmak istediğim muhasebe ekranı, değerleri tablolardan belirli kriterlere göre alacak (alınan, verilen, fire tabloları gibi) sarf değerini ise görev tablosundan alacak fakat orada sarf edilen motorin liman ve seyir durumunda diye ayrı ayrı yazılmış onların toplanması ve sarf toplamını oluşturup günlük, aylık, yıllık ve tarih aralıklı seçenekler ile muhasebe etmeyi başaramadım.

edit: madde 3 konusunda makaleleri okuyarak biraz ilerleme kaydettim muhasebe biraz ortaya çıktı, sadece Dsum fonksiyonunu tarih kriteri ile kullanamadım şuan toplam olarak işlevi karşılıyor ama belli bir zaman dilimini görüntülemek için ne yapmam gerektiğini hala araştırıyorum. Eki güncelledim

Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.
.zip DevriÇark.zip (Dosya Boyutu: 135,28 KB | İndirme Sayısı: 5)
.zip DevriÇarkv2.zip (Dosya Boyutu: 135,28 KB | İndirme Sayısı: 7)
Son Düzenleme: 21/05/2020, 00:03, Düzenleyen: yücel üzülmez.
Cevapla
#2
Her soru icin yeni konu acip hangi form, buton yada metin kutusu oldugunu belirterek daha ayrıntılı bir açıklama yapmanız çözümü kolaylaştırır.
Cevapla

Bir hesap oluşturun veya yorum yapmak için giriş yapın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

ya da
Task