Skip to main content

AccessTr.neT


Alt Formun Bir Alt Formu Açılma Hatası

Alt Formun Bir Alt Formu Açılma Hatası

Çözüldü #1
merhaba arkadaşlar bi "sorguSurec" adında bir ana formum ve buna bağlı "surecAltForm" um; ve buna da bağlı "anaSorguAltForm"um var. bilgileri kaydettikten sonra bir altformda görünüyor lakin o alt formun da bir alt formu var ki + ya tıklıyorum açılmayıp ilginç bir hata veriyor , sorgu çok karmaşık diyor....malzeme adına oksijen yazıp enter layıp ilgili bilgileri çağırdıktan sonra alanları doldurup kaydedin , alt forma düşüyor ama onun bir altformuna düşüyor mu onu görmek için + ya tıklıyorum o hatayı veriyor
.rar medikal B.rar (Dosya Boyutu: 131,63 KB | İndirme Sayısı: 4)
Cevapla
#2
vallaha yabancı sitelerden bir şeyler tespit ettim ama , çözümü zor gibi; alt alta formlar requery yapılırken en alttaki formdan açılmaya başlıyorlarmış, bu bilgiye dayanarak ben de , benim sorguda bir alanın ölçüt kısmını ana formumdaki malzeme adı na bağlamıştım, o ölçütü kaldırdığımda sorun kalktı çünkü dedikleri gibi formlar en alt formdan requery olarak açılıyorlarsa sorgudaki ölçüt en alttaki forma baş vurmadığından hata veriyor.ama ben o ölçütü kullanmak zorundayım, nasıl bir çözüm bulabiliriz acaba?
Cevapla
#3
yalnız alt formların mantığı farklıdır; tek sorgu oluşturup tüm alt formlara aynı sorguyu bağlamak yerine her altform için üstform ile ilişkili ayrı sorgular oluşturmak yada doğrudan ilgili tabloyu bağlamak daha uygun olur.
2. olarak altformlar kullanılırken alt/üst formu bir biriyle ilişkilendiren veri sekmesinde üst alanları bağla/alt alanları bağla özellikleri kullanılır. siz bu ilişkileri de kullanmamışsınız.
en üst formunuz bir tablo ile ilişkili değil ama diğer 2 alt form ilişkili dolayısıyla ilişki kurmak daha mantıklı
Cevapla
#4
Onerileriniz için çok teşekkür ediyorum, yalnız ana formumu iliskisiz kullanirim cunku insert komutuyla eklemeyi tercih ediyorum, ama diğer önerilerinizi uygulamaya çalışacağım, teşekkürler
Cevapla
#5
sayın berduş dediğiniz gibi , alt formları tek bir sorguya dayandırmaktan vaz geçip hepsine ayrı ayrı sorgu oluşturdum ve alt üst alanları bağladım, böylece bir alt formumda bulunan kayıt klonlanması da düzeldi, çok teşekkür ederim.
Cevapla
#6
rica ederim
iyi çalışmalar)
Cevapla

Bir hesap oluşturun veya yorum yapmak için giriş yapın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

ya da