Skip to main content

AccessTr.neT


Alt Tablo Bilgileri Form Ekranında Görünmüyor.

Alt Tablo Bilgileri Form Ekranında Görünmüyor.

Çözüldü #1
Tüm site yöneticilerine ve üyelerine merhaba. Ben Şahin

Acemisi olduğum Access veri tabanı programı üzerinden bir program yapmaya çalışıyorum ve takıldığım yerde yardımlarınızı rica ediyorum.

MÜŞTERİ BİLGİLERİ isminde bir tablo ve TASARIM BİLGİLERİ isminde bir alt tablo hazırladım. Müşteri bilgilerini giriş yapmak için MÜŞTERİ KAYIT FORMU hazırladım. Bu form üzerinden müşteri kayıtlarını yapabiliyorum. Tasarım bilgilerini girebilmek içinde TASARIM BİLGİLERİ isimli bir form hazırladım. Tablo üzerinden tasarım bilgilerini giriş yaptığımda TASARIM BİLGİLERİ form ekranında müşteri ismine bağlı olarak Müşteri Bilgilerini ve Tasarım Bilgilerini getirebiliyorum.

Fakat tasarım bilgisi olmayan bir müşteri kaydının bilgilerini TASARIM BİLGİLERİ formunda gösteremiyorum. Dosyayı kısmi olarak ekte gönderdim.

1 ile 5. sıralardaki müşteri kayıtlarında tasarım bilgileri mevcut. 6. sıradaki müşteride tasarım bilgileri girilmemiş durumda. Benim istediğim TASARIM BİLGİLERİ formda bu müşterinin de ismi görünsün ve bu müşteri için tasarım bilgilerini giriş yapabileyim.

Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ediyorum.
.rar deneme.rar (Dosya Boyutu: 333,57 KB | İndirme Sayısı: 3)
Son Düzenleme: 17/03/2021, 13:31, Düzenleyen: Şahin_MRKC.
Cevapla
#2
Sayın Şahin_MRKC
frm_tasarım_bilgileri isimli formunuzun kayıt kaynağındaki sorguyu alttaki sorguyla değiştirerek dener misiniz?

SELECT musteri_bilgileri.*, proje_tasarim_bilgileri.proje_il, proje_tasarim_bilgileri.proje_ilce, proje_tasarim_bilgileri.mahalle_koy, proje_tasarim_bilgileri.proje_brut_alan, proje_tasarim_bilgileri.proje_net_alan, proje_tasarim_bilgileri.evrak_temini, proje_tasarim_bilgileri.olculu_plan_çizimi, proje_tasarim_bilgileri.vaziyet_plani_cizimi, proje_tasarim_bilgileri.tefrisli_plan_gorsel, proje_tasarim_bilgileri.dıs_cephe_3d_perspektif, proje_tasarim_bilgileri.[ic_cephe 3d_perspektif], proje_tasarim_bilgileri.bina_kesit_cizimi, proje_tasarim_bilgileri.bina_cephe_gorsel, proje_tasarim_bilgileri.dis_cephe_render, proje_tasarim_bilgileri.ic_cephe_render, proje_tasarim_bilgileri.teknik_sartname, proje_tasarim_bilgileri.proje_raporu, proje_tasarim_bilgileri.fiyat_teklifi, proje_tasarim_bilgileri.mimari_proje_onayi, proje_tasarim_bilgileri.statik_proje_onayi, proje_tasarim_bilgileri.elektrik_proje_onayi, proje_tasarim_bilgileri.mekanik_proje_onayi, proje_tasarim_bilgileri.madde_64_is_takibi FROM musteri_bilgileri LEFT JOIN proje_tasarim_bilgileri ON musteri_bilgileri.musteri_no = proje_tasarim_bilgileri.musteri_no; 

[Resim: do.php?img=10812]
"Dünyayı fazla düşünme."
Cevapla
#3
Teşekkür ederim userx dediğinizi yaptım ve sorun düzeldi.

Bu Sql kodlarındaki İNNER JOIN ve LEFT JOIN arasındaki fark nedir. Bu ifade ne anlama geliyor açıklayabilirseniz sevinirim. Birde İlişkiler ekranında müşteri bilgileri ve tasarım bilgileri tablolarının haricinde 3. bir tablo ile ilişkilendirince JOIN geçerli değil hatası veriyor. Bunu nasıl çözebilirim.
Son Düzenleme: 17/03/2021, 16:48, Düzenleyen: Şahin_MRKC.
Cevapla
#4
INNER JOIN iki tablodaki sadece birleşme şartını sağlayan verileri döndürür.
LEFT JOIN soldaki tablonun tamamını alır ve diğer tablodaki ilişkili verileri döndürür.

Üçüncü tabloyu da RIGHT JOIN kullanarak bağlayabilirsiniz.
"Dünyayı fazla düşünme."
Cevapla
#5
Teşekkür ederim userx. Kolay gelsin.
Cevapla

Bir hesap oluşturun veya yorum yapmak için giriş yapın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

ya da
Task