Skip to main content

AccessTr.neT


altform verilerini raporda yatay sıralamak mümkün mü?

altform verilerini raporda yatay sıralamak mümkün mü?

Çözüldü #1
Merhabalar.
çalıştığım yerde kalite kontrol bölümü için bir program hazırlıyorum. kalite birimi gün içinde değişik saatlerde farklı parçalardan rassal örnekler alıp gerekli ölçümleri yapıyor ve bu ölçümler artık Access üzerinde depolanmaya başlandı. almak istediğim raporda bir parçanın değişik tarih ve saatlerdeki ölçüm değerlerini göstermek. sistemde ölçüm değerleri alt bağlı tablo olduğu için bu değerler hep dikey olarak gösteriliyor, yatay gösteremiyorum.
eklediğim örnekte p1 raporunda örneğin 16.02.2017 tarih 09:00 saatli ölçüm değerleri yukarıdaki 1,2,3,...10 etiketlerinin altında görünsün istiyorum ama değerler hep dikey geliyor. raporun nasıl görünmesini istediğim Excel tablosu da ektedir. kalite elemanları parça üzerinde her defasında değişik sayılarda ölçümler yapıyorlar ancak 10'dan fazla ölçüm yapmıyorlar.
değerleri yatay gösterme adına p1 değerleri ayrı bir alt tabloda değil de kontrol tablosunda p1_deger1, p1_deger2,....p1_deger10 gibi alan ekle diyebilirsiniz, o şekilde değerleri raporda yatay göstermek çok kolay, ama kalite biriminin p1 parçası gibi incelediği parça tipi sayısı onlarca, herbiri için kontrol tablosunda alan açmak bana mantıklı görünmedi.
bu şekilde ilişkili tablo mantığına göre değerler raporda yatay gösterilebilir mi?
.rar yatay raporlama.rar (Dosya Boyutu: 35,05 KB | İndirme Sayısı: 8)
Cevapla
Çözüldü #2
Merhaba,

p1sorgu isimli sorgunun Sql kodunu aşağıdaki ile değiştir.

SELECT tbl_p1.p1_id, tbl_kontrol.kontrol_tarih, tbl_kontrol.kontrol_saat, tbl_p1.p1_deger, (select count([p1_id]) from p1 where [p1_id]<=tbl_p1.[p1_id] and [kont_id]=tbl_p1.[kont_id]) AS G_Sno
FROM kontrol AS tbl_kontrol INNER JOIN p1 AS tbl_p1 ON tbl_kontrol.kont_id = tbl_p1.kont_id;


Raporun kayıt kaynağını "kontrol" tablosu olarak değiştir.

Rapordaki, p1deger metin kutusunun denetim kaynağını;
=DLookUp("p1_deger";"p1sorgu";"[kontrol_saat] = #" & Format([kontrol_saat];"Kısa Saat") & "#" & " AND [kontrol_tarih]=#" & Format([kontrol_tarih];"mm/dd/yyyy") & "#" & " AND [G_Sno]=1")

Metin19'un denetim kaynağını;
=DLookUp("p1_deger";"p1sorgu";"[kontrol_saat] = #" & Format([kontrol_saat];"Kısa Saat") & "#" & " AND [kontrol_tarih]=#" & Format([kontrol_tarih];"mm/dd/yyyy") & "#" & " AND [G_Sno]=2")

Metin20'nin denetim kaynağını;

=DLookUp("p1_deger";"p1sorgu";"[kontrol_saat] = #" & Format([kontrol_saat];"Kısa Saat") & "#" & " AND [kontrol_tarih]=#" & Format([kontrol_tarih];"mm/dd/yyyy") & "#" & " AND [G_Sno]=3")

şeklinde değiştir. 

Metin27'nin denetim kaynağı da 

=DLookUp("p1_deger";"p1sorgu";"[kontrol_saat] = #" & Format([kontrol_saat];"Kısa Saat") & "#" & " AND [kontrol_tarih]=#" & Format([kontrol_tarih];"mm/dd/yyyy") & "#" & " AND [G_Sno]=10")

Olacak. Örneğinizde uygulayıp olumlu olumsuz bildirimde bulununuz.
Cevapla
#3
Sayın @hbal09, sonuç hakkında olumlu/olumsuz bildirimde bulununuz.
Cevapla
#4
Konu taşınmıştır. 

Site Kuralları;
(06/07/2009, 23:57)AccessTr.neT yazdı: 2-) Herhangi bir soru(n) için konu açtıysanız verilen cevapları inceleyip en kısa zamanda yapılan yardımın olumlu ya da olumsuz sonucunu bildiriniz.
Cevapla

Bir hesap oluşturun veya yorum yapmak için giriş yapın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

ya da
Task