Skip to main content

AccessTr.neT


Araç Takip Kayıt Form Sorunları

Araç Takip Kayıt Form Sorunları

Çözüldü #1
Merhabalar herkese iyi akşamlar,

Öncelikle yapmış olduğum formumda bir kaç çözemediğim problem var. 2 haftalık Access kullanıcısı olarak buraya kadar getirebildim. Affınıza sığınarak sorunların hepsini buraya yazmamda sakınca var mı ? Eğer yoksa aşağıya çözemediğim problemleri yazıyorum.

1- Formları birbirine bağlayamadım. Yani 1 ana form onun altında 1 kayıt formu ve kayıt formunun devamı olan 2. form.

2- Kayıt bulmak için buton ekledim fakat bulma işlemini gerçekleştiremedim. Plaka No ve Kipman No olarak 2 şekilde arama yapmak istedim. Malesef olmadı.

3- Kayıt Güncelle diye bir buton ekledim fakat onunda işlevini çözemedim.

4- Raporlardan çıktı almak için yazdır butonu ekledim fakat 2 rapordan çıktı almıyor. Sadece 1 tane raporu yazdırıyor.

5- Frm_Arka isminde 2. forma kayıt ekleyince tekrar altına kayıt eklemek istediğim zaman yeni yerler açamadım.

Evet üstadlarım bu problemleri çözemedim. Yardımlarınızı bekliyorum. Şirket içinde iyi bir adım atmam için bana yardımcı olursanız sevinirim. Herkese çok teşekkür ederim.

Saygılarımla.

.rar araç takip-.rar (Dosya Boyutu: 39,71 KB | İndirme Sayısı: 102)
Son Düzenleme: 16/12/2010, 23:52, Düzenleyen: murguc.
Cevapla
Çözüldü #2
Eğer cevap almak istiyorsanız tavsiyem sorularınızı tek tek sorun. Bu şekilde çok soru olunca yardım oranı azalır ne yazık ki. Ayrıca dosyanızı 2003 formatında göndermeniz çok daha iyi olacaktır. Siz en iyisi Site Kurallarını okursanız isabetli olur.
AccessTr.Net teknik konular içeren bir sitedir. Bu tip sitelerde en iyi şekilde yardım alabilmeniz için Site Kurallarını mutlaka okumanız ve buna göre hareket etmeniz lazım.
Cevapla
Çözüldü #3
Merhaba,

Alpeki99 hocam öncelikle özür dilerim, accesse yeni merak sardım. Çalıştığım şirketin araç takibi için bir program lazımdı. Bende yapmak için kolları sıvadım. Ancak buraya kadar getirebildim. Bu arada 2003'e çevirdim yeni dosya ekte. Yardım ederseniz sevinirim.

Formları birbirine bağlayamadım. Yani 1 ana form onun altında 1 kayıt formu ve kayıt formunun devamı olan 2. form var. Bunları anaform dan itibaren birbirine bağlamam lazım. Şimdiden herkese teşekkür ederim.
Cevapla
Çözüldü #4
Formları bağlamaktan kastınız aynı ekran içinde tüm formları kullanmak mı? Eğer öyle ise bütün formları alacak olan ana formu tasarım halinde açın. Diğer alt form olarak bağlayacaklarınızı ise sürükleyip bu pencerenin içine bırakmalısınız.

Eğer kastetmek istediğiniz "Form_Ön ve Form_Arka'ya kaydetmiş olduğum bilgiler aynı araca ait olacak ben bunu ayarlayamadım" ise programınızda teknik hatalar mevcut.

Öncelikle Tablo, Alan Adı, Form Adı, Değişken Adı vb. hiç bir yerde Türkçe karakter kullanmayın. İki kelimeden oluşan isimlendirmelerde arada boşluk yerine alt çizgi (_) kullanın ya da hiç boşluk bırakmayın.

Aynı araca ait bilgileri iki farklı formda takip edebilmek için her iki tablonuzda da ilişki kurulabilecek ortak bir alan olmalı. Bunun için sabit olacak bilgileri bir tabloda toplayın. Nedir bu sabit olacak bilgiler derseniz hemen motor şasi numarası vs. derim. Değişecek,güncellenecek, eklenecek bilgileri yani aylık bakım notları farklı bir tabloda tutun. Daha sonra değişken bilgilerin olduğu tabloda Sayı türünde bir alan tanımlayın. Adına kimlik_no diyeceğimiz bu alan ana formdaki aracın kimlik isimli alanında yer alan sayıyı tutacak. Programınızda Veritabanı Araçları sekmesi altında yer alan İlişkiler butonuna tıklayınca açılan pencerede her iki tabloyu ekledikten sonra ana formdaki Kimlik alanına tıklayıp bırakmadan değişken bilgilerin olduğu tablodaki kimlik_no alanına sürükleyip bırakın. Açılan pencerede ilk kutuyu işaretleyin ve Tamam'a basın. Artık ilk paragrafta yazmış olduğum Ana Form / Alt Form olayını yapabilirsiniz.

Formlarınızı tasarlarken büyük çözünürlüklü ekran kullandınız galiba. Bende ekrana sığmadı metin kutuları vs. Böyle sıkıntı yaşamamak içn metin kutuları, etiket vs. kontrolleri daha küçük olarak koymaya çalışın.

Siz yukarıdakileri yapmaya çalışın yine yapamazsanız çekinmeden tekrar yardım isteyebilirsiniz.
AccessTr.Net teknik konular içeren bir sitedir. Bu tip sitelerde en iyi şekilde yardım alabilmeniz için Site Kurallarını mutlaka okumanız ve buna göre hareket etmeniz lazım.
Cevapla
Çözüldü #5
Ellerinize sağlık Alpeki99 hocam. Çok güzel ve ayrıntılı olarak anlatmışsınız. Notlarınızı Sırasıyla uygulamaya çalışacağım. Takıldığım yerde size tekrar dönerim.Teşekkür eder saygılar sunarım. İyi geceler.
Cevapla
Çözüldü #6
İlişkilendirme ile ilgili takılırsanız az önce yazdığım bir mesaj var onu incelemenizi tavsiye ederim.
AccessTr.Net teknik konular içeren bir sitedir. Bu tip sitelerde en iyi şekilde yardım alabilmeniz için Site Kurallarını mutlaka okumanız ve buna göre hareket etmeniz lazım.
Cevapla

Bir hesap oluşturun veya yorum yapmak için giriş yapın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

ya da
Task