Skip to main content

AccessTr.neT


Arama - Listeleme İşlemleri

Arama - Listeleme İşlemleri

Çözüldü #1
Elimde hiç örnek olmadığından, yapmak istediğim şeyi tam olarak açıklamak için bir yerden alıntı resim göndererek sorumu iletmek istiyorum.

form üzerinden belirli kriterler girilerek (örneğin sadece tc, sadece ad veya soyad veya açılır kutudan cinsiyet seçerek erkek/kadın) arama butonuna tıkladığımda o kriterlere uyan veri tabanımdaki kişilerin listesini görmek istiyorum ve şu kadar sayıda kayıt bulundu şeklinde bildirim almak istiyorum.

Bunu nasıl yapabilirim. Sorgu mu oluşturmak gerekir yoksa kod yazarak mı,  bunun için alt form mu kullanmam lazım yardımcı olursanız memnun olurum.

Şunu belirteyim bu işin mantığını öğrenmek istiyorum. Kimseye program yaptırma derdinde değilim. o bakımdan da basit bir örnek hazırlayıp göndermek istemedim.

[Resim: do.php?img=9907]


[Resim: do.php?img=9908]
Cevapla
#2
Şahsen ben size acemilik zamanlarımda uyguladığım yöntemi söyleyeyim de oradan başlamış olun Img-grin Form üzerine ister gizli ister görünür olarak bir liste kutusu getirin ve arama işleminde kullanacağınız değerleri bu liste kutusu üzerinde aratın. Bu arada sitede bol bol buna benzer örnekler var. Bunla ilgili harika bir örneği Ozan kardeşim göndermişti 11 yıl önce Img-grin

https://accesstr.net/konu-form-uzerinden...arama.html
Cevapla
#3
Vermiş olduğunuz örnekte arama butonu yok. Yazınca otomatik geliyor, ben liste kutusu şeklinde istemiyorum.

Arama butonuna tıklatınca tek kişinin veya kriterlere uyan kişilerin bilgilerini tablo halinde görmek istiyorum gerekirse bu listeyi rapor olarak alabileyim veya yanında detay butonu koyup detaya tıklayınca kişinin detaylı bilgileri görmek; güncelleme yapma veya o kişiyi veri tabanından silme işlemleri yapmak istiyorum.
Son Düzenleme: 20/03/2020, 23:07, Düzenleyen: H@K@N.
Cevapla
#4
O zaman senaryonuzu bir dosya üzerinden uygulamalısınız. Sıfırdan kimse size veritabanı hazırlamayla uğraşmaz. Siz tabloları, formları falan hazırlayın ki takıldığınız yerde biz devreye girelim. Yoksa benim oturup size bir tablo hazırlamam, bundan sorgu kullanarak bir form üzerine veri aktarmak vs. işlerini yapmam gerekir. Bilmem anlatabildim mi?
Cevapla
#5
Bağlantıyı inceleyebilirsiniz
Cevapla
#6
(21/03/2020 00:58)mehmetdemiral Adlı Kullanıcıdan Alıntı: O zaman senaryonuzu bir dosya üzerinden uygulamalısınız. Sıfırdan kime dize veritabanı hazırlamayla uğraşmaz. Siz tabloları, formları falan hazırlayın ki takıldığınız yerde biz devreye girelim. Yoksa benim oturup size bir tablo hazırlamam, bundan orgu kullanarak bir form üzerine veri aktarmak vs. işlerini yapmam gerekir. Bilmem anlatabildim mi?
Sanırım sorumun tamamını okumadınız. en son paragrafımda demişim ki;

..."Şunu belirteyim bu işin mantığını öğrenmek istiyorum. Kimseye program yaptırma derdinde değilim. o bakımdan da basit bir örnek hazırlayıp göndermek istemedim."...

ben yol yöntem öğrenmek istiyorum, bu işin mantığını çözmeye çalışıyorum.
Cevapla

Bir hesap oluşturun veya yorum yapmak için giriş yapın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

ya da