Skip to main content

AccessTr.neT


Arayüz dizayn.

Arayüz dizayn.

Çözüldü #1
Merhaba.
Bu konuyu başka bir forumda da sordum, belki cevabı buradadır diye buraya da sorayım.
VB6'da film altyazılarını düzenleyen bir program hazırlamıştım.
Ancak takdir edersiniz ki programların rağbet görmesi için belki de en önemli unsur arayüzdür, yani özetle günümüzde programı satan arayüzüdür.
Nasıl ki VB kodları yazmak hoşuma gidiyor sa, ayni oranda arayüz tasarlamak bana sıkıcı geliyor, ayrıca bu konuda da pek yaartıcı sayılmam.
Hatta programı bitirmiştim, güzel arayüz arayışı içerisindeydim.
Bu arayış süresi biraz uzun olduğundan ufak bir dikkarsizlik sonucu bilgisayarıma format atınca programın projesi gitti. Elimde 4 ay önce aldığım yedek kaldı, yani programda son 4 ayda yaprığım güncellemeleri yeniden yapmak zorunda kaldım.
O sorun değil, asıl sorun arayüz tasarımı.
Güzel arayüz tasarlamak için bana önereceğiniz bir program mevcut mudur?
Yoksa bu iş için en iyisi Photoshop'mudur? Maalesef ben Photoshop bilmiyorum.
Net'te Activeskin örnekleri var, ama bunlar programı ağırlaştırdığı gibi form dışındaki kontrollere(CommandButtun, Label, TextBox v.s.) etki etmiyor.
Bu konuda öneri ve tavsiyelerinizi bekliyorum.
Cevapla
Çözüldü #2
Tıkla

Tıkla

buradaki programı indirip hazır activex leri kullanabilirsin ama dediğin gibi hem programını yavaşlatır, hem dosya boyutunu 3 kat arttırır, hemde nadiren de olsa sorun yaşatabilir.

birde yukarda verdiklerimden farklı olarak xp'nin theme sistemi gibi çalışıyor.(xp için yapılmış themelerde kullanılabiliyor. şahsen denemedim). pakette bulunan diğer ocx lerde işine yarayabilir.

http://www.codejock.com/downloads/
™Hiç Birimiz, Hepimiz Kadar Akıllı Olamayız...®

Cevapla
Çözüldü #3
Sayın chopper07, cavabınız için teşekkürler.
İlk 2 linki daha önce görmüştüm, diğerini ise inceleyeceğim.
Cevapla
Çözüldü #4
Sayın maytas
Bu iş için ya photoshop ya da Corel Draw kullanmak gerekiyor. Bence bir programın arayüzü konusunda öncelikle yaratıcı olmak lazım. Olmuyorsa zorlamayın derim ben. Şahsen ben de arayüz fakiriyimdir. Sizin gibi, güzel arayüzleri görünce ben de çıldırıyorum neden ben de yapamıyorum diye. Ama bu ayrı bir alan. Grafiker gibi arayüz tasarlayan arkadaşlar var. Bizim sitemizde daha çok Access'in işlevselliği üzerinde duruyoruz. Tasarım konusunda şahsen ben çok iddialı olamam çünkü hiç yeteneğim yokturImg-grin)) Ama photoshop ile bir arayüz tasarlayıp altında görülmeyen labeller ile işlem yaptırmanın nasıl olduğunu biliyorum. Önce programı tam anlamıyla çalıştırmak, eksiksizolarak tasarlamak gelir bence. Görsellik programlamadan sonra uğraşılacak bir şey. Ben daha programlamayı öğrenmeye çabaladığım için, haliyle görsellik biraz zayıf kalıyor. Siz sanıyorum artık oraya gelmişsiniz. Benim naçizane önerim photoshop öğrenin. Çok yararı olacaktır.
İnadına, ille de Accesstr.net...
Cevapla
Çözüldü #5
(10/08/2009, 17:16)mehmetdemiral yazdı: Siz sanıyorum artık oraya gelmişsiniz. Benim naçizane önerim photoshop öğrenin.

Oraya geldiğimden değil, çünkü programlamayı tam anlamıyla öğrenmek ne kadar mümkün olabilir ki. HDD'yi(beyninizi) yeni yeni bilgilerle sürekli yüklüyorsunuz diyelim, ama bir yerden sonra yeni bilgiler eskilerin üzerine yazmaya başlıyor,Bu HDD(beyin) dediğimiz şey de sınırsız değil herhalde, yani belirli bir süre hatırlama, tekrar yapmadığınız konuyu unutuyorsunuz.
Excel ile yaklaşık 9 sene önce tanıştım, VB ile de(Excel VBA'yı saymazsak) birkaç sene sonra. Acces ile de brkaç sene önce sadece tanışmam oldu ve o sahfada kaldı. Ama bunlarla tanıştıktan sonra hiç ara vermedim değil. Film işleri ile de uğraştığım için 1-1,5 seneye varan aralar verdim.
Siz de biliyorsunuz ki bu işte ara verince nerdeyse baştan başlamanız gerekiyor, her ne kadar hiç uğraşmamış birisi kadar olmasa da.
Yani sözün özü bana bu arayüz VB'de hazırladığım bir altyazı programı için gerekli. Programlamayı öğrendim iddiasında da değilim, ancak kendime yetecek kadar. Zaten böyle bir iddiada bulunduğunuz an gelişmeeniz bitmiştir, oracıkta kalırsınız.
Arayüz konusunda ise bütün kapılar Photoshop'a çıkıyor galiba. Sanırım zaman ayırıp bunu öğrenmek gerekecek, an azından küçük çaplı arayüzler tasarlamaya yetecek kadar. Programlama bu işte, bişey öğrenirken yanında mutlaka başka bilgilere ihtiyaç duyuluyor.
Cevapla
Çözüldü #6
Sn. maytas nasıl bir arayüz istediğiniz belli mi kafanızdakini anlatın elimizden geldiğince bir arayüz oluşturalım.
™Hiç Birimiz, Hepimiz Kadar Akıllı Olamayız...®

Cevapla

Bir hesap oluşturun veya yorum yapmak için giriş yapın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

ya da