Skip to main content

AccessTr.neT


aynı anda bir kaç kullanıcının programı kullanabilmesi

atlantis8334
atlantis8334
5
4461

aynı anda bir kaç kullanıcının programı kullanabilmesi

Çözüldü #1
access te yapmiş olduğumuz programın başka pclerde bir kaç kullanıcının aynı ayda kullanabilmesi yapılması gerekenler nelerdir?
(yapılacak olan Access çalışmasında bunun için gerekli çalışmlar nelerdir.?)
teşekkürler..
Burda olmaktan MUTLUYUMM .... Img-grin
Cevapla
Çözüldü #2
Aslında hiçbirşey yok. Normal olarak Access dosyaları, aksi ayarlanmamışsa ağ üzerinden çok kullanıcı kullanabilecek şekildedir. Karşılaşılan hiçbir sıkıntı Access yapısıyla ilgili değildir. Muhtelif problemler hep ağ sorunlarıyla ilgilidir. Ağda gerekli paylaşımlar ve yetki ayarlamaları yapılmışsa, Access tarafında da dosyalar veri ve program olarak ayrılmışsa ve veri paylaşıma açık bir ana makinedeki paylaşılmış ve kullanıcılarının yetkileri dahilinde ulaşabildiği bir ortamdaysa sorun çıkmayacaktır. Bu arada veri ve prg olarak ayrılmamış tek bir dosyanın da aynı anda bir ana makiden kullanılması da mümkündür. Ama çok önermem. Verilerin ayrı olması her açıdan çok gereklidir. Yedekleme, veri güvenliği, veri tabanı şişmesi, bakım kolaylığı, arayüz güncellemelerinin veriden bağımsız yapılması sayesinde daha profesyonel güncelleme hizmetleri falan filan. Bence saymakla bitmez.
Bu arada şunu unuttum. Eğer istenirse accessin paylaşımı durdurulabilir. O zaman da sadece tek kullanıcı kullanabilir. Bunun için Access dosyasının paylaşım ayarlarından kapatılması gerekir. Ama varsayılan hali açık gelmektedir. Siz kapatırsanız paylaşılmaz.
İnadına, ille de Accesstr.net...
Son Düzenleme: 08/03/2009, 16:11, Düzenleyen: mehmetdemiral.
Cevapla
Çözüldü #3
peki sizin bu dedikleriniz Access te yapılan bir çalışmanın gine Access ortamında ayarlanmasıyla mı oluyor?
yada şu şekilde söyleyeyim : formda access'i exe çevirip kurduktan sonrada kullanımda bir problem çıkabilir mi?
Burda olmaktan MUTLUYUMM .... Img-grin
Cevapla
Çözüldü #4
Hayır. exe'ye çevirmeden kastettiğiniz şeyin setup (kurulum) dosyası hazırlamak olduğunu varsayarak, böyle bir kurulum dosyası içinde sonuç olarak yapısına hiç dokunulmadan bir Access dosyasının kopyalama yöntemiyle bilgisayar aktarılması söz konusudur diyebilirim. Yapısında hiçbir değişiklik olamaz. Siz nasıl hazırladıysanız öyle gider. Yani şöyle demek istediniz sanırım. Bir Access dosyası hazırlasam ve bunu kurulum haline getirmeden önce çok kullanıcıya kapatırsam, kurulduğu bilgisayarda ne olur? Aynen sizin hazırladığınız gibi tek kullanıcı olur. Sanırım bunu sormak istediniz?
İnadına, ille de Accesstr.net...
Cevapla
Çözüldü #5
dediklerinizden anladığım kadarıyla ,access te bir çalışma yaptığımızda aynı aynada bir kaç kullanıcı kullanabilir.bunun için hiç bir gereksinime gerek kalmadan yani herhengi bir özellik ilave etmemize gerek kalmadan çalışmamızı bitirebiliriz demek oluyor..
Burda olmaktan MUTLUYUMM .... Img-grin
Cevapla
Çözüldü #6
Araçlar-Seçeneklerde bulunan Gelişmiş sekmesindeki, Varsayılan Kayıt Kilitlemenin Düzenlenmiş kayıt olması, Varsayılan Açma Modu'nu Paylaşılan olması gerekli.

Bu ayarlar değiştirilmedi ise bu şekildedir.
"Boş Örnek Eklerim, Yapıp Verirler" demeyin, örneğinizi hazırlayın.
Komplike kod talebiniz var ise İletişim bağlantısından bize ulaşın. 
Cebelleşmezsen Öğrenemezsin. 
Cevapla

Bir hesap oluşturun veya yorum yapmak için giriş yapın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

ya da