Skip to main content

AccessTr.neT


Birleşim Sorgusu Hatası

Birleşim Sorgusu Hatası

Çözüldü #1
Merhaba. Ekteki dosyada tbl_ihtiyac tablosunda bulunan ihtiyac_no, stoknumarasi, malzemeadi alanları ile tbl_tedarıkler tablosundaki tedarık_tarıhı ve tedarık_bırım_fıyatı alanlarını otomatik sıra numarası verecek  şekilde mrt isimli tabloda birleştirerek sırasıyla aşağıdaki alanlardan oluşacak srg_tedarikkaydi sorgusunu elde etmek istiyorum.

ihtiyac_no sırano stoknumarasi malzemeadi tedarık_tarıhı tedarık_bırım_fıyatı

İlgili Sql kodunda düzenleme yapıp sorguyu çalıştırdığımda aşağıdaki hata mesajını alıyorum. Bu sorunu nasıl giderebilirim?

[Resim: do.php?imgf=151429167169761.png]
.rar MALZEMELER6_4.rar (Dosya Boyutu: 97,23 KB | İndirme Sayısı: 4)
Son Düzenleme: 26/12/2017, 15:40, Düzenleyen: mmert06.
Cevapla
#2
Merhaba. İletide sorunun sebebi zaten yazılmış. birleştirme sorgusuna ihtiyaç tablosundan 4, tedarik tablosundan 2 alan eklemişsiniz.

Her iki tablodan alınan sütun sayılarının eşit olması gerekli.

Sorgunun görünmesini istediğiniz halini Excel olarak ekleyin çözüm arayalım.
Cevapla
#3
ozan bey yapılmasını istediğim işlemleri ekteki Excel dosyasında ifade etmeye çalıştım. yardımcı olabilirseniz sevinirim.
.rar srg_tedarikkaydi.rar (Dosya Boyutu: 19,66 KB | İndirme Sayısı: 3)
Cevapla
#4
Yardimci olabilecek kimse yok sanirim.
Cevapla
#5
Merhaba, sanırım isteğinizin birleştirme sorgusu ile ilgisi yok. İstediğiniz sorguda tbl_ihtiyac tablosuna gereksinim duyulmuyor.

Ayrıca, Yapılmaması Gereken Ölümcül HatalarURL'ye Git konusunu işin başında iken mutlaka inceleyiniz. Alan isimlerinde Türkçe karakter kullanılmamalıdır. Siz hali hazırda Türkçe karakter içermeyen tedarik_tarihi alanını bile tedarık_tarıhı şeklinde değiştirmişsiniz.

Uygulamanıza srg_tedarik_son adında sorgu ekledim. İnceleyip olumlu/olumsuz bildirimde bulununuz.
.rar MALZEMELER6_4_sld.rar (Dosya Boyutu: 58,65 KB | İndirme Sayısı: 6)
Cevapla
#6
Ozan bey frm_malzeme_bilgileri formundan yeni bir malzeme olusturdugumda bu malzeme ait bilgiler srg_tedarik_son sorgusunda gozukmuyor. Excel dosysinda dedigim gibi malzemeden daha once alinmamis ise tedarik tarihi 've tedarik fiyati bos olsun diger bilgileri gelsin istemistim ama sizin sorgunuzda onu goremedim. Ayrica Ben bu sorguyu frm_ malzemeler formundaki Liste2 ye  Tedarik Kaydi butonu ile ekleyecegim malzemeler için kullanacagimdan tbl_ihtiyac tablosundan yararlanmamiz gerekmiyor mu? Yapmak istedğim işlemleri özetlersem;
1.frm_malzeme_bilgileri formununun Tedarik Fiyatları bölümündeki "Tedarik Tarihi" ve "Tedarik Kayıtları" alanlarında veriler tbl_tedarikler tablosuna aktarılsın.
2.frm_malzemeler formundaki üstteki listede olmayan malzeme için Yeni malzeme butonuna tıklayıp açılan frm_malzeme_bilgileri formunda stok numarası, malzeme adı, birimi, grubu ve teknik istekler alanlarını doldurup (malzemeden daha önce satın alınmadığı için tedarik tarihi ve tedarik kayıtları kısımlarına veri giremiyoruz) Kaydet butonuna bastıktan sonra ilgili malzemeye ait bilgiler hem tbl_malzemeler tablosuna hem de tbl_tedarikler tablosuna eklensin
3.frm_malzemeler formunda Listeye ekle butonu ile alttaki listeye eklediğim malzemelere ait tedarik kayıtlarına ait bilgiler ilk mesajımdaki gibi "Tedarik Kaydı" butonu ile Excel ortamına aktarılsın istiyorum. Fakat bunları yapmak için sorgu kısmını halletmem gerekiyor. Umarım anlatabilmişimdir.
Son Düzenleme: 27/12/2017, 02:49, Düzenleyen: mmert06.
Cevapla

Bir hesap oluşturun veya yorum yapmak için giriş yapın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

ya da