Skip to main content

AccessTr.neT


Bölünmüş Veritabanında Eşzamanlı Veri Girişi Hk.

Bölünmüş Veritabanında Eşzamanlı Veri Girişi Hk.

Çözüldü #1
Merhaba arkadaşlar;
Ağ üzerinde bölünmüş ve çok kullanıcılı bir veritabanı var. Kullanıcılardan biri veri girişi yaptığında diğer kullanıcı aynı verinin girildiğini görebilmesi için ilgili form vb. nesneyi yenilemeli (requery vs). Bunu anlık güncelleme ile nasıl yapabiliriz acaba? Form timer dan sürekli ilgili nesneleri güncellemek programda yavaşlamaya sebep olacaktır. Başka bir alternatifi var mıdır acaba? Veri girişi yapıldığını bir alana kaydedip ona göre mi nesne yenileme işlemi yapılmalı acaba?
Cevapla
#2
Merhaba, arka planda çalışacak form ile veri girişi yaptığınız formun liste kutusunu yeniletebilirsiniz. Tablodaki veri sayısında değişiklik olduğunda yenileme işlemini yapar.
Cevapla
#3
Elbette bu da bir çözüm fakat bunu, uygulamadaki tüm liste kutuları için yapmak gerekiyor. O yüzden daha kapsamlı bir fonksiyon oluşturulabilir mi acaba?
Kontrol tablossu oluşturup, diğer tablolardaki güncel kayıt sayısını bu kontrol tablosuna kaydedip, timer ile sürekli kontrol ederek, değiştiğinde ilgili tabloya ait tüm listbox ların güncellemesini yaptırabilir miyiz acaba?
Ayrıca bu süreç programda yavaşlamaya sebep olmaz mı?
Cevapla
Çözüldü #4
Merhaba, aynı form üzerinde timer kullanamazsın. Veri girişi yaptığın sırada formu yenileyip duracaktır. Timer arka planda çalışacak farklı bir form üzerinde çalışmalı.
Cevapla
#5
Merhaba, konunuza geri dönüş yapmanızı bekliyorum.
Cevapla
#6
Bu benim de merak ettiğim bi husus konuyu açan arkadaşımız nasil bir çözüm buldunuz acaba yada çözüm bulabildiniz mi
Cevapla

Bir hesap oluşturun veya yorum yapmak için giriş yapın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

ya da
Task