Skip to main content

AccessTr.neT


Butona Atadığım Dmax() Fonksiyonu Çalışmıyor

tarkanaykın
tarkanaykın
8
1051

Butona Atadığım Dmax() Fonksiyonu Çalışmıyor

Çözüldü #1
merhaba arkadaşlar, hata veren kod sözdizimi bu, nasıl yapmalıyım, amacım kişiler tablosundaki son satırın id sını almak, ama hata veriyor


 Private Sub Komut17_Click()a = DMax(kisi_id, kisiler)

MsgBox aEnd Sub
Cevapla
#2
(19/09/2020, 02:11)tarkanaykın yazdı: a = DMax(kisi_id, kisiler)
a = DMax("kisi_id", "kisiler")
yukardaki gibi dener misiniz?
Cevapla
#3
(19/09/2020, 02:26)berduş yazdı:
(19/09/2020, 02:11)tarkanaykın yazdı: a = DMax(kisi_id, kisiler)
a = DMax("kisi_id", "kisiler")
yukardaki gibi dener misiniz?
çok teşekkürler, bu syntax olayını zamanla öğrenecem insallah da, dediğinizi yaptım çalıştı fakat bi Sql cümlem var onun içine yerleştirdim orada işlev görmüyor :  SELECT Max("kisi_id", "kisiler")  bu şekilde kullanmam doğru mu, doğru değilse nasıl yapmalıyım? amacımı da söyleyeyim; SELECT ile enson kaydın "id" sini alıp kaydımı bu değer üzerinden gerçekleştirmek istiyorum dosya ekte, yardımlarınız için teşekkürler.

DoCmd.RunSQL "INSERT INTO egitimler_kisiler ( kisi_id, egitim_id )  SELECT Max("kisi_id", "kisiler") , egitimler.egitim_id FROM egitimler INNER JOIN kisiler  ON egitimler.departman = kisiler.departman "
.rar cokacok.rar (Dosya Boyutu: 33,75 KB | İndirme Sayısı: 3)
Cevapla
#4
INSERT INTO egitimler_kisiler ( kisi_id )
SELECT Max(kisiler.kisi_id) AS Kisi
FROM kisiler INNER JOIN egitimler ON kisiler.departman = egitimler.departman;

eğitimler tablosundan da mı max alınacak

INSERT INTO egitimler_kisiler ( kisi_id, egitim_id )
SELECT Max([kisiler].[kisi_id]) AS KisiID, Max([egitimler]![egitim_id]) AS EgitimID
FROM kisiler INNER JOIN egitimler ON kisiler.departman = egitimler.departman;
Cevapla
#5
ama belirtmeliyim ki hâlâ anlayabilmiş değilim izlediğiniz yolu, amacı.
Cevapla
#6
amacım şu; çoka çok ilişkili tabloya veri aktarım konusu çok sıkıntılı bir iş, buna genel geçer bir bilgi oluşturalım ki hem benim işime yarasın hem de diğer acemi arkadaşların. şimdi, çoka çok tablolara veri şu şekilde olmalı; önce a tablosuna gerekli tüm veri girilmeli, sonra b tablosuna veri girilirken bir yandan da o bahsettiğimiz ilişkiyi oluşturan "ara tablo"ya da aynı anda kayıt yapılmalı.  amacımız a kartezyen b oluşturmak, diyelim ki a tablosunda x y z elemanları var, b tablosunda da k l m elemanları... ara tabloda bunların kartezyen çarpımını oluşturmak için önce  x y z yi oluşturuyorum,  geldik b tablosuna; k elemanını bir yandan a tablosuna eklerken aynı anda da sizin bana daha önce vermiş olduğunuz o çok işime yarayan Sql cümlesi ile de  k yı x ile , k yı y ile ve son olarak da k yı z ile birleştirip ara tabloya aktarıyorum, işte bunu yaparken  b tablosundaki en son elemanın id si çok önemli, çok stratrejik bir veri oluyor bu iş için, on gündür bunu araştırıyorum, umarım çözüme kavuştururuz da faydalanırız, gerçekten bu konu da çok sabırla sorularımıza yanıt veren siz değerli ustalarımıza minnettarız çok teşekkürler, bu arada altın üye olmak istiyorum, bir katkımız olsun ve daha iyi faydalanalım, teşekkürler.
Cevapla

Bir hesap oluşturun veya yorum yapmak için giriş yapın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

ya da
Task