Skip to main content

AccessTr.neT


Cari Hesap Uygulaması İhtiyacı

Anket Başlığı: Nasıl yapılabilir

Bu ankette oy kullanma yetkiniz yok.
Yapılabilir 0 (0%)
0%
Uğraşma boşuna 0 (0%)
0%
* Siz bu anket için oy kullanmışsınız. Katılımcı sayısı: 0 (0%)

Cari Hesap Uygulaması İhtiyacı

Çözüldü #1
Merhaba sayın yöneticiler ve yardımsever arkadaşlar.

Benim şu şekilde bir projem var ve günlük kullanımda oldukça fazla ihtiyaç duyduğum ama malesef uygulamaya geçemediğim bir durum var.

Bir Access veritabanı oluşturup bunu bir program arayüzü veya Excel ile kullanmak istiyorum. 

Müşteri bilgilerimi, aşağıdaki resimde görüldüğü gibi kaydedeceğim.

Bu kısım benim carilerimi bilgi girişi yaptığım bölüm olacak.
[Resim: do.php?imgf=151748929676241.jpg]

A4 1, A4 2, A3 1, A3 2 alanları, fiyat alanları olacak. 0,005, 0,025, 0,350 gibi kullanılacak. 


Aşağıdaki resimde görüldüğü üzere de, ilk resimdeki carilerden, yeşil alanda açılır liste veya arama ile cari seçmek ve bilgilerinin ilgili alanlara gelmesi gerekiyor.

Tarih alanında girilecek verilerle de farkların hesaplanıp, A4 1, A4 2 değerlerine göre çarpılıp, tutarın hesaplanması gerekiyor.

[Resim: do.php?imgf=151749150601031.jpg]


Bu şekilde bir hesaplama yaptırmak istiyorum. Excel veya Access hangisinde, nasıl yapabilirim, beni aydınlatabilir misiniz?
Veya elinizde buna benzer kalıplar varsa, yardımcı olabilir misiniz?

Şimdiden teşekkürler.

Saygılar.
Cevapla
#2
Access ile yapılabilir. Üzerinde çalıştığınız Access uygulamasını ekleyiniz. Hesaplama ile ilgili kısımları bu konu başlığında yaparız.
Elinizde herhangi bir uygulama yoksa, benim Access öğrenmeye ihtiyacım yok uygulamayı yapın diyorsanız. Bu Site "Ödev veya Program Yaptırma Sitesi" Değildir. 

Uygulamanızı ekleyin yardımcı olmaya çalışalım.
Cevapla
#3
Epeyce yap boz gibi uğraştığım ve silip yeniden başladığım veritabanım var ama, bilgim başlangıç seviyesinde bile olmayabilir.

Makrolar haricinde Excel bilgim, günlük hayatta işimi görüp, hesaplamalarımı vs. yapacak düzeyde, ama Access yeni bir dünya benim için.

Kesinlikle öğrenmek ve geliştirmek istediğim bir alan, ancak hani denir ya, yumurta dayanmadan iş başlamaz diye, benzer bir durumdayım. O yüzden yardımınızı talep etmiştim.

Excel listemi alıp bilgi girişi yapmaya çalışıyorum ancak ilişkilendirmelerde sürekli sorun yaşıyorum, aynı şekilde, form ile görsel bir şekil oluşturduğumda ise, 2. resimde gösterdiğim tablo alanını oluşturamyorum.

Mesajı yazarken veritabanımı yine silmiş olduğum için, elimde sadece (belki ağızdan başka yerlerle) güleceğiniz bir veritabanım var.
.rar KOBAS.rar (Dosya Boyutu: 21,13 KB | İndirme Sayısı: 8)
Son Düzenleme: 01/02/2018, 17:07, Düzenleyen: emrekalkan.
Cevapla
#4
Öncelikle, Access öğrenmek istiyorsanız kafanızdan Excel tablo mantığını silmelisiniz. Accessde tablolar verileri depolamak için kullanılır ve tabloların belirli bir yapısının olması gereklidir. Yapılmaması Gereken Ölümcül HatalarURL'ye Git.

Eklediğiniz 2. resimdeki hesaplamalar sorgu ile yapılabilir, hesaplamalar ve resim2 deki görünüm form ile istediğiniz tasarımda görünür.

Uygulamanızdaki hesaplama tablosunu yeniledim. Hesaplama için sorgu, veri girişi ve hesapları görmeniz için altform ekledim.

Siz hesaplama için kullanılan sorgudaki formüllere takılmayın. Siz tablo nasıl oluşturulmuş, form nasıl oluşturulmuş onları inceleyin. 

Formlar taslak olduğu için görünümleri kötü. Access video dersler bölümündeki videoları izleyin, dersler bölümündeki konuları okuyun.

Sorunuzla ilgili yapabileceklerim malesef bu kadar.
.rar KOBAS-sld.rar (Dosya Boyutu: 31,31 KB | İndirme Sayısı: 13)
Cevapla
#5
Cevabınız ve uğraşınız için çok teşekkür ederim.
Cevapla

Bir hesap oluşturun veya yorum yapmak için giriş yapın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

ya da
Task