Skip to main content

AccessTr.neT


Dao2535.tlb Hatası

airborne
airborne
4
851

Dao2535.tlb Hatası

#1
visual basic te yazılmış bir program kullanıyorum. Database olarak access.mdb dosyası kullanıyor. databasi açarken dao2535.tlb hatası veriyor, ayrıca program üzerinden form oluştururkende Runtime Error "0" hatası veriyor.

Dao2535.tlb dosyası hatasını nasıl çözebilirim.

Yardımlarınız için teşekkür ederim.
Cevapla
#2
Microsoft DAO 3.6 Object Library'yi referanslardan ekleyin
Cevapla
#3
üstad ekledim ama halen runtime error '0' hatası veriyor
Cevapla
#4
Örneğiniz olmadığı için detaylı inceleme şansımız yok ancak anlaşıldığı kadarı ile tahmin yürüterek ilerliyorum inşallah sonuç alırsınız. Kullanmakta olduğunuz veri tabanı Access 97 ve öncesi sürümlerinde tasarllanmış ve dönüştürme yapılmış anlaşılan. Mevcut sürümlerde artık bu kadar eski referanslara ihtiyaç yok o nedenle referanslardan dao2535'i kaldırıp Microsoft DAO 3.6 Object Library ekleyerek ilişkilendirmeniz genellikle sorunu çözer. Bu noktada debug&compile ile hatalı procedürleri tespit ederek gerekli düzenlemeleri yapmalı ve error handlerlar eklemelisiniz kodlarınıza.

Buna rağmen sonuç alamıyorsanız çeşitli sebepleri olabilir

Öncelikle referans olarak mutlaka bu tarihi esere ihtiyacınız var demektir. Bu durumda dao2535 müzesini indirip c:\Windows\System32 dosyasına ekleyin. Ardından sırayala
  • cmd'yi admin hakları ile çalıştırın
  • regsvr32 "c:\WINNT\system32\dao350.dll" yazıp enterlayın
  • cmd'yi admin hakları ile çalıştırın
  • regsvr32 "c:\WINNT\system32\dao360.dll" yazıp enterlayın
Bu sorununuzu çözmüyor ise registry kayıtlarınızdaki hatalı ve eksik referansları temizlemeniz, antivirüs ve malware tarması yapmanız ve bu noktalarda karşılaşacağınız sorunları düzeltmeniz, MS Office sürümünüzü kaldırıp yeni ve temiz kurulum yapmanız ve hatta veritabanınızı yeniden tasarlamanız gerekebilir. Dediğim gibi örneğiniz olmadığı için detaylı inceleme şansımız yok. Referans hatası noktasından hareket ile sorununuzun çözüleceğini umarak aklıma gelen çözümü paylaşıyorum.

İnşallah işinize yarar.
Cevapla
#5
Sayın @airborne geri bildirimde bulunmadığınız için konunuz halen açık görünüyor. Benzer sorunlar için arayışta olan diğer arkadaşların faydalanmasını teminen sorununuz öneriler ile çözümlendi mi, başka bir çözüm yolu mu buldunuz bildirirseniz seviniriz. Aksi halde konuyu çöpe taşıyacağım.
Cevapla

Bir hesap oluşturun veya yorum yapmak için giriş yapın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

ya da
Task