Skip to main content

AccessTr.neT


Dosya Gizle-Göster İşlemi Yapan Veritabanı

Dosya Gizle-Göster İşlemi Yapan Veritabanı

Çözüldü #1
Değerli AccessTr ailesi Hepinizi Selamlıyorum..  Ozur
KONUYU SİLELİM
Son Düzenleme: 16/09/2022, 18:53, Düzenleyen: aydin5353. (Sebep: KONU AMACI DIŞINA TAŞINDI.)
Cevapla
#2
Dosyayı inceleme imkanım yok ama aşağıdakine benzer bir kod işinize yarayabilior
Private Sub Command1_Click()
Dim myPath As String
myPath = "C:\Program Files\mytool\MyFile.bat"
Call Shell(myPath , 1)
End Sub
Cevapla
#3
Berduş hocam bunu gördüm. Aradığım şey bu değil. ayrı bir dosya olsun istemiyorum. Direkt içine gömülü. Aşama 1' deki gibi olsun istiyorum.
Cevapla
#4
(15/09/2022, 18:34)aydin5353 yazdı: Kurumsal firmalarda, kurumlarda vb. Bilgisayarlar bildiğiniz üzere yönetici ve standart kullanıcı olarak ayrılmaktadır. Standart kullanıcılar kendi oturumunu açıp içerisinde .exe uzantılı dosyaları çalıştıramamakta ve bilgisayara müdahale edememektedir. Benim bilgisayarım çay almaya gidip geldiğimde yada kısa süreli başından ayrıldığımda uyku moduna geçiyordu. Sürekli şifre girmek zorunda kalıyordum.

Kurumsal bilgisayarlarda şifre bulunmasındaki amaç budur. O bilgisayarda ilgili kullanıcı haricinde işlem yapılmaması içindir. Sizin kilitlemeden başından kalktığınız bilgisayardan örneğin bir tehdit mesajı gönderilirse ne yapacaksınız? Kişiye özel delege edilmiş belge ve bilgilerin başkası tarafında görülmesine sebebiyet vermek en basitinden 4857 sayılı İş Kanunu çerçevesinde güveni kötüye kullanmaktan tazminatsız işten çıkartma için yeterli sebeptir. Yine benzer şekilde bilgisayarınız vasıtası ile 6698 sayılı KVKK hükümlerine aykırı bir işlem yapılması halinde 5,000-1,000,000TL arası idari para cezası ve hatta mahiyetine göre 5237 sayılı TCK 135. maddesi çerçevesinde 1 yıldan 3 yıla kadar hapis cezası ile karşı karşıya kalınması sözkonusudur. Nitekim denetimlerde bilgisayarının başından kalkarken sadece windows+L tuşlarına basarak bilgisayarını kilitlemek yerine açık bırakıp kalktığından dolayı 50,000TL idari para cezasına çarptırılmış kişiler vardır.

(15/09/2022, 18:34)aydin5353 yazdı: Dün yaptığım Access dosyam ile
1. Aşama olan Ekran Kapanma ve Uyku Moduna girmeme konusunda bugün ki testim sonrasında başarıya ulaştım.

Hangi platform ve dil üzerinde olursa olsun programlama ve uygulama geliştirme noktalarında da riayet edilmesi gereken kuralların yanı sıra kanun, yönetmelik ve tebliğler vardır. Bunları bilmiyordum demek gibi bir savunma da hukuken yok hükmündedir. Kurumsal bilgisayarlardaki şifreler süs olsun ya da sizlere eziyet olsun diye değil hem bu tip yasal düzenlemeler hem de kurum içi politika ve disiplinler çerçevesinde oluşturulmaktadır. Mesleğiniz Polis olarak görünüyor Sayın @aydin5353 bahsettiğim hususlara hukuken çok daha vakıf olmanız bekleneceği şüphesizdir bu sebeple çalışmanızı gözden geçirmenizi tavsiye ederim.
Cevapla
#5
KONUYU SİLELİM.
Son Düzenleme: 16/09/2022, 18:53, Düzenleyen: aydin5353. (Sebep: KONU AMACI DIŞINA TAŞINDI.)
Cevapla
#6
Programınızın bir virüs olduğundan bahsetmedim Sayın @aydin5353. Belirttiğim husus şu siz kendinize kolaylık sağlamak düşüncesinde iken ortaya çıkabilecek durumlardan bahsettim. Benim işim bu takdir edersiniz ki neredeyse çeyrek asırdır uluslararası projeler yönetiyorum yazılım dünyasında ve işin hukuğunu da çok iyi bilirim. Bir programın yasal olarak muvazaalı durum oluşturması için virüs olması gerekmez. Örneğin yukarıdaki açıklamamdan yola çıkacak olursak sadece bilgisayarınızı kilitlememeniz dahi KVKK yönünden sakıncalıdır ve ihlal durumunda yasal olarak asli veya tali kusurunuz aranır, bilgisayarı kilitlemediğiniz için kusursuz değilsinizdir. Bilgisayarınızdaki yazılımların hepsi lisanslı ve yasal programlardır ama erişime açık bırakmanız kusurdur yasal olarak. Sizin bileceğiniz iş ben uyarımı yaptım şahsınızda tüm AccessTr ailesine.
Cevapla

Bir hesap oluşturun veya yorum yapmak için giriş yapın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

ya da