Skip to main content

AccessTr.neT


Duruma Göre Kaydı Yapılan Veya Yapılmayan Metin Kutusu Boş İse Kaydet Butonu Hata Ve

Duruma Göre Kaydı Yapılan Veya Yapılmayan Metin Kutusu Boş İse Kaydet Butonu Hata Ve

Çözüldü #1
merhaba arkadaşlar, benim sorunum şu; "depo" diye bir combo var ki bazı kayıtlarda değer girmem gerekiyor bazı kayıtlarda gerekmiyor, e benim sabit bir "kaydet" kod bloğum var, dolayısıyla "depo" combosuna değer girmediğim zaman bu kod bloğu doğal olarak hata veriyor, buna şöyle bi çözüm bulmak istedim ama olmadı, combo özelliklerinden varsayılan olarak "yok" stringini yazsın, yaptım ama olmadı, bunu nasıl yapabiliriz veya başka bir çözüm önerisi var mı , mesela "seçmeli" değişken olacak, veri varsa  kod bloğu kaydedecek, comboda değer yok ise es geçecek, böyle bir şey ulur mu? yardımlarınızı bekliyorum, şimdiden teşekkürler
.rar genelButce20.rar (Dosya Boyutu: 171,64 KB | İndirme Sayısı: 1)
Son Düzenleme: 13/04/2022, 11:55, Düzenleyen: tarkanaykın.
Cevapla
#2
DEpo tablonuza belirli bir değer ve karşılığına da "Yok" yazın. Yani mesela 1000 numaralı depo tanımınızın adı "YOK" olsun. kaydet kodunun içerisine de bir if...then kodu yerleştirin. Yani kaydet kodu çalıştığında bu alanda değer yoksa id değeri olarak tablodaki 1000 alanını getirsin. Böylece görünür alan olan 2. sütunda "YOK" değeri görüntülenir. Böylece depo verisi "Boş" geçilmemiş olur. Bunu nasıl yapacağınızı bilmiyorsanız sitede bolca örnek mevcut. Bu işlem kodla da yapılır, sorgu parametreleriyle de... Seçim sizin.
İnadına, ille de Accesstr.net...
Cevapla
#3
eyvallah, çok teşekkür ederim sayın mehmetdemiral bunu da denerim de, yalnız ben bi modül oluşturup içine, çağrılan yere değer gönderen bir fonksiyon oluşturdum, eğer combo boş ise o gelen değere "yok" atıyorum, ama bi sorunum var ki modülden form kontrollerine ulaşacak kod nasıl onu bilmiyorum, araştırdım yabancı sitelerde vardı, ama yaptım olmadı, şunu sorayım ; ben bir modülden formdaki combonun ilk sütununa nasıl ulaşabilirim?
Cevapla
#4
Modüller sizin dediğiniz şekilde çalışmaz. Modül tıpkı paket program gibidir. Siz açarsanız kullanırsınız, yoksa kendi başına işe yaramadan durur. Program içinde herhangi bir eylem modül içindeki tetikleyici kodu çalıştırır. Ama sizin durumunuzda bu iş şöyle olur: Programdaki bir combobox veya textbox içinde işlem yapıp oradan ayrılırken bir kod ile modül işletilir. Yani işlem sandığınız gibi modülü oraya kaydederek değil, bir eylem aracılığıyla işletilir. Bunu tam olarak anlatmak için sizin örnek çalışmanız ve yazdığınız modülü incelemek lazım. Mesela bir modül şu şekilde olsun:

Sub verial()
ActiveWorkbook.path
Workbooks.Open (b & "/kaynak")
Workbooks("kaynak").Activate
Selection.Copy
End Sub

Bu modülün çalışması için formdaki herhangi bir eylemde verial() kodunun çalışması gerekir. Umarım en basit şekliyle anlatabilmişimdir.
İnadına, ille de Accesstr.net...
Cevapla
#5
eyvallah çok teşekkür ederim, biraz araştırayım bu konuları
Cevapla

Bir hesap oluşturun veya yorum yapmak için giriş yapın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

ya da
Task