Skip to main content

AccessTr.neT


Excel Veri Bağlantısı

Excel Veri Bağlantısı

Çözüldü #1
Merhabalar. Şirkette kullanılmakta olan Excel tablolarıyla ilgili bir sorum olacaktı.

Ana Makinede tutulan kayıtlara direkt olarak bağlantım yok. Muhtemel sqlserver vb. gibi birşey. 

Benim yetkim olan verilere sharepoint üzerinden paylaşılan test1.xlsx ve test2.xlsx gibi dosyalarla erişiyorum. Bunlar pivottable. Bunları tarayıcıdan açabiliyorum ve görüntüleyebiliyorum. Excel ile aç dediğimde "veri bağlantısı kurulamıyor" hatası mevcut. Yetkililerle görüştüğümde Excel üzerinden kullanabileceğimi söylüyorlar ancak ben bir türlü kullanamadım. Çözümü yetkililerden çözemediğim için kendimce bir arayışa girdim. 

ben test1.xlsx ve test2.xlsx dosyalarına manuel olarak ulaşabiliyorum ve Excel üzerinden sorgu oluşturarak bağlantı kurabiliyorum. Ancak burdaki pivottable. Burdan alacağım veriler benim verilerim mi yoksa farklı veriler mi bilemiyorum. transform seçenekleri geliyor. çok kurcaladım ama çok karışık. 

Benim sorum benim verilerime  test1.xlsx ve test2.xlsx dosyalarına sorguyla bağlanarak ulaşmam mümkün müdür? Saygılar sunarım.
Cevapla
#2
Merhaba
Excel dosyanızı Access tablosuna bağlamak ve buradaki tablo üzerinden değişiklik yapmak istiyorsanız bağlı tablo yöneticisini kullanabilirsiniz.
Dış Veri al kısmından Excel tablonuza bağlantı yaparsanız ve bu Veri alma işlemini kaydederseniz, Access üzerinden her zaman bu tablolara ulaşabilir gerekli değişiklikleri yapabilirsiniz.
 İyi olan tek şey bilgi ve kötü olan tek şey de cehalettir. (Sokrates)
Cevapla
#3
Access ile yerel dosyalarda bulunmayan Excel dosyalarından veri alınamıyor diye biliyorum. Ayrıca denemesini yaptım. Excel' deki verileri accessle alamadım. Burda Excel ile transform işlemi yapılarak verilere ulaşılabilir mi? aradığım cevap bu soruda. Teşekkürler yorum için.
Cevapla
#4
Excelde yeni bir çalışma kitabında Veri sekmesinden Veri Al/Dosyadan/SharePoint Klasöründen yolunu izleyerek SharePoint URL’sini girin. Gelen pencere size SharePoint üzerinde bulunan dosyaların bir listesini sunar. Buradan yetkiniz dahilindeki test1.xlsx ve test2.xlsx dosyalarını seçerek Dönüştür düğmesine tıklayın ve PowerQuery Editorü açın. PowerQuery ile pivot tabloları, sorgular ve diğer verileri inceleyerek ihtiyacınız olan verileri belirleyebilir ve gerekli dönüşümleri yapabilirsiniz. PivotTable büyük veri kümelerini özetlemek, analiz etmek ve keza görselleştirmek sureti ile daha rahat anlaşılır hale getirmek için kullanılan interaktif bir tablo türüdür. İstediğiniz verileri bu tablo içinde filtreleyebilir, özetlerini veya detaylarını alabilirsiniz. Hangi verilere ulaşmak istediğinizi bildiğiniz sürece pivottable içindeki verilerden istediklerinizi alabilirsiniz, zira olmayan bir veri değil arka plandaki büyük verinin özetidir bu tablodaki veriler.
Cevapla
#5
Hocam cevabınızı okudum. Özellikle Powerquery editör ile ilgili çok video izledim. Genel itibariyle hep ana tablodan veriler dönüştürülüyor. yada birden çok tablodan veriler alınarak dönüştürülme yapılıyor. Sizin bahsettiğiniz cevap kısmı eğer açıklamasını yaptığım gibiyse üzerinde çalışmalara devam edip sonuca ulaşmaya çalışacağım.

Ekte 3 fotoğraf yüklüyorum. 

1. Resim Veriler' in bulunduğu,
2. Resim Bağlantı ile bir kısım verilerin Pivot' a döndürülmüş hali,
3. Resim Pivot' a bağlanılarak powerquery dönüştürücüsün görüntüsü. 

3. Resim de de göründüğü üzere; powerquery ile powerpivottan veriler alınmaya çalışmaktadır. Ancak pivot ta filtrelenmemiş verilere dair hiç bir veri yok. yada diğer veriler çok karmaşık. Burda çok basit bir tablo örneği var. 100.000 lerce kayıt içerisinden istediğim verilere ulaşmam mümkün mü değil mi? Bu soruda cevabınız tekrardan evet ise bu işe iyice yoğunlaşıp ileri düzey eğitimlere başlayacağım. Bu konuda son düşüncenize ihtiyacım var. Sonrasında konuyu kapatabiliriz. teşekkür ederim.
.rar Örnek.rar (Dosya Boyutu: 34,91 KB | İndirme Sayısı: 1)
Cevapla
#6
Paylaştığınız görüntüler ad soyad, yaş, cinsiyet, 1. ve 2. sınav notu ile ders durumunu gösteren, sıra no üzerinden filtreleme yapılabilen (paylaştığınız görselde sıra no üzerinden bir filtre uygulanmamış tüm kayıtlar görüntüleniyor) basit bir pivot table. Buradaki veriler sizin almak istediğiniz veriler ise evet milyon kayıt içinden bile olsa doğru sorgulama ile istediğinizi alabilirsiniz. Bunların haricindeki verileri almak istiyorsanız bu tablodan alamazsınız zira bu tip veriler yok.
Cevapla

Bir hesap oluşturun veya yorum yapmak için giriş yapın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

ya da
Task