Skip to main content

AccessTr.neT


excel Macro Çalıştırma

excel Macro Çalıştırma

#1
Merhaba Arkadaşlar

Bu Programlarla Excel Macroları etkin olmasada hazırlamış olduğunuz Excel dosyaları çalışacaktır.Hazırlamış olduğunuz Excel Programları Bu Programlarla çalıştırmak için aşagıdaki yolu izleyiniz.

excel Dosyalarınızın İSMİ=Kitap1'i Oğulcan olarak Değiştiriniz

Gördüğüm kadarı ile bazı açıklamalar yapılmış hepiniz kendi açınızdan haklısınız
bazı açıklamaları benim yerime maytas arkadaşım yapmış ben daha fazla uzatmayayım ben Excel üzerine programlarla çalışıyorum
buradaki amacım son kullanıcıya git güvenlik ayarlarından şu ayarları yap demeden programı çalıştırmak çünkü bazı yerler uzak olduğu için yada pazarlamasını bazı Bilgisayarcı arkadaşların yaptıgından dolayı kimse ayarla uğraşmasın diye hazırladım yani sertifika niyetine kısaca herkes sertifika sahibi olamayacağından dolayı bu programı hazırladım.Ayralar için maytas arkaşın yapmış olduğu açıklamalar yeterlidir.Aslında Konu sitede daha öncede alpeki99 arkadaşın Access için hazırlamış olduğu programın bir benzeri onunkinde güvenlik ayarlarını genelde düşük yapıyor bunda ise sadece kullanılan Kitap için güvenlik ayarlarına dokunmadan çalıştırıyor.Ayrıca bende Access için hazırladıklarımda alpeki99 arkadaşın programını kullanıyorum kendisinede bizlerle paylaştığı için ayrıca teşekkürler.
.rar Excell Macro Çalıştırma.rar (Dosya Boyutu: 6,42 KB | İndirme Sayısı: 311)
OĞULCAN & OLCAYTUĞ

Oğulcan Excel Web Sitesi
Excel İle Programlama
Son Düzenleme: 05/11/2009, 13:54, Düzenleyen: ogulcan92.
Cevapla
#2
paylaşım için teşekkürler ogulcan, galiba (ben dahil) kimse ne olduğunu anlayamadı.
Cevapla
#3
(05/11/2009, 02:14)sledgeab yazdı: paylaşım için teşekkürler ogulcan, galiba (ben dahil) kimse ne olduğunu anlayamadı.

Siz Access uzmanları anlamamış olabilirsiniz, ama biz Excel gönüllüleri olarak gayet iyi anladık.
Excel'de makrolarla ilgili 4 tane güvenlik saviyesi vardır ve sadece 4., yani en düşük seviyede Excel açılırken makrolar hiç kullanıcıya sormadan etkin olur. Bir de sertifika olayı var, kafanızı karıştırmamak için onu geçelim.
Makroların etkin olması Vba kodların çalışması için çok önemli, bildiğiniz gibi.
Sayın ogulcan'ın kastettiği makro güvenlik seviyesi yüksek olsa bile(ki bu durumda normalde makrolar etkin olmaz) Vba kodlarınız yine çalışacaktır.
Gördüğüm kadarıyla kendisi VB'de ufak bir program hazırlamış ve Excel dosyalarını bu programın içerisindeki kodlar vasıtasıyla açıyor.
VB üzerinden Excel dosyasındaki, makro güvenlik seviyesi yükek olsa bile, Vba kodları çalıştırabiliriz.
Ayrıca ayni şekilde hazırlanacak birkaç satır script kodu ilr dr ayni şekilde açıp problemsiz Vba kodlaeını çalıştırabiliriz.
Sanırım özetle bu kadar açıklama yeterli, zaten uykum da geldi. Img-grin
Mesajlarımızı Türkçe yazım kurallarına uygun yazalım.
Emeğe saygı gösterelim, bir teşekkürü çok görmeyelim.
Cevapla
#4
"excel Dosyalarınızın İSMİ=Kitap1'i Oğulcan olarak Değiştiriniz "
Sn Oğulcan bunu neden yapıyoruz. Mevcut Excel dosyalarını zaten açabiliyorum. Güvenlik nedeniyle hata veren Excel dosyaları için mi dediğiniz şekilde değişiklik yapmalıyız. Sizin programınız açılmıyor. Dosya bulunamadı. yazıyor. Biraz daha açıklma yapabilirmisiniz. Saygılar...
Bilgi paylaşıldıkça çoğalır....
Her engel, yaşam koşullarınızı daha iyileştirecek bir fırsattır.


Access için her zaman lazım olacak konu başlıkları listesi


Cevapla
#5
Günaydın accesstr.

Öncelikle arkadaşımız ogulcan92 eline sağlık upraşmış ve program yapmış.

Ancak sizde kabul edersinizki içeriği belli olmayan bu tür programlar kullanıcı seviyelerine göre bilgisayarınızda kalıcı hasarlarada sebep olabilir. (Bu program böyledir demiyorum genelleme olarak) Arkadaşımız bu programı yaparken mutlaka ama mutlaka bir hedef doğrultusunda yapmıştır. Kimse oturupta güvenlik duvarını aşıp vb kodlarını çalıştırmak için program yapmaz. Arkadaşımız programın yapılış amacını ve işleyişini daha detaylı anlatırsa sanırım daha faydalı olacaktır.

Ama Not olarakta vurgulamakta fayda var. bu tür programlar herzaman bir risktir. Arka planda ne yaptığını bilmeden çalıştırmamakta fayda vardır. Gelen yerin güvenilirliğinden emin değilsek. (ogulcan92 sakın üstüne alınmasın genel olarak söylüyorum.)

Program faydalımıdır? Ben kendi adıma faydalanabileceğimi sanmıyorum. Ama maytas beğendiğine göre faydalanılabilecek arkadaşlarında çıkabileceğini düşünüyorum. Yinede ben derimki hiç bir şekilde içeriğini iyicce bilmediğiniz kodlarla yapılmış programları çalıştırmamakta fayda vardır.
FX-Etopla
Liste Kutusu Oluşturma
Cevapla
#6
Merhaba.
Sayın benremix, sorunuzun cevabını az üstteki yazımda bulabilirsiniz.
Sayın Oğulcan'ın "excel Dosyalarınızın İSMİ=Kitap1'i Oğulcan olarak Değiştiriniz " demesi exe içerisindeki açılacak Excel dosyasının adınının o şekilde tanımlandığındandır.

Bu arada sayın nihatkr çekincelerinde son derece haklı.
Zaten bilgisayar dünyasında, özellikle günümüzde, böyle bir kural vardır:
Bilmediğin, güvenmediğin, içeriğini görmediğin dosyayı açmayacaksın.
Burada sayın oğulcan üzerine alınmasın, çünkü maksat kendisini yermek değil, genel olarak bu işin belirli bir risk oluşturduğunu anlatmak.
Zaten sayın nihatkr de bunu net bir şekilde belirtmiş.
İllaki güvenlik engeli aşılmak isteniyor ise, ki bu genelde tavsiye edilmez, bunu script kodlarıyla yapabilirsiniz.
Bildiğiniz gibi script dosyaları VBS uzantılıdır ve Not Defteri ile açılıp içerisindeki kodlar görülebilir ve risk oluşturucak bir durum yok ise çalıştırılabilir.
Mesajlarımızı Türkçe yazım kurallarına uygun yazalım.
Emeğe saygı gösterelim, bir teşekkürü çok görmeyelim.
Cevapla

Bir hesap oluşturun veya yorum yapmak için giriş yapın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

ya da
Task