Skip to main content

AccessTr.neT


Form'a Farklı Tablodan Veri Alma

Form'a Farklı Tablodan Veri Alma

Çözüldü #1
Merhabalar;
Ekte gönderdiğim Access uygulamasında tbl_ozluk dosyasına bağlı olarak frm_ozluk formunu oluşturdum. 
frm_ozluk bilgilerini girdikten sonra  aynı bilgileri tekrar yazmadan aşağıda belirttiğim formlarada veriyi aktarsın istiyorum. Aşağıdaki formların bağlı olduğu tablolar da belirtilmiştir.
frm_arb  bağlı tablo, tbl_arb
frm_kisi_brc  bağlı tablo, tbl_ksbrc
frm_mah_icra bağlı tablo, mhkm
frm_full_kdm bağlı tablo, tbl_full_kdm

yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.
.rar Personel Ödeme Takip.rar (Dosya Boyutu: 872,2 KB | İndirme Sayısı: 7)
Cevapla
#2
Sanırım bu konuda bir çözüm yolu yok?
Cevapla
#3
(06/06/2023, 12:27)necasi yazdı: Sanırım bu konuda bir çözüm yolu yok?

Çözümü olmayan sorun yoktur. Ancak sizin gönderdiğiniz dosyayı açmak için bir çok kodu değiştirmek gerekiyor. Şahsen ben yardım etmek istedim ama açılışta hata, manuel olarak frm_ozluk formunu açmak istediğimde de "kullanıcı_girisi" isimli formu soruyor. Siz dosyaları eksik atınca biz böyle boğuşuyoruz. Eğer dosyalarınızı paylaşmak istemiyorsanız, yapmak istediğiniz işlemi başka bir örnek üzerinde sormaya çalışın. Ya da tüm çalışmayı paylaşın.
İnadına, ille de Accesstr.net...
Cevapla
#4
Çalışmanızdan anladığım şu, bir forma girdiğiniz bilgileri başka bir form üzerinden de başka tablolara aktarmak istiyorsunuz? Bunu neden istiyorsunuz? Çünkü bir veri tabanında eğer bir bilgi bir tabloya girildiyse yedekleme veya arşive kaldırma gereksinimleri dışında aynı bilginin başka tablolara aktarılması çok mantıksız ve gereksiz bir hareket olduğu gibi aynı zamanda veritabanımızı da gereksiz yere şişiren bir hatadır. O zaman nasıl olacak dediğinizi duyar gibiyim. Bununla ilgili bir çok kereler sitede bilgilerimi paylaştım ama kısaca şöyle bir örnek vereyim:

Diyelim bir tablomuz var ve biz bu tabloda bir kişinin tckimlik adsoyad ve medenidurumu bilgileri bulunuyor. 2 tane formumuz da bu alandan veri alarak Evliler ve Bekarlar adında iki ayrı veri girişi formu oluşturulmuş. Yani tek tablodan her iki form da bilgileri sorgular veya Sql kodlarıyla alıyor. Eğer kişi evlendiyse bunu evliler tablosuna neden aktaralım ki? Aynı tablodaki medenidurumu alanındaki Bekar ifadesini Evli olarak değiştirdiğinizde Evliler formunda o kişi görülecektir. Sizin mantığınıza göre kişiler tablosu var, evliler ve bekarlar tablosu var, siz bir giriş yaparken aynı zamanda diğer formlara da bağlı olan tablolara veri girilsin istiyorsunuz. Oysa aynı tablodan sorgular ve sorgu kriterleri belirleyerek yüzlerce form çalıştırabiliriz. İşte bu yüzden burada neyi amaçladığınızı, neden bir tabloya girilen veriyi oraya da girmek istediğinizi yazarsanız çok kolay bir çözüm yolu buluruz belki.
İnadına, ille de Accesstr.net...
Cevapla
#5
Örnek
tbl_mhkm tablosunda bulunan verileri tbl_ozluk tablosundaki kişi ile ilişkilendirmem gerek. 
frm_ozluk formundan frm_mah_icra formuna geçiş yaptığımda forma gireceğim bilgiler frm_ozluk teki kişi ile bağlantı kurması gerek. frm_ozluk formundan frm_mah_icra formuna geçiş yaptığımda formda gireceğim bilgileri frm_ozluk formunda ki kişiye bağlayabilmem için tck ve adı soyadı bilgilerini her seferinde girmem gerekiyor. Umarım anlatabilmişimdir.
Cevapla
#6
İki form arasında ilişki kurmak için bir ana form ve alt form oluşturabilirsiniz. Alt formdaki ve ana formdaki benzersiz alanlar (mesela tc kimlik alanları) eşlenerek ana formdaki işlemlerin alt form üzerinde de ilişkili olarak çağırılması sağlanır. Böylece üst formdan çağırdığınız kişi ile ilgili bir alt işlemi altform üzerinden başka bir tabloya kaydedersiniz. Böylece ne zaman bu kaydın kullanılması istenirse aynı ilişkisel yöntemle rapor alabilir ve benzeri işlemler için verileri kullanabilirsiniz. Bunları sizin çalışmanızda göstermek istedim ama her yaptığım işlemde olmayan bir kullanıcı giriş formu soruyor. Ayrıca benim normalde kodla yaptığım işlemlerin çoğunu katıştırılmış makrolarla yaptığınız ve bu makroların bazıları da bu projeye eklenmediği için sürekli hatalar alıyorum. Önce onların çözümlenmesi gerekiyor. Tek tek bunlarla uğraşmak istemediğimden örneğiniz üzerinde yapmak istemedim.
İnadına, ille de Accesstr.net...
Cevapla

Bir hesap oluşturun veya yorum yapmak için giriş yapın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

ya da
Task