Skip to main content

AccessTr.neT


Form denetimini yapamadım

Form denetimini yapamadım

Çözüldü #1
Merhaba,hepinize kolay gelsin, insan uzun bir süre uğraşmayınca bildim zannettiği şeyleri de  unutuyormuş. Ekteki çalışmamda arıza kayıt formuna müşteri formundan ve ciihaz formundan bilgi çekmek istiyorum. Comboboxdan ad soyada göre adreslerini metin kutusuna aldım ama diğer telefon vb bilgileri bir türlü forma getiremiyorum.Rica etsem bana yardımcı olurmusunuz.
.rar teknik12.rar (Dosya Boyutu: 74 KB | İndirme Sayısı: 16)
Cevapla
#2
Açılan kutunun Özellikler'inde Biçim Sekmesinde Sütun Sayısı 2 olarak ayarlanmış. Dolayısıyla telefon bilgileri vs. gösterilmiyor.
AccessTr.Net teknik konular içeren bir sitedir. Bu tip sitelerde en iyi şekilde yardım alabilmeniz için Site Kurallarını mutlaka okumanız ve buna göre hareket etmeniz lazım.
Cevapla
#3
Sayın yersahan,

öncelikle;aşağıda bahsi geçen tavsiyelerde bulunarak,kullanım süreçleri nezdinde uygulamanızın daha verimli ve daha olumlu sonuçlar almanızı sağlamanıza imkan vereceğini belirtmek yerinde olacaktır kanısındayım.

TAVSİYELER

1)    Lütfen;tablo ve alan adlarında isimlendirmelerde bulunurken;Türkçe karakterler kullanmayınız.

2)    İsimlendirmelerde büyük harfler kullanmayınız.

3)    Teferruatlı değil de,kısa ve öz isimlendirmelerde bulununuz.

4)    Kelime aralarını boş bırakmayınız ve boşluklar yerine alt tire (_) işareti kullanınız.

5)    Veri türlerini doğru yapılandırmalarda bulununuz.

Uygulamanız incelendiğinde,aşağıdaki hususlarda da harici bilgilendirmelerde bulunma gereksinimin doğduğu görülmüştür.

a)    
Kod:
Private Sub marka_AfterUpdate()
Me.model = Me.urun.Column(1)
End Sub


Yukarıdaki kodlama ile,model denetim kutusu değerine tekrardan ürün adını aktarma işleminiz bir anlam içermediğinden gereksiz bulunacağından etkisiz bırakılarak iptal edilmelidir.

b)    
Kod:
Private Sub urun_AfterUpdate()

Me.marka = Me.urun.Column(2)
Me.model = Me.urun.Column(3)
marka.Requery
End Sub


Ürün açılan kutusunun Güncelleme Sonrasında Olay Yordamı içerisinde yer alan marka.Requery ifadesi bu kodlama ile yine gereksiz bulunacağından etkisiz bırakılarak iptal edilmelidir.

Ayrıca;marka ve model metin kutularına aktarılmak istenen değerler için yazılan sütun numaraları hatalı olduğundan düzeltilmesi gerekmektedir.

Cihaz – Marka – Model üçlemesi için,site arama sayfasında il – ilçe mantığı üzerine bu şekilde (il ilçe diye yazarak) bir arama yaptığınız takdirde;belirecek olan konularda yer alan örnekleri ve bilgilendirmeleri incelemek sureti ile kendinizi geliştirme imkanı sağlayabilirsiniz.

NOT:Bu açıklamalar için (form üzerindeki ürün seçimlerine dair),herhangi bir işlem yapılmayıp sadece bu denetim ile ilgili kısımların da ilgili form incelenirken hatalı olduğu görüldüğünden dolayı bilgilendirme amaçlı yapılmıştır.

Talep edilen soruna yönelik olarak,sayın alpeki99’un bahsettikleri gibi;ilgili denetimin Sql sorgu satırı ifadesi hatalı.aynı zamanda kodlama sayfasında aktarılmak istenen kolon değerleri de hatalı olduğundan,her iki hususa yönelik olarak gerekli düzeltmelerin yapılarak oluşturulduğu örnek uygulama;EK’te mevcuttur.inceleyebilirsiniz.bilginize...İyi çalışmalar,Saygılar.
.rar teknik12-ATOZ.rar (Dosya Boyutu: 41,7 KB | İndirme Sayısı: 7)
Herkes, kendisinin AR-GE'cisidir...


Konulara eklenen Uygulama içeriğine yönelik Tavsiyeler
Alt Form Denetim Değerlerine ulaşma ve Alt Form Güncelleme
Kapatırken Düzenle (Compact On Close) Seçeneğinin İşaretlenmesi Hakkında
Cevapla
#4
Çok naziksiniz,verdiğiniz bilgiler ve yardımın bu kadar süratli gelmesi dolayısıyla sizlere teşekkür ederim. Herkese iyi akşamlar.
Cevapla

Bir hesap oluşturun veya yorum yapmak için giriş yapın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

ya da
Task