Skip to main content

AccessTr.neT


Form Üzerinden Çoklu Süzme

Form Üzerinden Çoklu Süzme

Çözüldü #1
Saygıdeğer arkadaşlar, sizlerden bir konuda yardım bekliyorum.
Yapmaya çalıştığım ekli Access dosyasında talep girişi formunda talep cinsi, mevki, türü, alt limit-üst limit bölümlerine bir ya da birkaç değer girdiğimde girdiğim sonuca uyan bilgi alt formda listelensin. Değer girmemiş isem o kriterin tamamı listelensin.
Bunu sorgudan süzme pencerelerini kullanarak yapabiliyorum ancak istediğim bunu form üzerinden yapmak ve görüntülemek.
Formda araştırdım sorunuma en yakın çözüm “açılan kutular ile alt formda veri süzme “ başlığı altında Sayın Puleti hocamın yaptığı çözüm olarak göründü.  Buradaki yöntemi kendi dosyama uyarlamaya çalıştım. Sorgu oluşturdum, alt form oluşturdum, kodları yazdım ancak sonuç alamadım.
Örneğin TALEP GİRİŞİ formunda talep cinsi penceresinin Güncelleştirme sonrasına;
Me.alt_form.Requery kodunu yazıyorum hata veriyor,
Alt formuma esas teşkil eden gnl_srg sorgusunda;  
Like”*”&[Formlar]![TALEP GİRİŞİ]![talep_cinsi]&”*” kodunu cinsi bölümüne ölçüt olarak yazıyorum,  kod’u cinsi.value sütununa taşıyor ve çalışmıyor.
Sayın Demiral hocamın aynı başlıkta sorgu oluşturmadan süzme yöntemini de denedim yine olmuyor.
Sizlerden yardım bekliyorum.
.rar MEKAN.rar (Dosya Boyutu: 197,21 KB | İndirme Sayısı: 5)
Son Düzenleme: 17/05/2024, 16:30, Düzenleyen: ATAER1.
Cevapla
#2
sn ATAER1
Bu şekilde bu formun çalışması çok zor, Çalışmaz mı? Tabii ki çalışır. Nedenlerine gelince,
Uygulamanızı incelediğimde; uygulamanızda kullandığınız formlar ve alt formların dayandığı sorgular veya tablolar çok karışık bir şekilde oluşturulmuş. Bir çok hata var, kodunuzda kullandığınız alt formun ismi yanlış, Like komutunuzun kullanımı yanlış, ilişkilendirmeler yanlış, alt form ve ana form birbirine bağlayacak alan oluşturulmamış vs. Evet birşeyler oluşturmaya çalışmışsınız, iyi oluşturduğunuz formlarınızda var mesela giriş formu, müşteri formu, emlak formunuzda herhangi bir problem yok, bunlar iyi olmuş, fakat veritabanı kurallarını aşırı şekilde ihlal ettiğinizden dolayı da istediğiniz sonuçları alamazsınız. Bana sorarsanız tablolarınızı tekrar gözden geçirip yeniden düzenleyin, ilişkileri gözden geçirin birde altformlar hakkında biraz daha araştırma yapmanızı tavsiye ediyorum.

İyi çalışmalar...
 İyi olan tek şey bilgi ve kötü olan tek şey de cehalettir. (Sokrates)
Cevapla
#3
Bu konuyu inceleyin. Sorunuz ile ilgili en net örnek ve Sayın @ozanakkaya hem örneği hem açıklamaları ile kolay anlayacağınız harika bir çözüm sunmuş.
Cevapla
#4
San Onur bey
Tablo ilişki ve sorgularımı tekrardan oluşturmaya çalışacağım, daha sonra tekrar denerim. Sanırım kerpiç temel üzerine apartman inşa etmeye çalışmışım

Sayın Atoykan bey
Onur beyin uyarıları doğrultusunda tablo, sorgu, ilişkileri tekrardan yapacağım, Daha sonra verdiğiniz linki inceleyip uyarlamaya çalışacağım. Kod bilgim yok sayılır, Çok çalışmam lazım çok...
Son Düzenleme: 18/05/2024, 11:27, Düzenleyen: ATAER1.
Cevapla

Bir hesap oluşturun veya yorum yapmak için giriş yapın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

ya da
Task