Skip to main content

AccessTr.neT


Formda gelen verinin türünü değiştirmek

Formda gelen verinin türünü değiştirmek

Çözüldü #1
Merhaba sayın hocalarım.
Ekteki veritabanında arama formunda (F_ARAMA) tüm veriler karşıma tam istediğim şekilde çıkarken "Masraflı Adliye" ve "Masrafsız Adliye" verileri nedense "Adliye ismi" şeklinde değil "Adliye ID no" şeklinde geliyor. Bu şekilde süzme yapmam mümkün olmuyor maalesef. Çok uğraştım ama bu sorunu halledemedim. Bir hocamız bu konuda yardımcı olsa da bu iki alandaki veriler adliye ismi ile gelse çok sevinirim.

Teşekkürler.
.rar AVYA.rar (Dosya Boyutu: 151,42 KB | İndirme Sayısı: 19)
UfukTekin, 07-11-2009 tarihinden beri AccessTr.neT üyesidir.
Cevapla
Çözüldü #2
Çalışmanızda bağlı veriler o kadar farklı yerlerden geliyor ki, hala ucunu yakalayamadım. İnşallah yapıyı çözebilirsem size yardımcı olmak istiyorum.
İnadına, ille de Accesstr.net...
Cevapla
Çözüldü #3
Üstadım çok sevinirim. İyi haberlerinizi bekliyorum Img-grin
Saygılarımla.
UfukTekin, 07-11-2009 tarihinden beri AccessTr.neT üyesidir.
Cevapla
Çözüldü #4
Sayın hocam Mehmet Demiral ya da diğer hocaalrımdan biri bana yardımcı olabilirse çok sevinirim. Eğer halli çok zor bir durum ise en azından bunu bilirsem o zaman veritabanını tekrar düzenlemeye çalışacağım.
Teşekkür ederim.
UfukTekin, 07-11-2009 tarihinden beri AccessTr.neT üyesidir.
Cevapla
Çözüldü #5
Tablolarda arama sihirbazı denen illeti kullanarak açılan kutu verilerini tabloda ayrı bir alanda saklamış oluyorsunuz. Sadece tablo kullanıldığında veya sorguda o alana ulaşılabiliyor. Formlardan bu alana ulaşmamız mümkün olamıyor ya da ben bilmiyorum bunun nasıl olacağını. Bu kadar zamandır yanıt veren olmadığına göre bilen de yok demek ki. Ben biraz uğraştım ancak sorguya gelen verileri formda görüntüleyemedim.

Burada benim önerim, tablo içindeki arama sihirbazı denen şeyi kullanmayın. Mümkünse başka bir tablo yapın, ilişki kurarak tablodaki sayı değerini diğer tabloda değerle eşleyin. Böylece tabloda sadece bir sayısal değer depolarken, referans değer olarak kabul edilecek bu değerle diğer tablodan bin türlü veri çağırabilirsiniz. Bu açıdan tablo yapınızı değiştirmenizi öneririm. Mesela ben hayatımda tablolardaki alanlarda bu türden "arama" sekmesini liste veya açılan kutu olarak hiç kullanmadım. İhtiyacım da olmadı. Tablo içinde böyle bir şeyi neden kullanayım ki? Bu access, Excel değil ki. Biz accesste tabloları sadece ve sadece veri saklamak için kullanıyoruz. Bu türden seçenekleri de form üzerindeki açılan kutu veya listelerle oluşturuyoruz. Bunu tabloda kullanmayın bence. Sizin sorununuz bu...
İnadına, ille de Accesstr.net...
Cevapla
Çözüldü #6
Mesela şu biçimde olabilir. Tablo ve sorgu yapısını inceleyiniz. Tabii bu arada söyleyeyim ki üye tablosuna verileri elle girdim. Sizin masraflı ve masrafsız adliyeleri nasıl girdiğinizi bilmediğimden manuel giriş yaptım. Onunla ilgili düzenlemeyi yapmanız gerek. Örneği "Problemi çözdüm" anlamında değil, "bu şekilde düzenlenmeli" anlamında yükledim. Yanlış anlaşılmasın lütfen.
.rar AVYA.rar (Dosya Boyutu: 894,66 KB | İndirme Sayısı: 15)
İnadına, ille de Accesstr.net...
Cevapla

Bir hesap oluşturun veya yorum yapmak için giriş yapın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

ya da