Skip to main content

AccessTr.neT


Formdaki Pivot' Ta Genel Toplam Ve Pivot'ta #ad? Hatası

Formdaki Pivot' Ta Genel Toplam Ve Pivot'ta #ad? Hatası

Çözüldü #1
Merhabalar. 

Çalışmamda kullandığım Pivot Formumdaki Eksiklikler konusunda yardıma ihtiyacım var.

1. Husus : Eğer Tabloda kayıt yoksa #Ad? hatası alıyorum. Bunun yerine 0 olarak yazı gelse çok daha güzel bir görüntü olacaktır.
2. Husus : Form çok düzensiz. Düzen görünümünden düzenlenmiyor. Toplam olarak eklediğim alt bilgi formda en alt kısımda kalıyor. Aslında Direkt verilerin altında olsa çok daha güzel bir görüntü olacak.
3. Husus : Toplama işlemini yapamadım. Mantıken düşündüğüm gibi olması gerekirdi ama belli ki bir yerde hata yaptım. Yada farklı bir işlev yapılması gerekiyor.

Basit bir örnek ekledim. Yardımınıza muhtacım. Saygılar.
.rar istatistik formu çalışması.rar (Dosya Boyutu: 52,02 KB | İndirme Sayısı: 10)
Cevapla
#2
Sayın @aydin5353

Kusura bakmayın lütfen o kadar yoğunum ki çok hızlı cevap verebileceğim dosyalara öncelikli cevap yazıyorum. Sizin ve Murtaza Beyin çalışmalarını detaylı incelemem lazım ama bir türlü fırsat bulamadım. Elimden geldiğince çabuk fırsat yaratmaya çalışıyorum.
Cevapla
#3
Hocam sorun yok. Bende zaten iş yoğunluğundan boşluk buldukça geliştirme yapıyorum. Aciliyeti olmayan ama gerek duyduğum bir konu burası. Yardımınız için teşekkürler.
Cevapla
#4
Sayın @aydin5353

Pivot sorgusuna dayalı formunuzda alanlar olmadığı için #Name? hatası alıyorsunuz son derece doğal olarak. Access 2007 ve öncesinde Pivot Formu özelliği mevcuttu ve bu tip hatalarla karşılaşmıyordunuz. Ancak çalışmanızın mantığına baktığımda pivot sorgusu kullanmak gibi bir ihtiyaç yok. İstediğiniz kriterleri haiz bir sorgu hazırlayıp formunuzu ilişkisiz bir form olarak revize ederek yıl kriterine göre cinsiyet / aranıyor / bulundu / yaş ikmali sayılarını ilgili textboxlara atayabilirsiniz. #name? hatası gibi hataların önüne geçmek için de bu durumda IsError, IsEmpty gibi fonksiyonlardan yararlanarak 0 değeri atayabilirsiniz. Böylelikle daha net bir özet tablo ve daha profesyonel bir görüntü sağlamış olursunuz.
Cevapla
#5
Bilgilendirmeler için teşekkürler atoykan hocam. Bende sorgu oluşturdum bu süre zarfında. Sorgu' yu forma aktararak daha mantığını anlaşılabilir hale getirdim. Hata kodlarıyla alakalı söyledikleriniz üzerinde çalışacağım. Teşekkür ediyorum bilgilendirme için. Konuyu kapatabiliriz.
Cevapla

Bir hesap oluşturun veya yorum yapmak için giriş yapın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

ya da
Task